Rada Ministrów zatwierdziła nowe przepisy umożliwiające utworzenie powszechnie dostępnego Portalu Cen Mieszkań. Rządowy portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nowe narzędzie będzie zawierać będzie statystyki dotyczące cen nieruchomości mieszkaniowych w różnych regionach kraju.
Portal Cen Mieszkań. Koniec z ukrywaniem cen nieruchomości
- Rada Ministrów przyjęła przepisy umożliwiające utworzenie Portalu Cen Mieszkań.
- Portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
- Dostępne będą statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych.
- Portal ma na celu zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego i ułatwienie podejmowania decyzji zakupowych.
Narzędzie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych zakupem mieszkań lub domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym.
mówi szef resortu rozwoju Waldemar Buda
Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi
Wprowadzenie nowych przepisów planowane jest na połowę przyszłego roku.
Portal Cen Mieszkań
Minister Buda podkreśla, że dane prezentowane na Portalu będą bardziej wiarygodne niż informacje udostępniane przez komercyjne portale ogłoszeniowe, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych.
Portal Cen Mieszkań umożliwi wyszukiwanie danych na podstawie różnych parametrów transakcji i nieruchomości, takich jak:
- rodzaj nieruchomości,
- powierzchnia użytkowa,
- liczba pokoi,
- kondygnacja.
Osoby zainteresowane zakupem będą mogły sprawdzić jak kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne w danym okresie i w konkretnych lokalizacjach, od województwa po dzielnicę.
Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań?
Portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się również innymi działaniami mającymi na celu zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych.
Dane mają częściowo pochodzić z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonej przez UFG oraz od profesjonalnych podmiotów rynkowych, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży i zakupu nieruchomości mieszkaniowych.
Jakie korzyści?
Główne korzyści wynikające z utworzenia Portalu Cen Mieszkań to:
- Łatwy dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji;
- Większa przejrzystość cen;
- Ułatwienie podejmowania decyzji zakupowych;
- Ochrona przed spekulacją;
- Ułatwienie podejmowania decyzji inwestycyjnych i finansowych w regionie.
Źródło: gov.pl
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!