Porady OnGeo

Nowy Ład - dopłaty do mieszkań i kredyty bez wkładu własnego

Paulina Multan
2021-05-21
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Społeczny bon mieszkaniowy

Dopłaty do mieszkań znów możliwe. Państwo wspomoże spłatę kredytów hipotecznych oraz proponuje gwarancje umożliwiające uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.

 • Osoby w wieku 20-40 lat, posiadające zdolność kredytową, ale nieposiadające wystarczających środków na sfinansowanie wkładu własnego kredytu hipotecznego, będą mogły skorzystać z gwarancji bankowej do 100 tys. zł.
 • Kolejnym narzędziem pomocowym będą dopłaty do mieszkań – społeczne i rodzinne domy mieszkaniowe. W zależności od rodzaju bonu, odbiorcami mogą być zarówno osoby samotne, małżeństwa bez dzieci jak i rodziny z dziećmi.

Budowa domu do 70 m bez pozwolenia, dopłata do mieszkania, likwidacja umów śmieciowych, wzrost II progu podatkowego – to niektóre elementy programu Nowy Ład, zaprezentowanego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości w sobotę 15 maja 2021 roku.

Nowy program Prawa i Sprawiedliwości bazuje na 5 głównych filarach:

 • służba zdrowia,
 • sprawiedliwy system podatkowy,
 • lepsze życie dla seniorów,
 • polityka mieszkaniowa,
 • program inwestycyjny.

Wkład własny niepotrzebny? Mieszkanie bez wkładu własnego

Interesującym zagadnieniem dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania może okazać się program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Odbiorcami programu będą osoby, które posiadają zdolność kredytową, ale brak im środków do sfinansowania wkładu własnego. Osoby zaciągające kredyt hipoteczny będą mogły uzyskać gwarancję w wysokości do 40% wartości mieszkania (do 100 tys. zł) dla zakupu mieszkania zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Instrument skierowany jest dla osób młodych od 20. do 40. roku życia.

Co to oznacza? Kredytobiorcy nie będą musieli wpłacać wkładu własnego. Zastąpi go gwarancja bankowa, która w przypadku nieterminowych wpłat, będzie mogła zostać wypłacona bankowi. W rezultacie, osoba której udzielono taką gwarancję, zaciągnie kredyt na równowartość mieszkania, bez konieczności wykazywania się własnymi środkami. Banki nadal będą badać zdolność kredytową, zatrudnienie i wiarygodność chętnych na wzięcie kredytu pod zakup mieszkania czy domu.

Dopłata do mieszkań - ile i dla kogo?

Jako drugą propozycję zaprezentowano możliwość otrzymania dofinansowania nawet do 160 tys. zł w formie dopłaty do mieszkań. Opcja ta kierowana jest dla rodziców posiadających dwójkę lub więcej dzieci. Polegać ona będzie na dopłacie kwoty od 20 tys. do 160 tys. w zależności od liczby pociech. W przypadku posiadania dwójki dzieci, dofinansowanie wyniesie 20 tys. zł. Rodziny trójką dzieci będą mogły liczyć na bon o wysokości 60 tys. zł. Za każde kolejne dziecko powyżej trzeciego, dofinansowanie wzrastać będzie o 20 tys. zł, aż do 6 dzieci maksymalnie.

Bony mieszkaniowe

Minister Jarosław Gowin poinformował także o planowanym prowadzeniu bonów mieszkaniowych. Bony będą przyznawane bez jakichkolwiek kryteriów wieku, kryterium dochodowego czy kryterium powierzchni.

Nasuwa się podobieństwo do niefunkcjonującego już programu "Mieszkanie dla młodych", który działał do 2018 roku. Następnie pojawił się program „Mieszkanie plus”, dedykowany dla wszystkich osób, które nie posiadają prawa własności czy współwłasności do mieszkania, a także posiadają zdolność czynszową. W ramach programu można ubiegać się o wynajem mieszkania lub wynajem z opcją dojścia do własności.

Aby otrzymać bon mieszkaniowy będzie należało złożyć wniosek. Decyzję wyda terenowa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bon będzie można wykorzystać w kolejnym roku po jego przyznaniu. Możliwe będzie przedłużenie go o kolejny rok, za dodatkową opłatą.

Zaplanowano 2 rodzaje bonów mieszkaniowych: społeczne i rodzinne.

Społeczny bon mieszkaniowy

Skierowany dla osób nieposiadających własnego mieszkania, które ze względów finansowych nie mogą uzyskać kredytu. Realizacja bonu będzie mogła się odbyć w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej lub Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ile wyniesie pomoc?

 • 5 tys zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 10 tys zł małżeństwo bez dzieci,
 • 25 tys zł małżeństwo z jednym dzieckiem,
 • 40 tys zł małżeństwo z dwojgiem dzieci.

Ze względu na niską podaż mieszkań społecznych, nie należy się więc spodziewać dużego znaczenia niniejszego programu. W ostatnich latach stosunek mieszkań deweloperskich był miażdżąco przeważający względem mieszkań społecznych.

Jeżeli myślisz o zakupie nieruchomości, sprawdź Geoportal OnGeo

Sprawdź Raport o Terenie OnGeo
Sprawdź Raport o Terenie OnGeo

Dla kogo rodzinny bon mieszkaniowy?

Bony mieszkaniowe będą kierowane dla rodzin minimum z trójką dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Bon będzie można przeznaczyć na partycypację w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, zakup mieszkania, domu jednorodzinnego lub jego budowę.

Rodzinny bon mieszkaniowy dla rodziców z trójką dzieci
Rodzinny bon mieszkaniowy dla rodziców z trójką dzieci

Ile można dostać?

Bon o wartość 100 tys. zł otrzymać będą mogły rodziny z trójką dzieci, które nie posiadają własnego domu lub mieszkania, albo jego powierzchnia nie przekraczała 65 m2. Za każde kolejne dziecko będzie przysługiwało kolejne 15 tys. złotych.

Dla rodzin które posiadały wcześniej mieszkanie o powierzchni przekraczającej 65 m kw., kwota bonu wyniesie 55 tys. zł. W tym przypadku również przysługiwać będzie dodatkowe 15 tys. złotych za każde kolejne dziecko.

 • małżeństwo z trojgiem dzieci – 55 tys. zł (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom – opcja 1) lub 100 tys. zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m2 – opcja 2),
 • małżeństwo z czworgiem dzieci – 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2),
 • małżeństwo z pięciorgiem dzieci – 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2),
 • małżeństwo z sześciorgiem dzieci – 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).

Wysokość dopłaty do mieszkań - taka sama w każdym mieście?

Na ten moment nie ma informacji, aby dopłaty do mieszkań były uzależnione od innych czynników niż liczba potomstwa. Budzi to pewne wątpliwości, gdyż ceny mieszkań są mocno zróżnicowane w poszczególnych częściach Polski. Średnie ceny za 1 m kw. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu, często przewyższają nawet dwu-, trzykrotnie ceny mieszkań z mniejszych miast.

Brak jest szczegółowych założeń Polskiego Ładu w zakresie  mieszkalnictwa. Jednak wydaje się, że w pierwszej kolejności powinny zostać ogłoszone limity cenowe nieruchomości, które umożliwiają skorzystanie z pomocy, by deweloperze wzięli je pod uwagę planując kolejne inwestycje. W przeciwnym razie, ceny nieruchomości w Polsce będą nadal rosły, napędzane rosnącym popytem.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl