Rynek nieruchomości

Ile kosztują działki pod Warszawą? Rozważ inwestycję w działki w okolicy Warszawy

Monika Byś
2022-08-05
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-07-11
Głosów: 27, średnia ocen: 4.9
działki pod Warszawą

Inwestycja w ziemię jest jedną z najlepszych form lokowania kapitału, ponieważ nie da się jej powiększyć, wytworzyć, ani istotnie zmienić bez konkretnej ingerencji. Zastanówmy się zatem jaka jest cena działek w największych aglomeracjach miejskich w Polsce. Na pierwszy rzut weźmy Warszawę - sprawdźmy ile kosztują działki pod Warszawą. Zobacz także, ile kosztują działki w innych aglomeracjach - pod: Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem, Kielcami, Łodzią, Szczecinem i Białymstokiem.

  • Zakup gruntu to zawsze dobra inwestycja. Jeśli masz więc wystarczająco dużo niezagospodarowanego kapitału i nie chcesz, aby na skutek np. inflacji stracił na wartości, warto wziąć pod uwagę zakup nieruchomości. 
  • Powierzchnia działki, która najczęściej przeznaczona jest na sprzedaż w okolicach Warszawy wynosi 1 000 - 1 300 m2. Średnia cena za 1 m2 wynosi 265 zł/m2, a średnia powierzchnia wszystkich wystawionych działek wynosi 4 048 m2. 
  • Najwyższe ceny działek pod Warszawą są na terenie miejscowości, które bezpośrednio sąsiadują ze stolicą. 
  • Średnia cena działek w Legionowie pod Warszawą wynosi aż 827 zł/m2. Równie wysoka średnia cena działek występuje w Józefowie - 531 zł/m2. 

Inwestycja w grunty. Czy to dobry pomysł lokowania kapitału?

Zakup gruntu to zawsze dobra inwestycja. Jeśli masz więc wystarczająco dużo niezagospodarowanego kapitału i nie chcesz, aby na skutek np. inflacji stracił na wartości, warto wziąć pod uwagę zakup nieruchomości. Rynek nieruchomości oferuje różne rodzaje działek - od rolnych, rekreacyjnych, do inwestycyjnych i budowlanych.

Temat kupna działki cieszył się szczególnym zainteresowaniem w 2020 i 2021 r. po wybuchu pandemii koronawirusa. Polacy chcieli mieć swój własny kawałek ziemi, aby chociaż na chwilę móc wyjść na świeże powietrze po izolacji domowej. Mieszkańcy miast upodobali sobie szczególnie działki rekreacyjne na obrzeżach miast. Czasy się jednak zmieniły, czy na lepsze, to już kwestia dyskusyjna, ale na skutek zmian, właściciele ziem nierzadko pozbywają się zakupionych niedawno nieruchomości. Oznacza to, że być może to najlepszy moment na podjęcie decyzji o zakupie działki.

W jakie działki najlepiej inwestować?

Najbezpieczniej jest inwestować w działki budowlane, jednak są one też najdroższe. Kupując inny rodzaj gruntów, trzeba się liczyć z tym, że zmiana w MPZP może być trudna i trwać bardzo długo. Zakup działki budowlanej, którą zamierzasz później sprzedać obarczony jest ryzykiem inwestycyjnym. Jakim? Wartość działki może ulec zmianie na skutek różnych, niezależnych czynników, np. w pobliżu może powstać uciążliwa inwestycja - fabryka, droga ekspresowa i inne. Zanim zdecydujesz się na ten sposób lokowania kapitału, gruntownie zdiagnozuj działkę przed zakupem. To bardzo ważne, bo działka może zawierać już wady fizyczne, formalno-prawne i uciążliwości, których sprzedający nie zamierza wyjawić.

Zanim kupisz działkę sprawdź czy w okolicy nie ma uciążliwości, które obniżą wartość twojej nieruchomości. W tym celu skorzystaj z OnGeo.pl 

Decydując się na zakup działki rolnej również możesz skorzystać. Ziemię rolną można wydzierżawić rolnikowi lub przedsiębiorcy, który zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną na twoim gruncie. W ten sposób wydzierżawiający uzyska czynsz, który będzie stanowić stałe źródło dochodu przez kilka lub kilkanaście lat. Niestety takie rozwiązanie również obarczone jest ryzykiem, ponieważ jeśli w przyszłości będziesz chciał sprzedać grunt, musisz pamiętać, że dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu.

Możesz również spróbować odrolnić działkę i tym samym zyskać na sprzedaży działek budowlanych. Procedura ta jest jednak pracochłonna i nie zawsze możliwa.

Dużą zaletą inwestowania w grunty jest to, że działce nie musimy poświęcać czasu ani uwagi, jak ma to miejsce w przypadku apartamentów i mieszkań na wynajem. Wystarczy raz na jakiś czas weryfikować ceny sprzedaży oraz MPZP.

Mimo to, jeśli zależy ci, aby dobrze ulokować swoje pieniądze, warto przed zakupem działkę zdiagnozować ją pod kątem wad, uciążliwości i zagrożeń. Możesz to zrobić w OnGeo.pl.

Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl

Raport o terenie w portalu OnGeo.pl, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Ile kosztują działki pod Warszawą?

Ile zatem kosztują nieruchomości w dużych aglomeracjach, np. działki pod Warszawą? Aby to sprawdzić wygenerowaliśmy raport cen ofertowych działek na sprzedaż dostępnych w różnych portalach nieruchomościowych (dane pochodzą z nieruchomości wystawionych na sprzedaż w lipcu 2022 r.).

Okazuje się, że powierzchnia działki, która najczęściej przeznaczona jest na sprzedaż w okolicach Warszawy wynosi 1 000 - 1 300 m2. Średnia cena za metr kwadratowy uzależniony jest od lokalizacji, a także powierzchni działki na sprzedaż. Średnia cena za 1 m2 wynosi 265 zł/m2, a średnia powierzchnia wszystkich wystawionych działek wynosi 4 048 m2. Poniższa tabela zawiera zestawienie średnich cen działek w okolicach Warszawy za 1 m2 w poszczególnych miejscowościach aglomeracji stolicy. Do zestawienia wzięto miejscowości, gdzie sprzedaje się co najmniej 5 nieruchomości gruntowych.

Miejscowość 

Średnia cena za m2 
[zł/m2]

Legionowo 827
Józefów531
Błonie 464
Wołomin 457
Brwinów432
Tarczyn 429
Chotomów 399
Milanówek 378
Grodzisk Mazowiecki 346
Rusiec 318
Kajetany 309
Radzymin 299
Nadarzyn 297
Stara Wieś 296
Rozalin 294
Wiązowna 293
Nieporęt 288
Wieliszew 275
Otwock 270
Serock 270
Okuniew 264
Szczaki 253
Stefanowo 246
Trzciany 208
Złotokłos 202
Nowy Dwór Mazowiecki 198
Leszno 191
Dębe Wielkie 189
Jachranka 188
Dobczyn 175
Żelechów 172
Wola Rasztowska 168
Pęclin 162
Nowe Załubice 139

Ile kosztują działki pod Warszawą? Analiza cen nieruchomości w aglomeracji Warszawy

Oczywiście najwyższe ceny działek pod Warszawą są na terenie miejscowości, które bezpośrednio sąsiadują ze stolicą. Najdroższa działka znajduje się w Legionowie. Jej cena wynosi aż 8 mln zł, a powierzchnia 2 386 m2, co jak łatwo przeliczyć daje 3 352 zł/m2. Średnia cena działek w Legionowie pod Warszawą wynosi aż 827 zł/m2. Równie wysoka średnia cena działek występuje w Józefowie - 531 zł/m2. Ceny za działkę ok. 1 000 m2 wahają się między 549 000 zł, a 577 500 zł. Cena za 1 m2 działek w Józefowie wynosi 532 zł/m2.

Najniższa średnia cena działek pod Warszawą spośród analizowanych wynosi 139 zł/m2 i dotyczy działek znajdujących się w miejscowości Nowe Załubice. Najdroższa dostępna działka ma 5 000 m2 i kosztuje 595 000 zł, najtańsza ma 3 000 m2, a jej cena wynosi 259 000 zł.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.