News

GDDKiA podpisała umowę: Rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman – Jerzmanowice

Monika Byś
2021-11-23
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-03
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Rozbudowa drogi krajowej nr 94

Rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman – Jerzmanowice. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i rozbudowę 8-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 94. Inwestycję wykona firma Eurovia Polska. Wartość zadania wyceniono na ponad 92,2 mln zł. Oddanie inwestycji do eksploatacji jest planowane w 2025 r.

  • Koszt pracy wyniesie ok. 92 mln zł.
  • Wykonawcą została firma Eurovia Polska.
  • Podczas robót, do czasu realizacji zadania nie będą wliczane okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Rozbudowa drogi krajowej nr 94. Zadania przyszłego wykonawcy

Rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman – Jerzmanowice. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i rozbudowę 8-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 94
Rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman – Jerzmanowice. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i rozbudowę 8-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 94

Do zakresu zadania wykonawcy należy przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego, złożenie wniosku i uzyskanie zezwolenia na realizację (ZRID) i rozbudowa DK94 na odcinku 8 km.

W ramach inwestycji powstaną dodatkowe jezdnie i drogi dojazdowe.

Zaplanowano przebudowę: trzech skrzyżowań w ciągu DK 94 w Gotkowicach - dwóch w Jerzmanowicach oraz budowę nowego skrzyżowania w Gotkowicach. Wszystkie, kolidujące z inwestycją urządzenia i sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej będą także przebudowane, m.in.: urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne. Będą nowe urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne.

Na odcinku prawie 4 km po prawej stronie jezdni oraz 1,7 km po lewej stronie zostaną wybudowane lub rozbudowane chodniki. Powstaną trzy nowe zatoki autobusowe i przejście podziemne. Przejścia dla pieszych będą oświetlone. Przebudowane i wybudowane zostaną 724 zjazdy do posesji. Aktualnie ruch pieszych odbywa się głównie poboczem lub chodnikiem, zlokalizowanym po jednej stronie DK94, co stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz lokalizację w Geoportalu OnGeotutaj

Rozbudowa drogi krajowej nr 94. Uporządkowany zostanie spływ wód opadowych

Przebudowany zostanie m.in. systemu odwodnienia terenu, rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające i zbiorniki retencyjne z systemem studni chłonnych. Takich zbiorników powstanie 11. To zabezpieczy sąsiednie posesje przed zalewaniem wodami opadowymi z istniejącej drogi DK94 i terenów przyległych.

Rozbudowa drogi krajowej nr 94. Kalendarium prac przygotowawczy do rozbudowy DK94

  • 7 lipca 2017 r. podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji.
  • 20 kwietnia 2021 r. uzyskana decyzja środowiskowa (DŚU), uprawomocniła się 19 maja 2021 r.
  • 2025 r. planowane jest oddanie do użytku gotowej inwestycji.

Więcej informacji ->tutaj

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.