Analiza inwestycji

Jak wycenić działkę budowlaną? Zrób to sam!

Monika Byś
2021-05-04
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-24
Głosów: 51, średnia ocen: 4.7
Jak wycenić działkę budowlaną

Czy ta nieruchomość jest warta swojej ceny? To zazwyczaj pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy potencjalnym nabywcom nieruchomości. Pytanie to zadają sobie zarówno osoby chcące kupić mieszkanie, dom, nieruchomość rolną, czy działkę budowlaną. Cena nieruchomości zależy nie tylko od jej powierzchni, ale przede wszystkim od lokalizacji, czy walorów estetycznych. W przypadku działki budowlanej ma znaczenie również uzbrojenie, czy sąsiedztwo. Profesjonalna wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego to koszt około 1000zł. Niniejszy artykuł rozpoczyna serię wpisów dotyczących samodzielnego wyceniana nieruchomości. Dzisiaj zastanowimy się, jak wycenić działkę budowlaną.

 • Na wartość nieruchomości składa się szereg czynników nie tylko obiektywnych (mierzalnych), ale i subiektywnych.
 • Szacowanie nieruchomości dla własnych celów niesie ze sobą ryzyko błędu. Może zdarzyć się, że jako właściciel nieruchomości, będziesz podświadomie dążył do zwiększenia wartości nieruchomości.
 • Samodzielna wycena nieruchomości nie ma żadnej wartości, jako dokument. Oznacza to, że nie będzie uznawana ani w sądzie, ani przez bank.
 • Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl! W zaledwie 5 minut poznasz najważniejsze cechy Twojej nieruchomości. Sprawdzić m.in. zapisy MPZP, odległość linii energetycznych w promieniu 200m od działki, poznasz uciążliwości na działce (natężenie hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osuwiska), unikniesz budowy domu w strefie zalewowej.

Krótko o wycenie nieruchomości

Najprościej ujmując – wycena nieruchomości to próba określenia wartości, wyrażona możliwą do uzyskania kwotą. Sama wartość nieruchomości jest pojęciem względnym. Co to znaczy? To oznacza, że na wartość nieruchomości mają wpływ nie tylko mierzalne parametry, ale również wartości estetyczne i emocjonalne. Dla potencjalnego nabywcy nieruchomości nie ma znaczenia, że odziedziczyłeś działkę po ukochanej babci, ale to, że ma dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Profesjonalna wycena nieruchomości musi być przeprowadzona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który sporządzi odpowiedni dokument zwany operatem szacunkowym. Operat szacunkowy jest urzędowym potwierdzeniem jej wartości.

Celem wyceny przez rzeczoznawcę jest ustalenie wartości rynkowej nieruchomości (dla nieruchomości, które mogą być przedmiotem obrotu) oraz wartości odtworzeniowej (dla nieruchomości, które nie mogą być przedmiotem obrotu).

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z treścią poniższego artykułu :) :

Czym jest wycena nieruchomości?

Jak wycenić działkę budowlaną samodzielnie?

Na wartość działki ma wpływ:

 1. Lokalizacja – stan infrastruktury, przeznaczenie terenu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, uciążliwe sąsiedztwo;
 2. Stan prawny działki;
 3. Położenie działki i jej kształt;
 4. Uzbrojenie;
 5. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego;
 6. Uzyskanie pozwolenia na budowę;
 7. Rodzaj gruntów, ukształtowanie działki, warunki geologiczne;

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do poniższego artykułu :) :

Działki budowlane, zakup nieruchomości - 8 przydatnych wskazówek

Jeśli potrzebujesz wyłącznie rozeznać się w cenach nieruchomości, możesz samodzielnie dokonać szacowania nieruchomości.  Samodzielna wycena nieruchomości może być przeprowadzana na dwa sposoby:

 1. Możesz porównać podobne oferty nieruchomości gruntowych i na tej podstawie oszacować wartość nieruchomości, która Cię interesuje.
 2. Możesz skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych w Internecie.

Wycena samodzielna ma zarówno wady, jak i zalety. Dużą zaletą jest oszczędność pieniędzy i możliwość poznania rynku lokalnego. W przypadku, gdy decydujesz się na kupno działki budowlanej, znajomość rynku jest zawsze mile widziana. Niestety – samodzielna wycena nieruchomości może wiązać się ze sporym nakładem czasu. Może okazać się, że poszukiwanie podobnych ofert będzie wręcz niemożliwe z racji na ograniczoną ilość działek do porównania. Jeśli Twoim celem jest poznanie wartości własnej działki w celu jej sprzedaży, pamiętaj, że istnieje ryzyko, że jako właściciel będziesz podświadomie dążył do uzyskania jak najlepszej ceny. Popełnione, pozornie nieistotne błędy, będą nie tyle możliwe, co wręcz bardzo prawdopodobne. Ostatecznie Twoja wycena może przysporzyć więcej problemów, niż pożytku. Biorąc to pod uwagę rekomendujemy inwestowanie w pomoc profesjonalisty, który zajmuje się tym tematem zawodowo.

Pamiętaj również, że samodzielna wycena nieruchomości nie ma żadnej wartości, jako dokument. Oznacza to, że nie będzie uznawana ani w sądzie, ani przez bank.

Jak wycenić działkę budowlaną - komu mogę zlecić wycenę nieruchomości?

Wyceną nieruchomości zajmują się rzeczoznawcy majątkowi. Rzeczoznawca może dokonywać określenia wartości nieruchomości, maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością.

Posiada dostęp do bazy aktów notarialnych, która pozwala na dokonywanie precyzyjnej analizy cen transakcyjnych, jakie były osiągane dotychczas w zbliżonych warunkach. Rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy sporządzony w formie pisemnej.

Szukasz nieruchomości lub działki pod budowę domu?

Wejdź na Geoportal OnGeo.pl i pobierz zestaw cennych informacjo o nieruchomości.

Pobierając raport o terenie zdobędziesz dane o działce, które należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości lub realizacją innych działań związanych z nieruchomością, takich jak np. budowa domu, odrolnienie działki, sprzedaż nieruchomości, wycena nieruchomości, zmiana przeznaczenia, pozwolenie na budowę.

W zaledwie 5 minut pobierzesz komplet informacji dla każdej nieruchomości w kraju. Wejdź na Portal OnGeo.pl , odszukaj działkę i pobierz zbiór danych o nieruchomości zawierający m.in.: miejscowy plan zagospodarowania, obszary natura 2000, parki narodowe, pomniki przyrody, zanieczyszczenie powierza, ceny mieszkań, mapa realizowanych i planowanych inwestycji budowlanych, linie energetyczne, zagrożenie powodzią, numery działek ewidencyjnych, powierzchnia terenu, wysokość terenu, zaludnienie, zagospodarowanie terenu, mapy działek i wiele innych cennych informacji.

Szczegóły dotyczące możliwości pobierania danych o nieruchomościach opisaliśmy artykule na Blogu OnGeo:

GEOPORTAL ONGEO.PL – JAK ZNALEŹĆ INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH.

Wejdź i sprawdź sam!

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.