Analiza inwestycji

Ceny mieszkań w Krakowie w 2021 roku! Gdzie najtaniej?

Paulina Multan
2021-07-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-08
Głosów: 30, średnia ocen: 5
ceny mieszkań w Krakowie

Czy pandemia wywołała spadek cen mieszkań? Wszyscy przymierzający się do zakupu mieszkania chcieliby, aby tak było. Niestety jest inaczej. Ceny mieszkań ciągle rosną, gdyż popyt na nie wcale nie spada. Sprawdź, jak kształtują się ceny mieszkań w Krakowie w 2021 roku.

 • Wzrost cen mieszkań związany jest z dużym popytem, ale także coraz droższymi materiałami budowlanymi.
 • Krakowski rynek nieruchomości jest dosyć spolaryzowany, jeśli chodzi o ceny mieszkań.
 • Najtańsze mieszkania można kupić w dzielnicy Bieżanów, Prokocim, Wzgórza Krzesławickie – poniżej 8 tys. zł za 1 m2.
 • Po drugiej stronie barykady znajdują się dzielnice takie jak Stare Miasto, Zwierzyniec, Grzegórzki, gdzie często trzeba przygotować się na ceny daleko powyżej 10 tys. za 1 m2.

Mieszkania drożeją nie tylko przez popyt

Łatwy dostęp do kredytów hipotecznych wywołuje zwiększanie się popytu na chętnych do kupienia mieszkania. W przyszłości Polski Ład może jeszcze bardziej ułatwić możliwość zaciągnięcia kredytu, dzięki wprowadzeniu gwarancji bankowej zamiast wkładu własnego.

Wiele osób z powodu pandemii, odłożyło w czasie decyzję o zakupie mieszkania. Teraz powoli, gdy epidemia (miejmy nadzieję) ma się ku końcowi, coraz śmielej wracamy do tematu inwestycji, mimo tego, że przez ostatni rok ceny mieszkań w Krakowie niemiłosiernie rosły.

Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, także są dla wielu osób zachęcające, aby to właśnie w obecnym czasie, rozpocząć swoją przygodę z kredytem hipotecznym na zakup własnego mieszkania. Do tego dochodzi ogólna poprawa stanu gospodarki, wzrost stabilności, lepsze warunki pracy.

Nie tylko czynniki wpływające na wzrost popytu i  sam popyt odpowiedzialne są za rosnące ceny mieszkań.

Dużą rolę odgrywają także ceny materiałów budowlanych, które w czasie pandemii, bywały towarem deficytowym. Stąd też wzrost ich cen, a to odbija się na cenach mieszkań. Dodatkowo, zmiany w przepisach prawa, nowe restrykcyjne standardy techniczne, które obowiązują od początku tego roku, powodują, że deweloperzy zapłacą więcej za budowę. Kto za to zapłaci? Zapewne okoliczności te, znajdą swoje odzwierciedlenie w cenach naszych mieszkań.

Ceny mieszkań w Krakowie - gdzie najtaniej?

Najtańszymi dzielnicami są na Bieżanów Prokocimiu (7940 zł za 1 m2), Wzgórza Krzesławickie  (7634 zł za 1 m2), oraz Nowa Huta: 7896 zł za 1 m2.

W granicach 8000-9000 zł możemy znaleźć mieszkanie w takich częściach Krakowa jak Mistrzejowice, Swoszowice, Pogórze Duchackie, Bieńczyce, Łagiewniki, Czyżyny, Prądnik Biały.

Kolejnym progiem cenowym – ponad 9 000 zł za 1 m2 – są Dębniki, Bronowice, Prądnik Czerwony.

Kraków - gdzie najdrożej?

Poniżej 10000 zł za 1 m2 raczej nie znajdziemy na Krowodrzy czy Podgórzu.

Jeśli budżet pozwala na nieco więcej, zapraszamy do najdroższych dzielnic – są nimi Stare Miasto. Tam cena za 1 m2 wynosi około 11703 zł. Kolejną dzielnicą po Starym Mieście jest Zwierzyniec, a następnie Grzegórzki – dzielnice sąsiadujące ze centrum Krakowa.

Jaka ulica najdroższa?

Najdroższą ulicą jest ulica na której pada deszcz, jak śpiewał Grzegorz Turnau - Bracka (prawie 18000 zł). Niewiele taniej można znaleźć mieszkanie na ulicy Floriańskiej, Podwale, Kazimierza Morawskiego czy Placu na Groblach.

Ceny mieszkań w Krakowie w 2021 r. - statystyki

W ciągu 4 pierwszych miesięcy 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrastają także liczby wydanych pozwoleń na budowę, zgłoszeń z projektem.

W miesiącu czerwcu (2021) ceny mieszkań wzrosły względem poprzedniego miesiąca (maj 2021) o 1,97 %. Z kolei od początku roku – o 6,51%. Aktualnie cena za 1 m2 oscyluje w okolicach 10708 zł. Według wstępnych danych, w okresie od stycznia do kwietnia 2021 r. oddano do użytkowania 72,2 tys. mieszkań, tj. o 13,3% więcej niż przed rokiem.

Szukając mieszkania, nie tylko Krakowie, warto sprawdzić okolice nieruchomości, w której planujemy zamieszkać. Do tego celu znakomicie sprawdzi się Raport o Terenie OnGeo.

Raport o Terenie
Raport o Terenie

Co znajdziesz w Raporcie o Terenie?

 • Położenie nieruchomości;
 • Aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP);
 • Punkty usługowe zlokalizowane w pobliżu;
 • Energia słoneczna;
 • Pozwolenia na budowę;
 • Potencjalne zagrożenia i uciążliwości: hałas, tereny zalewoweosuwiska zanieczyszczenie powietrza, linie energetyczne;
 • Fizjografię terenu, ograniczenia formalnoprawne, informacje o demografii;
 • Mapa cen mieszkań

Co zyskujesz z OnGeo.pl?

 • Otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości
 • Trafnie ocenisz ryzyko inwestycyjne
 • błyskawicznie porównasz konkurencyjne oferty — raport generujemy w zaledwie 5 minut
 • zyskasz więcej informacji, niż podczas oględzin w terenie, m.in. plany inwestycyjne sąsiedztwa
 • zdobędziesz dane nieruchomości o ewentualnych zagrożeniach, np. zanieczyszczeniu powietrza

Co dalej na rynku nieruchomości?

Ogłoszony w maju 2021 program rządowy Polski Ład, oferujący dopłaty do mieszkań i kredyty bez wkładu własnego, nie zwiastuje obniżek na rynku nieruchomości. Wręcz przeciwnie. Ułatwienie w dostępie do kredytu, poprzez stworzenie instrumentu gwarancji bankowej, zastępującej wkład własny, przyczyni się do wzrostu popytu na nieruchomości, a to w konsekwencji będzie prowadziło do dalszej hossy dla deweloperów na rynku mieszkaniowym.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl