Porady OnGeo

Program Czyste Powietrze - zmiany ogłoszone w Nowym Ładzie

Monika Byś
2021-05-21
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-09
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Program Czyste Powietrze w ramach Nowego Ładu

15 maja 2021r. rząd zaprezentował nowy program wsparcia dla Polaków. Program społeczno-gospodarczy nosi nazwę „Nowy Ład”. Nazwa strategii może być kojarzona z europejską strategią pod nazwą Europejski Zielony Ład, który zakłada neutralność klimatyczną do końca 2050r. Czy słusznie? Jeden z rozdziałów ogłoszonej strategii nosi nazwę "Czysta energia - czyste powietrze". Brzmi zachęcająco! Jak zrealizujemy tę piękną idee? Zgodnie z planem rządu program Czyste Powietrze zostanie rozbudowany o nowe możliwości. Jakie? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu :).

 • Dokument Nowego Ładu posiada rozdział poświęcony sprawiedliwej transformacji energetycznej.
 • Program Nowy Ład zakłada rozwój programu Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
 • Najważniejszą zapowiedzią w ramach rozdziału strategii jest odejście od finansowania kotłów węglowych na rzecz instalacji pomp ciepła.

Program Nowy Ład, a środowisko

Niestety wśród filarów nowej strategii nie doszukamy się nowych, przełomowych rozwiązań dla środowiska. Oczywiście nie można powiedzieć, że w całym programie, kwestia ochrony środowiska nie jest poruszona w ogóle. Dokument Nowego Ładu posiada rozdział poświęcony sprawiedliwej transformacji energetycznej. Rozdział ten nosi tytuł „Czysta energia – czyste powietrze”. Niestety dwugodzinna przemowa obozu rządzącego poświęciła tematowi środowiska zaledwie 5 minut. To trochę za mało, żeby móc uznać temat za równie priorytetowy jak chociażby kolejne wsparcie dla rodzin.

Program Czyste Powietrze w ramach Nowego Ładu

Program Nowy Ład zakłada rozwój programu Czyste Powietrze. Program Czyste Powietrze działa od 2018r. i według planów rządu ma być kontynuowany do 2030r. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach programu właściciel nieruchomości może uzyskać nawet 30 000zł dla podstawowego poziomu dofinansowania.

Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce Czyste Powietrze na stronie rządowej:

https://czystepowietrze.gov.pl/

Program Nowy Ład – planowane zmiany

Najważniejszą zapowiedzią w ramach rozdziału strategii jest odejście od finansowania kotłów węglowych na rzecz instalacji pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, domach wielorodzinnych i ciepłownictwie. Planuje się wdrożenie rozwiązania dzięki któremu wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze będzie mógł być złożony przez system bankowy.

To bardzo dobra wiadomość i duży zwrot w stronę transformacji klimatycznej! Taki plan bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia smogu w Polsce.

Poznaj raporty o terenie w Geoportalu ONGEO.PL

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.