Rynek nieruchomości

Jak sprawdzić za ile sąsiad sprzedał działkę, dom lub mieszkanie

Szczepan Sołtysik
2024-06-21
~5 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
Ceny transakcyjne działek, domów i mieszkań

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, za ile sąsiad sprzedał swoją działkę, dom lub mieszkanie? Informacje o cenach sprzedaży nieruchomości są kluczowe nie tylko dla kupujących i sprzedających, ale także dla osób monitorujących rynek nieruchomości. W Polsce takie dane cen transakcyjnych są rejestrowane przez urzędy i mogą być udostępniane obywatelom. W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku, jak sprawdzić ceny sprzedaży nieruchomości, korzystając z Rejestru Cen Nieruchomości. Dowiesz się, jak wypełnić odpowiedni wniosek oraz jakie informacje należy podać, aby uzyskać dostęp do potrzebnych danych.

 • Informacje o cenach transakcyjnych nieruchomości są rejestrowane przez starostwa powiatowe i urzędy miast na prawach powiatów.
 • Każdy obywatel ma prawo uzyskać te dane, składając odpowiedni wniosek do urzędu.
 • Wypełnienie i złożenie wniosku o udostępnienie danych z rejestru cen nieruchomości pozwala na poznanie dokładnych cen sprzedaży działek, domów i mieszkań.

Czy informacje o kwotach sprzedaży działek, domów lub mieszkań są rejestrowane przez urzędy?

Tak, informacje o kwotach sprzedaży nieruchomości są rejestrowane przez urzędy. Podczas kupna-sprzedaży nieruchomości, umowy zawierane są u notariuszy. Notariusze przekazują stosowne informacje do starostw powiatowych lub miast na prawach powiatów. Te urzędy wprowadzają te dane do tak zwanego Rejestru cen nieruchomości, który gromadzi informacje o cenach transakcyjnych nieruchomości, takich jak działki, domy czy mieszkania.

Czy można uzyskać informacje z urzędu o cenach nieruchomości?

Tak, urząd udostępnia te informacje zgodnie z przepisami. Aby uzyskać dane z rejestru cen nieruchomości, należy złożyć odpowiedni wniosek. Ważne jest, aby wiedzieć, że każdy obywatel może uzyskać te informacje na podstawie złożonego wniosku, a nie tylko uprawnieni rzeczoznawcy majątkowi. Jeśli spotkamy się z urzędnikiem, który twierdzi inaczej, nie dajmy się zmylić!

Jak wypełnić wniosek o udostępnienie danych z Rejestru cen nieruchomości?

Krok pierwszy: Pobierz wniosek ze strony urzędu

Wniosek można pobrać ze strony internetowej starostwa powiatowego lub urzędu miasta (na prawach powiatu). Szukaj na podstronach jednostek takich jak: powiatowe/miejskie ośrodki geodezji i kartografii. Formularze, które mogą Cię interesować to: "Wniosek o udostępnienie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego" oraz "Formularze P i P5".

Strona Urzędu Miasta Krakowa- przykład, gdzie znaleźć wniosek P i P5

Krok drugi: Wypełnij wniosek o udostępnienie danych z Rejestru cen nieruchomości

Formularz P:

 • Wprowadź swoje dane.
 • W punkcie 7 zaznacz "Rejestr cen nieruchomości".
 • W punkcie 8 wybierz cel pobrania materiałów, np. "dla potrzeb własnych niezwiązanych z działalnością gospodarczą".
 • W punkcie 10 wybierz sposób udostępniania materiałów, sugeruję wybór "wysyłka na wskazany adres e-mail".

Formularz P5:

 • Określ szczegóły dotyczące nieruchomości:
  • Okres zawarcia transakcji (kiedy nastąpiła sprzedaż/kupno nieruchomości).
  • Rodzaj nieruchomości: gruntowa niezabudowana (działka niezabudowana), gruntowa zabudowana (działka zabudowana np. z domem), budynkowa (dom), lokalowa (mieszkanie lub lokal usługowy), inna nieruchomość.
 • W dodatkowych kryteriach wpisz szczegóły, które będą wpływać na ograniczenie liczby cen nieruchomości, np. powierzchnia działki, identyfikatory działek, które znasz i wiesz, że były sprzedane.
 • Nr uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego (dotyczy tylko rzeczoznawców).
 • Dane identyfikujące obszar objęty wnioskiem (wskaż jednostkę podziału terytorialnego kraju lub podziału dla celów EGiB, albo mapkę z określonym obszarem lub pliki wektorowe z zasięgami).
 • Dane szczegółowe określające położenie obszaru objętego wnioskiem (nazwa gminy i miejscowości).
 • Imię i nazwisko oraz podpis wnioskodawcy (sugeruję skorzystać z podpisu profilem zaufanym).
Przykład wypełnionego wniosku - P, o udostępnienie danych z PZGIK
Przykład wypełnionego wniosku - P, o udostępnienie danych z PZGIK, źródło UM Kraków
Przykład wypełnionego wniosku - P5 o dane z rejestru cen nieruchomości
Przykład wypełnionego wniosku - P5 o dane z rejestru cen nieruchomości, źródło UM Kraków

Krok trzeci: Wyślij wniosek o udostępnienie danych o cenach nieruchomości do urzędu

Po wypełnieniu wniosku wyślij go do urzędu, najlepiej skorzystaj ze skrzynki epuap, a wniosek podpisz profilem zaufanym. Polecam zadzwonić do urzędu, aby upewnić się, że wniosek wpłynął skutecznie, ewentualnie doprecyzuj szczegóły. 

Krok czwarty: Opłać usługę

Urząd dokona wyceny i po Twojej akceptacji będziesz mógł/a dokonać opłaty. Cena za udostępnienie informacji z RCN, o jednej transakcji nieruchomości w postaci elektronicznej wynosi 8,75 zł. W przypadku zamawiania większej ilości cen (powyżej 10) stosowane są współczynniki obniżające cenę jednostkową.

Skorzystaj z Kalkulator PZGiK udostępniony przez Główny Urząd Geodezji, aby zweryfikować cenę. 

Kalkulator opłat za uzyskanie danych z rejestru cen nieruchomości
Kalkulator opłat za uzyskanie danych z rejestru cen nieruchomości

Przykładowe strony urzędów na których przedstawione są procedury i wnioski

Czy dane o cenach nieruchomości będą darmowe?

W 2023 roku pojawiła się informacja, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad stworzeniem portalu cen mieszkań, na którym będą zamieszczane informacje o cenach mieszkań. Portal miałby być ogólnodostępny, intuicyjny itd.. Temat ten został skierowany do realizacji przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Końcem 2023 roku ogłoszono przetarg na wykonanie takiego systemu/portalu cen mieszkań, ale został on unieważniony. W ostatnim czasie ministerstwo nie publikuje żadnych informacji o tym projekcie. W założeniach systemu nie było informacji o publikacji cen domów i działek, więc prawdopodobnie nie zostanie to uwzględnione.

Wątpliwe jest również, że dane z rejestru cen nieruchomości zostaną "uwolnione", czyli udostępniane za darmo. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak udostępnienie tych danych przez urzędy, co nie wymagałoby dużych nakładów na budowę systemów informatycznych.

Sprawę portalu cen nieruchomości monitorujemy, zadaliśmy pytania do ww. urzędów i oczekujemy na odpowiedź. 

 FAQ

**1. Czym są ceny transakcyjne nieruchomości?**

Ceny transakcyjne nieruchomości to faktyczne kwoty, za które dokonano sprzedaży nieruchomości, takich jak działki, domy czy mieszkania. Są one rejestrowane przez urzędy na podstawie umów notarialnych.

**2. Jak mogę sprawdzić ceny nieruchomości w mojej okolicy?**

Aby sprawdzić ceny nieruchomości w Twojej okolicy, musisz złożyć wniosek o udostępnienie danych z rejestru cen nieruchomości w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

**3. Czy informacje o cenach nieruchomości są dostępne dla każdego?**

Tak, każdy obywatel ma prawo uzyskać informacje o cenach nieruchomości. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu, nie jest to zarezerwowane tylko dla rzeczoznawców majątkowych.

**4. Jakie informacje muszę podać we wniosku o udostępnienie danych z rejestru cen?**

We wniosku należy podać m.in. swoje dane, okres zawarcia transakcji, rodzaj nieruchomości (np. działka, dom, mieszkanie) oraz inne szczegóły, które mogą pomóc w odnalezieniu konkretnych transakcji.

**5. Gdzie znajdę formularze potrzebne do złożenia wniosku o udostępnienie danych z rejestru cen nieruchomości?**

Formularze można pobrać ze strony internetowej starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu, zazwyczaj na podstronach jednostek takich jak powiatowe/miejskie ośrodki geodezji i kartografii.

**6. Czy za uzyskanie informacji o cenach transakcyjnych nieruchomości trzeba płacić?**

Tak, uzyskanie informacji o cenach transakcyjnych nieruchomości wiąże się z opłatą. Przykładowo, koszt uzyskania informacji o jednej transakcji w postaci elektronicznej wynosi około 8,75 zł.

**7. Czy dane o cenach nieruchomości będą w przyszłości dostępne za darmo?**

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracowało nad stworzeniem portalu z informacjami o cenach mieszkań, jednak projekt nie obejmował domów i działek, a jego realizacja została na razie wstrzymana. Obecnie brak jest informacji o możliwości udostępniania tych danych za darmo.

**8. Jakie są korzyści z poznania cen transakcyjnych nieruchomości?**

Poznanie cen transakcyjnych nieruchomości pozwala lepiej zrozumieć rynek, co jest przydatne przy kupnie, sprzedaży czy inwestowaniu w nieruchomości. Dzięki temu można oszacować wartość nieruchomości oraz negocjować korzystniejsze warunki transakcji.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl