Porady OnGeo

Budowa bez pozwolenia - plany programu Nowy Ład

Paulina Multan
2021-06-18
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-08
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Budowa domu na zgłoszenie a ład przestrzenny

Poznaliśmy założenia Polskiego Ładu, a w nim, między innymi budowa bez pozwolenia i dopłaty do mieszkań. Więcej o dopłatach do mieszkań i kredytach bez wkładu własnego przeczytasz tutaj: Polski Ład - dopłaty do mieszkań i kredyty bez wkładu własnego

  • Maksymalnie dom na zgłoszenie będzie mógł mieć powierzchnię do 90 m kw., w tym 70 m kw. podstawy i 20 m kw. poddasza.
  • Dom na zgłoszenie nie będzie wymagał kierownika budowy oraz książki budowy, a także będzie mógł zostać wybudowany na terenach bez uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na podstawie decyzji o zabudowie.
  • W tym rozwiązaniu to inwestor przejmuje praktycznie całą odpowiedzialność za niepowodzenie, a nawet zagrożenia, jakie mogą wystąpić na budowie. Inwestorzy czy wykonawcy jednak, nie posiadają wiedzy i kompetencji, jakimi dysponuje kierownik budowy, który odpowiada za bezpieczeństwo na jej budowy.

Wraz z nastaniem pandemii, a następnie zamknięciem hoteli i innych miejsc noclegowych oraz wprowadzeniem możliwości pracy zdalnej, wiele osób doceniło spędzanie czasu poza miastem, przenoszenie się na działkę, wynajem domków. W ten oto sposób na popularności mocno zyskały małe domki na obrzeżach miast.

Jakie założenia w Polskim (Nowym) Ładzie w sprawie budowy domów?

Domki jednorodzinne do powierzchni nawet 90 m kw. będzie można budować bez pozwolenia, na zgłoszenie. Nie będzie potrzebny kierownik budowy, ani książka budowy. Do tej pory możliwa była budowa w podobny sposób domków rekreacyjnych do powierzchni 35 m kw. Zgodnie z informacjami zawartymi w Nowym Ładzie, dom jednorodzinny na zgłoszenie będzie mógł mieć powierzchnię do 70 m2 oraz dodatkowo 20 m2 poddasza.

Czym to będzie skutkować? Oszczędnością czasu i pieniędzy. Proces budowlany może zostać skrócony nawet o kilka tygodni, a w kieszeni może zostać kilka tys. PLN. Czy jednak będą to same plusy?

Budowa bez pozwolenia - nowość?

Budowa bez pozwolenia to nie rewolucja. Taka możliwość istnieje już od 2015 roku i nie chodzi tu o domki na cele rekreacyjne do 35 m2 kw. Od 2015 roku istnieje w Prawie Budowlanym regulacja, pozwalająca na budowę domu jednorodzinnego mieszkalnego, w oparciu o jego zgłoszenie, w dodatku bez określonej maksymalnej dopuszczalnej powierzchni. Warunkiem jest to, aby obszar oddziaływania nie wykraczał poza działkę, na której planowana jest budowa domu. Czyli na przykład nie może zacieniać działki sąsiada.

Rozwiązanie to nie jest jednak zbyt popularne. Znacznie więcej inwestycji mieszkalnych powstaje na podstawie pozwolenia budowlanego. Dlaczego? Ponieważ w omawianym przypadku dokumenty wymagane do zgłoszenia są w większości takie same, jak do uzyskania pozwolenia na budowę.  Innym powodem może być to, że znaczna większość osób finansuje budowę domu kredytem hipotecznym. A banki często wymagają pozwolenia na budowę oraz dokumentów podpisanych przez specjalistów z uprawnieniami budowlanymi.

Masz działkę, na której planujesz budowę? Sprawdź ją! Zamów Raport o Terenie OnGeo.pl!

Raport o Terenie OnGeo
 Raport o Terenie OnGeo

Raport o Terenie OnGeo.pl to profesjonalny dokument wypełniony po brzegi informacjami na temat wybranej przez Ciebie nieruchomości. To podstawowe kompendium wiedzy o działce. Zanim rozpoczniesz inwestycję budowlaną, koniecznie sprawdź najważniejsze informacje na temat swojej działki.

Czy teren jest zalewowy?

Czy posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Jakie są spadki terenu na działce?

Czy działka posiada dostęp do drogi publicznej?

Czy w pobliżu znajdują się obszary chronione?

Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w Raporcie o Terenie OnGeo.pl.

Sprawdź jak pobrać Raport o Terenie Ongeo:

Budowa na zgłoszenie  - czy czeka nas "plaga” małych domków jednorodzinnych stawianych byle jak i byle gdzie?

Trudno na ten moment przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się w tym temacie przez kolejne 5 lat. Szczególnie, że znamy jedynie ogólny kierunek zmian ogłoszony w nowym programie Polski Ład. Na ten moment nie wiemy czy Polacy przyjmą pomysł z entuzjazmem i rozpoczną masowe budowy domów jednorodzinnych na zgłoszenie.

Specjaliści już teraz zgłaszają pewne obawy wobec ogłoszonych pomysłów. Budowa na zgłoszenie będzie mogła znajdować się na działkach przeznaczonych na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, dla których wydany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale także na obszarach, gdzie konieczne jest uzyskanie tzw. WZ-ki, czyli decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taką decyzję uzyskać jest dosyć prosto. Można powiedzieć, że często wydawane są one „zbyt rozrzutnie”. Przyczyniają się do budowy chaotycznej, zaburzającej ład przestrzenny.

Budowa na zgłoszenie a ład przestrzenny
Budowa na zgłoszenie a ład przestrzenny

Do czego może to prowadzić? Na przykład do rozlewania się miast, inaczej to zjawisko urban sprawl. Domki będą budowane coraz dalej od centrum miasta. Z czym się to wiąże? Efektem może być niekontrolowany rozwój terenów podmiejskich, a wraz z nim konieczność dostosowania infrastruktury, budowa dróg, uzbrojenia terenu, zapewnienie transportu publicznego, wzrost komunikacji indywidualnej, bo do najbliższego sklepu jest 5 kilometrów. Jest to zjawisko niekorzystne i należałoby je ograniczać, a wiele wskazuje na to, że mniejsza kontrola budowy domów jednorodzinnych, przyczyni się do jego rozwoju.

Budować z kierownikiem i projektem czy niekoniecznie?

Im większy dom, tym większa potrzeba powierzenia jego zaprojektowania i wykonania profesjonalistom, którzy zapewnią, że nasz dom będzie dla nas bezpieczny. Ryzyko zawalenia konstrukcji domów dużych wielokrotnie przewyższa możliwość zawalenia się małych domków.

Jak pisaliśmy wcześniej, budowa bez pozwolenia była możliwa już od kilku lat, ale wymagany był projekt domu, kierownik budowy, a inwestycja nie mogła oddziaływać na sąsiedztwo.

Teraz dopuszczalne będzie budowanie domu bez kierownika budowy, bez dziennika budowy.  Nie wiemy co z oddziaływaniem na sąsiadujące działki. W tym rozwiązaniu to inwestor przejmuje praktycznie całą odpowiedzialność za niepowodzenie, a nawet zagrożenia, jakie mogą wystąpić na budowie. Inwestorzy lub wykonawcy jednak, nie posiadają wiedzy i kompetencji, jakimi dysponuje kierownik budowy, który odpowiada za bezpieczeństwo na jej budowy.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl