Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej
Budowa domu na działce rolnej
5 (100%) 5 votes

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ

Posiadanie własnego domu z ogrodem to marzenie wielu osób. Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić to wybór lokalizacji oraz zakup działki budowlanej.  Możliwa jest także budowa domu na działce rolnej. Niestety nie każdy ma prawo do tego przedsięwzięcia. Taką możliwość mają rolnicy. Osoby niebędące rolnikami muszą przejść bardziej skomplikowaną procedurę, aby móc wybudować dom na działce rolnej.

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ JAKO ROLNIK

Rolnik, według ustawy powinien posiadać nieruchomości rolne, o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 300 ha. Osoba mająca status rolnika oprócz posiadania gospodarstwa rolnego musi go uprawiać przez co najmniej 5 lat oraz mieć kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa. Nieruchomość rolna po wybudowaniu domu jednorodzinnego nadal pozostaje gruntem rolnym.  Budowa domu przez rolnika postrzegana jest jako obiekt niezbędny dla niego by móc prowadzić gospodarstwo. Działka rolna wraz z wybudowanymi na niej obiektami określana jest jako siedlisko. W tym przypadku nieruchomości gruntowej nie odrolnia się .

BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ JAKO NIE-ROLNIK

Budowa domu przez osobę, która nie jest rolnikiem lub nie spełnia powyższych wymagań jest bardziej skomplikowanym procesem. Problemy pojawiają się już przy kupnie działki rolnej. Według prawa, aby rolnik mógł sprzedać nieruchomość osobie nie będącej rolnikiem musi uzyskać pozwolenie od Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Pozwolenie uzyskuje się w drodze administracyjnej jako decyzje. Nie-rolnik nie może wybudować domu na nieruchomości rolnej. Konieczny w tym przypadku jest proces odrolnienia działki. Etapy przekształcania działki rolnej zostały opisane na blogu https://blog.ongeo.pl/jak-odrolnic-dzialke/. Zmiany przekształcenia gruntu rolnego na budowlany wraz z wyłączeniem go z produkcji rolnej wiążą się z kosztami. Wysokość obowiązkowych opłat została opisana tutaj.

MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie obszaru. Jeżeli w planie działka została określona pod produkcję rolną, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu w MPZP. W przypadku braku miejscowego planu, występuje się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

Składając wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy należy pamiętać, aby wykazać w nim, że działka:

 • spełnia kryterium dobrego sąsiedztwa
 • posiada niezbędne uzbrojenie lub możliwość jego przyłączenia
 • posiada dostęp do drogi publicznej

 

Przed zakupem działki warto sprawdzić czy działka objęta jest MPZP. Najszybszym sposobem będzie sprawdzenie miejscowego planu dla danej działki online. Na portalu OnGeo znajdziesz informacje o obowiązującym miejscowym planie. Baza opracowań jest na bieżąco aktualizowana.

Co zyskujesz z OnGeo.pl?

 • otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości
 • trafnie ocenisz ryzyko inwestycyjne
 • błyskawicznie porównasz konkurencyjne oferty — raport generujemy w zaledwie 5 minut
 • zyskasz więcej informacji, niż podczas oględzin w terenie, m.in. plany inwestycyjne sąsiedztwa
 • zdobędziesz dane nieruchomości o ewentualnych zagrożeniach, np. zanieczyszczeniu powietrza


Related Posts

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl3.6 (71.11%) 9 votes OnGeo.pl oferuje usługę dostępu do informacji o terenie dla dowolnego obszaru w Polsce- Raport o Terenie. Każdy, kto jest zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości może w parę minut pobrać zestaw […]

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną3.9 (77.14%) 28 votes Inwestycje budowlane, zarówno deweloperskie jak i prywatne, wiążą się przede wszystkim z zakupem działki. Jednakże grunty przeznaczone pod zabudowę mają wyraźnie wyższą cenę niż tereny rolne. Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę […]2 thoughts on “Budowa domu na działce rolnej”

 • Witam, wraz z mężem jesteśmy w zasięgu posiadania działki rolnej ok 2000m. Oznaczenie działki symbolem r2 z mpzp. Czy nie będąc rolnikami możemy zbudować dom na takiej działce?

  • Co do zasady istnieje możliwość wybudowania siedliska na gruncie rolnym. Rolnik może budować dom na działce rolnej, ponieważ grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi są nadal gruntami rolnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *