Porady OnGeo

Program Czyste Powietrze – popraw efektywność energetyczną domu

Monika Byś
2021-06-21
~5 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Czyste Powietrze

Najnowsze sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z września 2020r. wskazuje, na wyraźną poprawę jakości powietrza w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poprawa jakości powietrza wpłynęła znacząco na zmniejszenie ilości zgonów związanych z jego zanieczyszczeniem. Niestety, raport zawiera również mniej optymistyczne akcenty dla Polski. Polska nadal jest w czołówce krajów europejskich, które przekraczają unijną wartość dopuszczalną dla pyłu drobnego (PM 2,5). Co z tym zrobić? We wrześniu 2018r. ruszył rządowy program Czyste Powietrze, który ma trwać do końca 2029r. Celem programu jest zmniejszenie lub wręcz uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. To od nas zależy, czy cel zostanie osiągnięty. Co może dać nam program Czyste Powietrze? Na jakie działania w zakresie ochrony powietrza możesz zdobyć dofinansowanie od państwa?

 • Program Czyste Powietrze to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych.
 • Program został rozpisany na lata 2018-2029, z zastrzeżeniem, że umowy na dofinansowanie będzie można podpisywać „tylko” do końca grudnia 2027r.
 • Program Czyste Powietrze wspiera takie inwestycje jak: wymiana drzwi i okien, docieplenie przegród obiektu, instalacje odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji odzyskującej ciepło oraz wymianę starych pieców tzw. „kopciuchów” i kotłów na paliwa stałe.
 • W ramach nowej strategii przyjętej przez polski rząd, 15 maja 2021r. został ogłoszony Nowy Ład w ramach którego zapowiada się odejście od finansowania kotłów węglowych na rzecz instalacji pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, domach wielorodzinnych i ciepłownictwie.
 • Wygeneruj Raport o Terenie OnGeo.pl i dowiedz się, jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami drobnymi (PM2,5) i średnimi (PM10).

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest skuteczna walka ze szkodliwą emisją pyłów zawieszonych i zanieczyszczeń.

Jak już wspomniano, program został rozpisany na lata 2018-2029, z zastrzeżeniem, że umowy na dofinansowanie będzie można podpisywać „tylko” do końca grudnia 2027r. Budżet programu Czyste Powietrze jest imponujący, bo wynosi aż 103mld zł. Znacznym utrudnieniem dla osób chcących skorzystać z dofinansowania jest konieczność wypełniania szczegółowego wniosku aplikacyjnego. Większość zainteresowanych nie będzie w stanie wypełnić wniosku poprawnie, ponieważ wymaga podania konkretnych rozwiązań technologicznych i ich parametrów. Na szczęście możesz sięgnąć po pomoc specjalistów i zamówić audyt energetyczny, który również podlega dofinansowaniu.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Jakie inwestycje wspiera się dzięki programowi Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze wspiera takie inwestycje jak:

 • wymiana drzwi i okien,
 • docieplenie przegród obiektu,
 • instalacje odnawialnych źródeł energii,
 • montaż wentylacji odzyskującej ciepło,
 • wymianę starych pieców tzw. „kopciuchów” i kotłów na paliwa stałe.

Kto może skorzystać z programu?

Obsługą programu zajmują się każdy z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ponadto osoba starająca się o dofinansowanie posiada łączne roczne zarobki do 100 000zł lub miesięczne zarobki* jej i osób w nią zamieszkałych i wzajemnie utrzymujących się wynoszące

 • 1400zł - w przypadku mieszkania z kimś,
 • 1960zł – w przypadku, osoba mieszka sama

* Miesięczne zarobki są przeliczane na jedną osobę.

Co musisz zrobić, żeby uzyskać dofinansowanie?

Aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze musisz złożyć wniosek o dofinansowanie. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

 • złożyć papierowy wniosek w urzędzie,
 • złożyć e-wniosek przez Internet bez wychodzenia z domu.

Wniosek tradycyjny papierowy

Aby uzyskać dofinansowanie musisz złożyć wniosek w formacie PDF i umieścić go na Portalu Beneficjenta właściwego WFOŚiGW. Jeśli nie masz Profilu Zaufanego musisz wniosek wydrukować, podpisać ręcznie i złożyć do jednego z 16 WFOŚiGW w Polsce.

 1. Zaloguj się lub zarejestruj na konto w Portalu Beneficjenta. Załóż konto dla właściwego dla Ciebie oddziału spośród podanych poniżej. Wybierając oddział zostaniesz przekierowany do strony głównej programu Czyste Powietrze.

WFOŚiGW Białystok

WFOŚiGW Gdańsk

WFOŚiGW Katowice 

WFOŚiGW Kraków

WFOŚiGW Kielce

WFOŚiGW Lublin

WFOŚiGW Łódź

WFOŚiGW Olsztyn

WFOŚiGW Opole

WFOŚiGW Poznań

WFOŚiGW Rzeszów

WFOŚiGW Szczecin

WFOŚiGW Toruń

WFOŚiGW Warszawa

WFOŚiGW Wrocław

WFOŚiGW Zielona Góra

 1. Pobierz formularz PDF wniosku o dofinansowanie. Nie drukuj go przed wypełnieniem!
 2. Wypełnij wniosek
 3. Złóż wypełniony wniosek na skrzynkę podawczą Portalu Beneficjenta
 4. Wydrukuj wniosek.
 5. Dołącz wymagane załączniki *
 6. Wydrukuj wniosek.
 7. Wniosek możesz złożyć osobiście, drogą pocztową lub kurierem do właściwego WFOŚiGW.

E-wniosek przez Internet

Aby złożyć wniosek nie musisz wychodzić z domu. Możesz załatwić wszystkie formalności przez Internet poprzez Profil Zaufany.

 1. Wejdź na stronę https://gwd.nfosigw.gov.pl/
 2. Zarejestruj lub zaloguj się za pomocą Profilu Zaufanego i wybierz sposób logowania
źródło online: https://gwd.nfosigw.gov.pl/
źródło online: https://gwd.nfosigw.gov.pl/
 1. Utwórz i wypełnij wniosek o dofinansowanie.
 2. Dołącz wymagane dokumenty w formie skanów lub dokumentów elektronicznych *
 3. Podpisz wniosek elektronicznie za pomocą Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
 4. Wyślij wniosek. Potwierdzenie złożenia e-wniosku otrzymasz na adres e-mail.

Masz problem?

Zapoznaj się z filmem instruktażowym udostępnionym na platformie youtube.pl przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pamiętaj! Złożenie wniosku nic nie kosztuje. Zapłacisz jedynie za wysyłkę dokumentów, jeśli wybierasz opcje drogi pocztowej lub dostarczenia przez kuriera.

* Załączniki niezbędne do wniosku o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze:

 • Dokumenty potwierdzające osiągnięte dochody - obowiązkowo
 • Dokument potwierdzający prawo własności budynku jeśli we wniosku nie został wpisany numer księgi wieczystej.
 • Audyt energetyczny, jeśli został wykonany i na jego podstawie przyjęto dane do wniosku.
 • Kopia Certyfikatu potwierdzającego spełnienie warunków Programu przez istniejące. źródło ciepła na paliwo stałem które nie będzie podlegało wymianie w ramach wniosku.

Program Czyste Powietrze – wady i zalety

Wady i zalety programu Czyste Powietrze
Wady i zalety programu Czyste Powietrze

Program Nowy Ład, a program Czyste Powietrze

15 maja 2021r. rząd zaprezentował nowy program wsparcia dla Polaków. Plan rządu zakłada usprawnienie programu Czyste Powietrze. Najważniejszą zapowiedzią w ramach rozdziału strategii jest odejście od finansowania kotłów węglowych na rzecz instalacji pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, domach wielorodzinnych i ciepłownictwie. Planuje się wdrożenie rozwiązania dzięki któremu wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będzie mógł być złożony przez system bankowy.

Dowiedz się, jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza na Twojej nieruchomości

Wygeneruj Raport o terenie dla swojej działki i dowiedz się m.in. jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy. W ciągu 5 minut dostaniesz odpowiedź, czy żyjesz w terenie zagrożonym zbyt dużą kumulacją pyłów drobnych, które powodują choroby układu oddechowego.

Dokonaj samodzielnie diagnozy swojej działki!

Raport o Terenie OnGeo.pl - zanieczyszczenia
Raport o Terenie OnGeo.pl - zanieczyszczenia
Sprawdź Raport o Terenie OnGeo
Sprawdź Raport o Terenie OnGeo
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.