Analiza inwestycji

Czy opłaca się budować dom bliźniak? Wady i zalety zabudowy bliźniaczej

Róża Mituś
2023-04-06
~4 min
Głosów: 24, średnia ocen: 5
dom bliźniak

Planujesz zakup lub budowę domu i szukasz oszczędności? Może ktoś z Twojej rodziny bądź bliskich znajomych także rozważa kupno domu? Jeżeli tak, to warto, żebyś wziął pod uwagę zabudowę bliźniaczą. Poznaj wady i zalety mieszkania w domu bliźniaczym. 

  • Bliźniaka możemy postawić na jednej, współdzielonej działce, każdy lokal będzie jednak posiadać własną księgę wieczystą.
  • Zabudowa bliźniacza to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną czuć się bezpiecznie i obecność sąsiada działa na nich uspokajająco
  • Przed zakupem działki warto zweryfikować czy będzie ona się nadawała pod zabudowę bliźniaczą. Może nam w tym pomóc Raport o terenie OnGeo.pl

Czym jest zabudowa bliźniacza?

Bliźniak to prawnie i konstrukcyjnie dwa odrębne budynki mieszkalne, które przylegają do siebie. Bliźniaka możemy postawić na jednej, współdzielonej działce, każdy lokal będzie jednak posiadać własną księgę wieczystą. Ten rodzaj zabudowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada pewne cechy bliźniacze – takie jak kształt, wielkość i spójność elewacji, drzwi i okien. Jednak dom bliźniak nie musi być w 100% symetryczny. Funkcjonalność i rozkład pomieszczeń mogą być już dostosowane indywidualnie pod potrzeby rodziny.

Dom bliźniak – dla kogo?

Zabudowa bliźniacza to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną czuć się bezpiecznie i obecność sąsiada działa na nich uspokajająco. Decydując się na zakup domu bliźniaczego, miło mieć za ścianą kogoś, z kim można się zaprzyjaźnić. Jednak ten typ budowy nie zmusza ludzi do wspólnego życia, tylko pozwala im razem oszczędzać. Wydatki ograniczymy już na etapie zakupu działki, przyłączy mediów czy budowy wspólnej ściany.

Co powinien uwzględnić projekt bliźniaka?

Kluczową sprawą jest zaprojektowanie i wykonanie ściany wspólnej w ten sposób, by hałasy dochodzące od sąsiadów nie przeszkadzały domownikom. Wzdłuż niej można np. zaplanować klatkę schodową. Sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami, które nie będą też wymagać przeszkleń mogą pozostać: łazienka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, garaż, kotłownia. Dobrze wiedzieć, gdzie sąsiad planuje poszczególne pomieszczenia (np. jeżeli chce postawić garaż przy naszej pracowni – priorytetem dla nas będzie izolacja akustyczna). Tarasy powinny znajdować się na bocznych elewacjach lub być rozmieszczone niesymetrycznie w obu częściach bliźniaka – unikniemy dzięki temu zaglądania sobie nawzajem do przestrzeni stref wypoczynkowych.

Przed zakupem działki warto zweryfikować czy będzie ona się nadawała pod zabudowę bliźniaczą. Jak sprawdzić działkę? Może nam w tym pomóc m.in. Raport o terenie OnGeo.pl, dzięki któremu będziemy mogli ocenić m.in. czy: 

  • wymiary działki są wystarczające,
  • konstrukcja budynku powinna uwzględnić niekorzystne geologiczne warunki budowlane,
  • możliwości zabudowy nie są ograniczone np. przez linie energetyczne, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego czy inne uwarunkowania.

Jak wygenerować Raport o terenie?

Chcąc pobrać dane dla działki musisz:

  • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania - za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisaliśmy we wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo.pl
  • Zaznaczyć temat, który Cię interesuje. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz, ale wybierając pełen Raport o Terenie zyskujesz 20% rabat;
  • Opłacić Raport o Terenie;
  • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na wskazany adres mailowy.

Jeśli szukasz szczegółowej instrukcji, jak pobrać Raport o terenie, zobacz film na platformie youtube.com:

Dlaczego budowa bliźniaka jest tańsza?

Budowa domu bliźniaczego jest opłacalna pod wieloma względami. Koszty możemy ograniczyć już na etapie poszukiwania działki. Możemy optymalnie zagospodarować wąską działkę, na której budynki wolnostojące otoczone byłyby wąskimi pasami przepisowych odległości (zgodnie z przepisami między budynkiem, a granicą działki należy pozostawić 4 m odległości). Wydatkami możemy się dzielić także płacąc po połowie za wykonanie przyłącza elektrycznego, telekomunikacyjnego, gazowego czy wodno-kanalizacyjnego. 

Jak najbardziej uzasadniona jest także wspólna organizacja budowy. Dzięki niej budowę może nadzorować jeden inspektor nadzoru, a inwestorzy, ze względu na zakup większej ilości materiałów budowlanych, drzwi czy okien, mogą wynegocjować korzystne rabaty. Wspólna ściana pozwoli nam zaoszczędzić nieco na materiałach dociepleniowych (konieczne jednak będzie zastosowanie izolacji akustycznej). Mniejsza ucieczka ciepła w tym miejscu będzie wiązać się także z niższymi kosztami ogrzewania

Decydując się na zakup lub budowę domu w zabudowie bliźniaczej, pamiętajmy jednak o mniejszym zainteresowaniu tego typu nieruchomościami ze strony kupujących – w przyszłości będzie nam go trudniej sprzedać i w porównaniu do ofert kupna domów wolnostojących cena będzie niższa.

Wspólna i prywatna przestrzeń

W bliźniaku poczucie przestrzeni jest podobne do domu wolnostojącego. Mamy możliwość swobodnego organizowania prywatnej części ogrodu. Jeżeli jesteśmy w zażyłych stosunkach z sąsiadami – efektowna i przyjazna będzie otwarta przestrzeń ogrodu. Jeśli chcemy zachować prywatność – linię podziału działki warto osłonić szczelnym przepierzeniem, płotem lub gęstym i wysokim żywopłotem. 

Współdzielenie bliźniaka może nieść ze sobą pewne ryzyko - nigdy nie mamy 100% pewności, czy spójność przestrzeni architektonicznej zostanie zachowana, a w przypadku konieczności remontu elewacji czy wymiany okien, drzwi lub dachu nie możemy zmusić sąsiada do wykonania takiej samej czynności.

Sąsiedztwo

Najczęściej na mieszkanie w bliźniaku decydują się członkowie tej samej rodziny bądź bliscy znajomi. Zapewne dlatego, że dość dobrze znamy wtedy tolerancję naszych przyszłych sąsiadów odnośnie do hałasu czy tzw. „nocnego życia”. Chcemy też, mieć pewność, że nie wejdziemy w konflikt z bliskim sąsiadem, który łatwo mógłby uprzykrzyć nam życie. Mieszkanie tak blisko ma swoje zalety: dobry sąsiad to najlepsza ochrona mienia i większe poczucie bezpieczeństwa. Możemy z nim dzielić się obowiązkami tj. koszenie trawy, odśnieżanie, odwożenie dzieci do szkoły. Jeżeli znamy nawzajem swoje granice prywatności, to będziemy też się cieszyć z możliwości wspólnego spędzania czasu.

Avatar: Róża Mituś
Róża Mituś

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl