News

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym bez poprawek Senatu

Monika Byś
2021-11-05
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Senat nie wprowadził poprawek do Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Planowane wsparcie jest częścią pakietu rozwiązań w ramach Polskiego Ładu. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym jest skierowana przede wszystkim do młodych rodzin planujących powiększenie rodziny i przewiduje pomoc państwa przy spłacie kredytu na mieszkanie.

 • W ramach Polskiego Ładu przewiduje się pomoc od państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych dla młodych ludzi między 20., a 40. rokiem życia.
 • Kredytobiorcy nie będą musieli wpłacać wspomnianego wkładu własnego, gdyż zastąpi go gwarancja bankowa, która w przypadku nieterminowych wpłat, będzie mogła zostać wypłacona bankowi.
 • Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), będzie gwarantować do 20% kwoty zaciąganego kredytu, jednak nie więcej jak 100 tys. zł.
 • Kredyt ma być udzielany na minimum 15 lat w polskiej walucie.
 • Na rok 2022 r. na rozwój programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" rząd planuje przeznaczyć 100 mln zł z budżetu państwa.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – o co chodzi?

Nowe przepisy są częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu. W ramach programu przewiduje się pomoc od państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych. Odbiorcami programu zwanego „Mieszkanie bez wkładu własnego” będą mogły zostać osoby, które posiadają zdolność kredytową, ale mają problem ze zorganizowaniem środków do sfinalizowania wkładu własnego na własne mieszkanie.

Więcej na ten temat w artykule: Nowy Ład - dopłaty do mieszkań i kredyty bez wkładu własnego

Kredytobiorcy nie będą musieli wpłacać wspomnianego wkładu własnego, gdyż zastąpi go gwarancja bankowa, która w przypadku nieterminowych wpłat, będzie mogła zostać wypłacona bankowi. W rezultacie, osoba której udzielono gwarancji, zaciągnie kredyt na równowartość mieszkania, bez konieczności wykazywania się własnymi środkami. Banki nadal będą badać zdolność kredytową, zatrudnienie i wiarygodność chętnych na wzięcie kredytu pod zakup mieszkania.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym daje możliwość uzyskania gwarancji na zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), będzie gwarantować do 20% kwoty zaciąganego kredytu, jednak nie więcej jak 100 tys. zł. Dodatkową korzyścią jest możliwość uzyskania umorzenia części zadłużenia, gdy parze urodzi się dziecko. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł za drugie dziecko i 60 tys. zł za trzecie i kolejne.

Sam kredyt ma być udzielany na minimum 15 lat w PLN. Program skierowany jest do młodych osób między 20., a 40. rokiem życia.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym przewiduje, że państwo będzie gwarantować do 20% kwoty zaciąganego kredytu, jednak nie więcej jak 100 tys. zł
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym przewiduje, że państwo będzie gwarantować do 20% kwoty zaciąganego kredytu, jednak nie więcej jak 100 tys. zł

Ustawa przewiduje również powstanie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego w BGK.

Poznaj inne programy w ramach Polskiego Ładu:

Budowa bez pozwolenia - plany programu Nowy Ład

Program Czyste Powietrze - zmiany ogłoszone w Nowym Ładzie

Program Mój Prąd - rozbudowa programu w ramach Nowego Ładu 

Jaki budżet przeznaczono na program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym przewiduje maksymalne limity środków, jakie będą przezywane do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z budżetu państwa.

Rozkład środków na lata 2022-2032 przedstawiają się następująco:

 • 2022 r. - 100 mln zł,
 • 2023 r. - 200 mln zł,
 • 2024 r. - 500 mln zł,
 • 2025 r - 700 mln zł,
 • 2026 r. - 900 mln zł,
 • 2027 r. - 1,2 mld zł,
 • 2028 r. - 1,4 mld zł,
 • 2029 r. - 1 mld 650 mln zł,
 • 2030 r. - 1 mld 850 mln zł,
 • 2031 r. - 2 mld zł,
 • 2032 r. - 2 mld 150 mln zł.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.