News

Na reformę planistyczną potrzeba 100 mln zł więcej niż zakładano w projekcie

Monika Byś
2022-05-25
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-08-05
Głosów: 46, średnia ocen: 5
Na reformę planistyczną potrzeba 100 mln

Wsparcie dla gmin przewidziane na wdrożenie reformy planowania przestrzennego zaplanowano 1,5 roku temu. Na reformę planistyczną potrzeba 100 mln zł więcej niż zakładano pierwotnie w projekcie – ocenił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

  • Podczas posiedzenia pełnomocnik zarządu ZMP Marek Wójcik zwrócił uwagę, że wsparcie finansowe dla gmin zaproponowane w projekcie wyliczono 1,5 roku temu. Według niego kwota ta jest niewystarczająca, a wsparcie powinno być wyższe o 90 -100 mln zł. 
  • Ekspert ZMP radził, aby przyjrzeć się temu projektowi po raz kolejny po wprowadzeniu poprawek. Do Biura ZMP wpłynęły uwagi z kilkudziesięciu miast członkowskich. 

Na reformę planistyczną potrzeba 100 mln

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wprowadza gruntowną reformę obowiązującego od 19 lat systemu planowania przestrzennego był jednym z tematów posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich, który odbył się w Starogardzie Gdańskim.

Podczas posiedzenia Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ZMP ds. legislacyjnych zwrócił uwagę, że wsparcie finansowe dla gmin zaproponowane w projekcie (m.in. na przygotowanie przez gminy planów ogólnych) zostało wyliczone 1,5 roku temu dlatego jest pewne, że nie wystarczy. Jego zdaniem środki powinny być wyższe o 90-100 mln zł. 

Koszt całej reformy rząd oszacował na ok. 5 mld zł, z czego prawie 1 mld ma pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. 

Zgodnie z projektem ustawy, na sporządzenie przez gminy planów ogólnych przeznaczono 243 mln zł, a więc średnio po 100 tys. na gminę. Kolejne 465 mln zł ma trafić na przekształcenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem Wójcika projekt, który trafi do konsultacji nie jest jeszcze ostateczny, a nowa wersja projektu pojawi się pod koniec maja.

mówił Marek Wójcik

Strona samorządowa KWRiST nie zgodziła się na chodzenie na skróty i proponuje bardziej wnikliwe debatowanie nad tą ważną nowelizacją.

Czy wiesz, że w Raportach o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz MPZP dla swojej działki?

Generując Raport OnGeo.pl dotyczący MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer aktualnej uchwały wraz z zaznaczonymi na mapie granicami obowiązującego planu z legendą.

Do Biura ZMP wpłynęły uwagi z kilkudziesięciu miast członkowskich

Ekspert ZMP radził, aby przyjrzeć się temu projektowi po raz kolejny po wprowadzeniu poprawek. Do Biura ZMP wpłynęły uwagi z kilkudziesięciu miast członkowskich. 

Jak zapewnił dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski, uwagi zostaną uporządkowane i przekazane do autorów projektu. Przypomniał, że od wielu lat ZMP domagał się konkretnych zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wielu przedstawicieli miast stwierdziło, że regulacja idzie w dobrym kierunku, jednak mają wątpliwości dotyczące tego, czy powinna być to nowelizacja, czy nowy projekt ustawy.

Podkreślano, że zapisy zawierają już zmiany systemowe do planowania i zagospodarowania przestrzennego. W przypadku nowelizacji należało by do tego tekstu dołączyć pełen tekst ustawy z naniesionymi poprawkami, które można by czytać w kontekście całej ustawy. W opinii członków Zarządu ZMP należy poprzeć zmiany częściowe, ale domagać się zmian systemowych. 

Porawski zwrócił uwagę, że projekt nie reguluje w zadawalający sposób kwestii decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. wuzetek. Nie jest bowiem wyraźnie napisane, że „wuzetka” nie jest aktem planistycznym i nie rodzi skutków prawnych. Zdaniem ZMP należy tę sprawę załatwić radykalnie – „wuzetki” powinny mieć charakter wyłącznie informacyjny. 

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.