Rynek nieruchomości

Ile kosztują działki pod Szczecinem? Rozważ inwestycję w działki w okolicy Szczecina

Monika Byś
2022-08-23
~6 min
Post zaktualizowany: 2023-07-11
Głosów: 21, średnia ocen: 5
działki pod szczecinem

Dzisiejszy artykuł stanowi kontynuacje cyklu poświęconego aktualnym cenom nieruchomości gruntowych w największych aglomeracjach w Polsce. Tym razem weźmy na tapet działki pod Szczecinem. Zobacz także, ile kosztują działki w innych aglomeracjach - pod: WarszawąBiałymstokiem, Krakowem, Poznaniem, Wrocławiem, Gdańskiem, Łodzią, i Kielcami.

  • Zakup gruntu to zawsze dobra inwestycja. Jeśli masz więc wystarczająco dużo niezagospodarowanego kapitału i nie chcesz, aby na skutek np. inflacji stracił na wartości, warto wziąć pod uwagę zakup nieruchomości.

Inwestycja w grunty. Czy to dobry pomysł lokowania kapitału?

Zakup gruntu to zawsze dobra inwestycja. Jeśli masz wystarczająco dużo kapitału i nie chcesz, aby na skutek np. inflacji, czy załamania rynku, stracił na wartości, warto wziąć pod uwagę zakup nieruchomości. Rynek nieruchomości oferuje różne rodzaje działek - od rekreacyjnych, do inwestycyjnych i budowlanych. Wszystko zależy od lokalizacji działki, od kwoty jaką zamierzasz przeznaczyć na zakup, a także od kwestii samego przeznaczenia gruntu w przyszłości. Oczywiste jest, że inaczej diagnozujesz działkę budowlaną przed kupnem, a inaczej działkę rekreacyjną, czy rolną.

W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat temat kupna działki cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Polacy chcieli mieć swój własny kawałek ziemi, aby chociaż na chwilę móc wyjść na świeże powietrze po izolacji domowej. Mieszkańcy miast upodobali sobie szczególnie działki rekreacyjne na obrzeżach miast. Czasy się jednak zmieniły, czy na lepsze, to już kwestia dyskusyjna, ale na skutek tych zmian, właściciele ziem nierzadko pozbywają się zakupionych niedawno nieruchomości. Oznacza to, że być może to najlepszy moment na podjęcie decyzji o kupnie działki.

W jakie działki najlepiej inwestować?

Najbezpieczniej jest inwestować w działki budowlane, jednak są one też najdroższe. Kupując inny rodzaj gruntów, trzeba się liczyć z tym, że zmiana w MPZP może być trudna i zapewne będzie trwać bardzo długo. Zakup działki budowlanej, którą zamierzasz później sprzedać obarczony jest ryzykiem inwestycyjnym. Jakim? Wartość działki może ulec zmianie na skutek różnych, niezależnych czynników, np. w pobliżu może powstać uciążliwa inwestycja - fabryka, droga ekspresowa i inne. Zanim zdecydujesz się na ten sposób lokowania kapitału, gruntownie zdiagnozuj działkę przed zakupem. To bardzo ważne, bo działka może zawierać już wady fizyczne, formalno-prawne i uciążliwości, których sprzedający nie zamierza wyjawić.

Decydując się na zakup działki rolnej również możesz skorzystać. Ziemię rolną można wydzierżawić rolnikowi lub przedsiębiorcy, który zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną na twoim gruncie. W ten sposób wydzierżawiający uzyska czynsz, który będzie stanowić stałe źródło dochodu przez kilka lub kilkanaście lat. Niestety takie rozwiązanie również obarczone jest ryzykiem, ponieważ jeśli w przyszłości będziesz chciał sprzedać grunt, musisz pamiętać, że dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu.

Możesz również spróbować odrolnić działkę i tym samym zyskać na sprzedaży działek budowlanych. Procedura ta jest jednak pracochłonna i nie zawsze możliwa.

Dużą zaletą inwestowania w grunty jest to, że działce nie musimy poświęcać czasu ani uwagi, jak ma to miejsce w przypadku apartamentów i mieszkań na wynajem. Wystarczy raz na jakiś czas weryfikować ceny sprzedaży oraz MPZP.

Mimo to, jeśli zależy ci, aby dobrze ulokować swoje pieniądze, warto przed zakupem działkę zdiagnozować ją pod kątem wad, uciążliwości i zagrożeń. Możesz to zrobić w OnGeo.pl.

Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl

Raport o terenie w portalu OnGeo.pl, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Działki pod Szczecinem - charakterystyka nieruchomości gruntowych na sprzedaż

Sprawdźmy ile kosztują działki pod Szczecinem. W tym celu wygenerowaliśmy raport cen ofertowych działek na sprzedaż dostępnych w różnych portalach nieruchomościowych. Dane pochodzą z nieruchomości wystawionych na sprzedaż w lipcu 2022 r. Do statystyk odrzucono działki, które zawierały skrajne wartości, czyli takie których cena za 1 metr kwadratowy znacznie różniła się na tle pozostałych.

Jaka powierzchnia?

Okazuje się, że powierzchnia działki, która najczęściej przeznaczona jest na sprzedaż w okolicach Szczecina znajduje się w przedziale 800 - 1 000 m2 (8 - 10 arów) - 38 działek. Natomiast w przedziale 1 000 - 1 200 m2 znajduje się 29 działek na sprzedaż. Powierzchnia ta z pewnością dotyczy działek budowlanych. W okolicach Szczecina sprzedaje się natomiast wiele działek powyżej 1 ha - aż 24 (na tle pozostałych działek w aglomeracji Szczecina to naprawdę sporo (patrz tab.1.). Te działki to najprawdopodobniej działki rolne. Działki na sprzedaż o powierzchni powyżej 30 arów stanowią ponad 28 % wszystkich wystawionych nieruchomości. Areał największej wystawionej działki na sprzedaż wynosił 800 000 m2, a działka kosztowała 3 120 000 zł (działka w m. Nowogard [sprawdź lokalizację]).

Powierzchnia działki

[ar]

Średnia cena za m2 

[zł/m2]

Ilość ogłoszeń w przedziale

2 - 4 ar7713
4 - 6 ar1429
6 - 8 ar1319
8 - 10 ar13838
10 - 12 ar 12529
12 - 14 ar13111
14 - 16 ar10019
16 - 18 ar14010
18 - 20 ar8710
< 20 ar6054

Tab. 1. Powierzchnia działki, średnia cena za 1 m2, ilość ogłoszeń - działki pod Szczecinem

Jaka cena za metr kwadratowy?

Średnia cena za metr kwadratowy uzależniona jest od lokalizacji, a także powierzchni działki na sprzedaż. Cena średnia za 1 m2 wszystkich wystawionych działek na sprzedaż wynosi 105 zł/m2. Cena działek (średnio) w tym przedziale 8 - 10 arów wynosi 138 zł/m2, natomiast w przedziale 10 - 12 arów - 125 zł/m2. Najwyższa cena za 1 m2 działki wynosiła 349 zł/m2 (cena 269 000 zł). Działka znajduje się w Stargardzie [sprawdź lokalizację]. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 110 m2.

Średnie ceny za 1 m2 działek w aglomeracji Szczecin w poszczególnych przedziałach powierzchniowych

Poniższa tabela zawiera zestawienie średnich cen działek za 1 m2 w okolicach Szczecina. Do zestawienia wzięto miejscowości, gdzie sprzedaje się co najmniej 5 nieruchomości.

Miejscowość

Średnia cena za m2 

[zł/m2]

Bielkowo 157
Goleniów 122
Grzędzice 132
Pyrzyce 57
Rurzyca 100
Stargard 111
Stepnica 158

Tab. 2. Średnie ceny za 1 m2 w poszczególnych miejscowościach w aglomeracji Szczecin

Ile kosztują działki pod Szczecinem? Analiza cen nieruchomości w aglomeracji Szczecin

Oczywiście najwyższe ceny działek pod Szczecinem występują na terenie miejscowości, które sąsiadują z miastem wojewódzkim lub w innych dużych miastach, np. w Stargardzie i Goleniowie. Przykładem jest działka w Stargardzie, około 43 km od Szczecina (cena za 1 m2 - 314 zł, powierzchnia 35 arów) lub działka w Goleniowie - powierzchnia 9 arów, cena za 1 m2 - 901 zł, cena całkowita 280 000 zł. 

Działki w miastach i na przedmieściach są wyższe. Cena działki ok. 10 arów w Goleniowie - 289 000 zł - 300 zł/m2, a cena działki o takiej samej powierzchni w m. Warchlinko (około 37 km od Szczecina) 84 000 zł - 80 zł/m2 [sprawdź lokalizację].

Na podstawie tabeli nr 2 można stwierdzić również, że najdroższe działki znajdują się w Belkowie 157 zł/m2. Wysoką średnią cenę działek obserwujemy również w Goleniowie - 122 zł/m2 i w Grzędzicach 132 zł/m2. Najniższą cenę za m2 obserwuje się w m. Pyrzyce - 57 zł/m2. Ceny za działkę ok. 1 000 m2 wahają się między 61 900 zł (m. Stare Dąbrowy), a 320 000 zł (m. Kobylanka).

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.