News

Na wpis do księgi wieczystej trzeba uzbroić się w cierpliwość

Monika Byś
2021-11-10
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-13
Głosów: 37, średnia ocen: 5
wpis do księgi wieczystej

Na wpis do księgi wieczystej czeka się coraz dłużej. Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Warszawie wynosi rok, a nawet dłużej! Jednocześnie nowych wniosków jest coraz więcej, gdyż z roku na rok przybywa osób, które decydują się na zakup nieruchomości. Obywatele nie chcą i nie mogą już czekać, dlatego coraz częściej decydują się na kupno nieruchomości chociaż sprzedający nie jest ujawniony jako właściciel w księdze wieczystej. Czym to grozi?

  • Rok oczekiwania na wpis do księgi wieczystej już nikogo nie dziwi.
  • Im dłuższy czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, tym wyższa może być marża stosowana przez niektóre banki podczas udzielania kredytu hipotecznego.
  • Jeśli kupisz nieruchomość od osoby, która nie jest ujawniona w księdze wieczystej, lecz twierdzi, że jest jej właścicielem, nie będziesz chroniony tzw. rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
  • Przedłużający się czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej spowodowany jest m.in. wejściem w życie Ustawy z dnia 20 lipca 2018r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Mieszkańcy dużych miast nie chcą już dłużej czekać na wpis do księgi wieczystej

Księga wieczysta w polskim prawie stanowi jedyny rejestr stanu prawnego nieruchomości, a jego wiarygodność jest gwarantem od państwa. Ujawnienie w księdze wieczystej każdej czynności prawnej związanej np. ze zmianą właściciela nieruchomości, ma na celu zachowanie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz zabezpieczenie kredytu hipotecznego.
Niezwłoczne ujawnienie stanu prawnego w księdze wieczystej ma duże znaczenie dla kredytobiorcy. Im dłuższy czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, tym wyższa może być marża stosowana przez niektóre banki podczas udzielania kredytu hipotecznego. Dla banku okres przejściowy pomiędzy udzieleniem hipoteki, a ujawnieniem wpisu w KW jest obarczony dużym ryzykiem. Oznacza to, że nakładana przez bank marża może wynieść nawet wysokość dodatkowej raty kredytu.

Obecnie na wpis do księgi wieczystej możesz czekać nawet rok
Obecnie na wpis do księgi wieczystej możesz czekać nawet rok

Rok oczekiwania na wpis do księgi wieczystej już nikogo nie dziwi. Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza, ponieważ rynek nieruchomości cały czas się rozwija. Nie tak dawno, bo cztery, pięć lat temu na wpis do księgi wieczystej czekało się maksymalnie miesiąc.

Wiele osób nie chce lub nie może czekać tak długo na ujawnienie stanu prawnego w księdze wieczystej, więc decydują się na niezawieranie umów przedwstępnych i oczekiwanie ponad rok na wpis.

W rozmowie z notariuszem Mirosławem Kupisakiem, którą przeprowadziła dziennikarka portalu Prawo.pl * możemy czytać, że:

przybywa osób, które  decydują się na obrót nieruchomościami chociaż sprzedający nie jest ujawniony w księdze wieczystej jako właściciel. Zależy im na czasie i świadomie  rezygnują z ochrony jaką daje rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

* Całą rozmowę można przeczytać tutaj

Polecamy wpisy:

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości

Czym grozi brak rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych?

Jeśli kupisz nieruchomość od osoby, która nie jest ujawniona w księdze wieczystej, lecz twierdzi, że jest jej właścicielem, nie będziesz chroniony tzw. rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Przypominamy – zgodnie z art.5 Ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece rękojmia:

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe

Hipotetycznie jeśli nabyłeś nieruchomość i nie obowiązuje Cię rękojmia, ujawniony właściciel nieruchomości mógłby podnosić roszczenia do nieruchomości.

Dlaczego tyle czeka się na wpis do księgi wieczystej?

Przedłużający się czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej spowodowany jest wejściem w życie Ustawy z dnia 20 lipca 2018r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. 2018, poz. 1716). Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy sądy rejonowe, które rozpatrują wnioski o wpisy do ksiąg wieczystych otrzymały dodatkowe zadania związane z dokonaniem wpisów z urzędu nowego prawa dla milionów użytkowników wieczystych.

To ogromne obciążenie dla sądów rejonowych, które doprowadziło do spiętrzenia prac i wydłużenia oczekiwania na wpis do kliku miesięcy. Problem najbardziej dotyczy właśnie dużych miast. Niestety nowe prawo nie zapewniło organom właściwym zwiększenia ilości zatrudnionych osób obsługujących prace sądów, co oznacza, że do tej pory borykają się z brakami w kadrach.

Dodatkowym utrudnieniem jest zmiana nazw ulic miejscowości która powoduje zmianę wpisu adresu mieszkańców.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.