Rynek nieruchomości

Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Szczepan Sołtysik
2019-12-18
~2 min
Post zaktualizowany: 2021-04-22
Głosów: 70, średnia ocen: 5
2019-09-12-ceny-mieszkan

Aby zbadać ceny mieszkań w największych miastach w Polsce porównano je dla sześciu z nich w oparciu o dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski dla III kwartału 2019 roku. Należy jednak pamiętać, że w każdym mieście ceny mieszkań rozkładają się indywidualnie, a omawiane dane dotyczą średnich cen transakcyjnych.

  • Największe średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym za m2 osiągane są w Warszawie.
  • Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku średniej ceny transakcyjnej za m2 na rynku wtórnym.
  •  Ceny mieszkań w ramach jednego miasta mogą się znacząco różnic w zależności od ich lokalizacji – dzielnicy czy odległości od centrum.

Średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i wtórnym

Ceny mieszkań w wybranych miastach Polski w III kwartale 2019 roku prezentowały się następująco:

Miastośrednia cena transakcyjna mieszkania za m2 rynek pierwotnymśrednia cena transakcyjna mieszkania za m2 rynek wtórnym
Warszawa ceny mieszkań9 188 zł8 955 zł
Gdańsk ceny mieszkań8 534 zł7 687 zł
Kraków ceny mieszkań7 787 zł7 135 zł
Wrocław ceny mieszkań7 661 zł6 858 zł
Poznań ceny mieszkań7 133 zł6 230 zł
Łódź ceny mieszkań5 881 zł4 708 zł

Niezaprzeczalnie największe średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym za m2 osiągane są w Warszawie. Związane jest to z samym statusem miasta Warszawa jest największym miastem w kraju, jednocześnie miastem stołecznym. Kolejnymi miastami są: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Łódź.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku średniej ceny transakcyjnej za m2 na rynku wtórnym. Kolejność nadal pozostaje następująca: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Łódź wyliczając od najwyższych cen mieszkań.

Należy pamiętać, że są to średnie ceny transakcyjne. Ceny mieszkań w ramach jednego miasta mogą się znacząco różnic w zależności od ich lokalizacji – dzielnicy czy odległości od centrum. Oczywiście nie są to jedyne czynniki wpływające na wielkość cen mieszkań. Wśród innych bardzo istotnych jest dostępność do komunikacji miejskiej – linia tramwajowa czy metro w okolicy to czynniki podnoszące atrakcyjność lokalizacji, a co za tym idzie wpływające na cenę mieszkań. Nie bez znaczenia pozostaje też dostęp do infrastruktury społecznej (żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni itp.) oraz wszelkiego rodzaju punktów usługowych. Ważna jest również bliskość obszarów zielonych.

Jak sprawdzić ceny mieszkań w wybranej lokalizacji?

Aby znaleźć informacje odnośnie cen mieszkań w wybranej przez siebie lokalizacji w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin, Wrocław, Katowice oraz Łódź możesz skorzystać z Raportów o terenie OnGeo. W raporcie umieszczono dane dotyczące średnich cen mieszkań w postaci Mapy cen mieszkań. Znajdziesz tu informację odnośnie średniej ważonej cen mieszkań za m2, najwyższą i najniższą cenę mieszkań na badanym obszarze oraz mapę średnich cen mieszkań w promieniu 2 kilometrów od analizowanego terenu. Więcej o usłudze możesz przeczytać w dedykowanym artykule.

Przykładowy fragment raportu dotyczący cen mieszkań prezentuje się następująco:

mapa
Fragment raportu dotyczącego cen mieszkań w wybranej lokalizacji.

Aby dowiedzieć się jakie jeszcze informacje możesz uzyskać generując Raport o terenie OnGeo pobierz darmowy przykład, który znajdziesz tutaj.

Wkrótce zostanie opublikowany artykuł, w którym podsumowany zostanie temat cen mieszkań w 2019 roku bez podziału na kwartały. Aby być na bieżąco zachęcamy do śledzenia naszego bloga OnGeo.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl