News

Portal Cen Mieszkań. Koniec z ukrywaniem cen nieruchomości

Monika Byś
2023-07-11
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Portal Cen Mieszkań

Rada Ministrów zatwierdziła nowe przepisy umożliwiające utworzenie powszechnie dostępnego Portalu Cen Mieszkań. Rządowy portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nowe narzędzie będzie zawierać będzie statystyki dotyczące cen nieruchomości mieszkaniowych w różnych regionach kraju. 

  • Rada Ministrów przyjęła przepisy umożliwiające utworzenie Portalu Cen Mieszkań.
  • Portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
  • Dostępne będą statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych.
  • Portal ma na celu zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego i ułatwienie podejmowania decyzji zakupowych.

Narzędzie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych zakupem mieszkań lub domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym.

mówi szef resortu rozwoju Waldemar Buda

Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi

Wprowadzenie nowych przepisów planowane jest na połowę przyszłego roku.

Portal Cen Mieszkań

Minister Buda podkreśla, że dane prezentowane na Portalu będą bardziej wiarygodne niż informacje udostępniane przez komercyjne portale ogłoszeniowe, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych.

Portal Cen Mieszkań umożliwi wyszukiwanie danych na podstawie różnych parametrów transakcji i nieruchomości, takich jak: 

Osoby zainteresowane zakupem będą mogły sprawdzić jak kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne w danym okresie i w konkretnych lokalizacjach, od województwa po dzielnicę.

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań?

Portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się również innymi działaniami mającymi na celu zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych. 

Dane mają częściowo pochodzić z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonej przez UFG oraz od profesjonalnych podmiotów rynkowych, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży i zakupu nieruchomości mieszkaniowych.

Jakie korzyści?

Główne korzyści wynikające z utworzenia Portalu Cen Mieszkań to: 

  1. Łatwy dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji;
  2. Większa przejrzystość cen; 
  3. Ułatwienie podejmowania decyzji zakupowych;
  4. Ochrona przed spekulacją;
  5. Ułatwienie podejmowania decyzji inwestycyjnych i finansowych w regionie.

Źródło: gov.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.