Główny Urząd Statystyczny informuje, ze w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. liczba nowo oddanych mieszkań była o 3,1% wyższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednocześnie zaobserwowano spadek liczby mieszkań, na które wydano pozwolenia budowlane lub zgłoszono projekty budowlane oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Budownictwo mieszkaniowe od stycznia do kwietnia 2023
- W pierwszych czterech miesiącach 2023 roku rozpoczęto budowę 53,1 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 27,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Deweloperzy rozpoczęli budowę 30,4 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 21,4 tys., oba przypadki odnotowały spadek w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Łącznie, deweloperzy i inwestorzy indywidualni stanowili 97,6% ogólnej liczby rozpoczętych mieszkań.
- W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1,3 tys. mieszkań.
- Szacuje się, że na koniec kwietnia 2023 roku w trakcie budowy pozostawało 810,5 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 7,0% w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Największe wartości mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń lub zgłoszeń budowlanych odnotowano w województwie mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.
Mieszkania oddane do użytkowania
Według wstępnych danych za okres styczeń-kwiecień 2023 roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła 75,6 tysiąca, co stanowi wzrost o 3,1% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022. Spośród nich deweloperzy przekazali do eksploatacji 40,7 tysiąca mieszkań (wzrost o 0,5% rdr). Natomiast inwestorzy indywidualni dostarczyli 33,7 tysiąca mieszkań, co stanowi wzrost o 6,6%. Mieszkania te stanowiły łącznie 98,4% ogólnej liczby nowo oddanych mieszkań.
Pozostałe formy budownictwa, takie jak spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe, oddały do użytkowania łącznie 1,2 tysiąca mieszkań (w porównaniu do 1,3 tys. rdr).
Całkowita powierzchnia użytkowa oddanych mieszkań wyniosła 7,3 miliona metrów kwadratowych, co oznacza spadek o 2,5% w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnia powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 97,1 metra kwadratowego.
Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym
W okresie styczeń-kwiecień 2023 roku pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem budowlanym zostały wydane dla 72,1 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 32% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.
Najwięcej pozwoleń na budowę mieszkań otrzymali deweloperzy (48,5 tysiąca), co oznacza spadek o 31,6% rdr. Inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia na budowę dla 21,6 tysiąca mieszkań (spadek o 34,6%). Łącznie te formy budownictwa stanowiły 97,3% ogólnej liczby mieszkań, dla których uzyskano pozwolenia lub zgłoszenia budowy z projektem budowlanym.
W pozostałych formach budownictwa odnotowano 2,0 tysiące mieszkań, na które wydano pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym (podobna wartość jak w poprzednim roku).
Mieszkania, których budowę rozpoczęto
W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 roku rozpoczęto budowę 53,1 tysiąca mieszkań, co oznacza spadek o 27,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 30,4 tysiąca mieszkań (spadek o 28,9%), natomiast inwestorzy indywidualni 21,4 tysiąca mieszkań (spadek o 27,8%). Te formy budownictwa stanowiły łącznie 97,6% ogólnej liczby mieszkań.
W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1,3 tysiąca mieszkań (w porównaniu do 1,0 tysiąca w poprzednim roku). Szacuje się, że na koniec kwietnia 2023 roku w trakcie budowy pozostawało 810,5 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 7% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku.
Największą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych i dla których wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane, odnotowano w województwie mazowieckim w okresie styczeń-kwiecień 2023 roku (odpowiednio: 14,5 tysiąca, 11,4 tysiąca, 12,7 tysiąca mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwach wielkopolskim (8,7 tysiąca, 4,5 tysiąca, 5,8 tysiąca) i małopolskim (7,7 tysiąca, 5,2 tysiąca, 8,2 tysiąca).
Źródło: GUS
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!