Porady OnGeo

Dopłaty do zakupu mieszkania - planowany program wsparcia

Monika Byś
2021-05-13
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-05-05
Głosów: 30, średnia ocen: 5
dofinansowanie dla młodych

Rynek mieszkaniowy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Cena mieszkań w Polsce jest bardzo wysoka, a banki stawiają coraz większe wymagania wobec kredytobiorców. Popularyzacja trendu mieszkania w wynajmowanym lokum nie zawsze jest atrakcyjna. Cena wynajmu mieszkania może być barierą nie do pokonania. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że blisko połowa Polaków w wieku 25 – 34 lat nadal mieszka z rodzicami1. To niepokojące zjawisko, które negatywnie wpływa na wzajemne stosunki między pokoleniami w rodzinie spowodowało, że rząd planuje wprowadzić system wsparcia dla młodych małżeństw, których nie stać na wkład własny do kredytu hipotecznego. Na czym miałyby polegać dopłaty do zakupu mieszkania?

1Jakub Sawulski, Pokolenie `89, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 2019, ISBN 978-83-66232-28-0

 • W dobie pandemii banki zaczęły wymagać od kredytobiorców wyższego wkładu własnego.
 • Blisko połowa Polaków w wieku 25 – 34 lat nadal mieszka z rodzicami.
 • Plan skierowany do młodych ludzi mógłby przyczynić się do ustabilizowania sytuacji materialnej młodych osób, a być może korzystnie wpłynąłby na dzietność.

Młodym trudniej o kredyt na mieszkanie

W dobie pandemii banki zaczęły wymagać od kredytobiorców wyższego wkładu własnego. Jeszcze przed pandemią, zdarzało się, że osoby starające się o kredyt hipoteczny musiały uzbierać „tylko” 10% ceny mieszkania w gotówce. Z prostej kalkulacji wynika, że aby starać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie w Krakowie o powierzchni 60m2, które docelowo kosztuje 600 000 zł, należało uzbierać 60 000 zł w gotówce. Wiosną 2020r. kiedy pandemia zaczęła dawać o sobie znać, podwyższono kwotę wkładu własnego do co najmniej 20%. Co to znaczy? Że zamiast 60 000zł, potrzebujesz już co najmniej 120 000 zł. Tysiące młodych ludzi, którzy marzyli o własnym kącie, nie mają fizycznie możliwości zdobycia takich pieniędzy bez odpowiedniego wsparcia.

Rząd wesprze kupujących mieszkanie?

Taki jest plan. Rząd pracuje nad pakietem skierowanym do tych osób, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale jego cena stanowi barierę nie do przejścia. Plan skierowany do młodych ludzi mógłby przyczynić się do ustabilizowania sytuacji materialnej młodych osób, a być może korzystnie wpłynąłby na dzietność. Dopłaty do zakupu mieszkania były mogłyby stymulująco wpłynąć na całą gospodarkę w czasach kryzysu. Pomoc w postaci dopłat zwiększyłaby popyt na mieszkania o co najmniej kilkanaście procent.

Niestety póki co nie znane są bliżej określone plany działania. Nie znamy szczegółów dotyczących ubiegania się o ewentualne dopłaty oraz nie wiemy, jakie warunki musiałyby spełnić osoby zainteresowane wsparciem. Ministerstwo Finansów uważa, że projektowana ulga jest niedoprecyzowana merytorycznie i legislacyjnie, co może przełożyć się na wzrost finansów publicznych.

Czy dopłaty do zakupu mieszkania spowodują wzrost cen?

Niestety na to pytanie nie da się celnie odpowiedzieć na etapie planowania wsparcie. Niestety realizacja poprzednich programów mieszkaniowych rządu spowodowała, że cena mieszkań wzrosła wraz z wejściem programu w życie. Czy tak będzie i tym razem? Według mec. Dziąga – ważne jest, żeby wraz z wprowadzeniem dopłat równolegle i sprawnie realizować rozpoczętą politykę zwiększenia podaży mieszkań, tak aby przez rządowe dopłaty nie wzrosły ich ceny, a poziom dofinansowania nie skonsumował podwyżki. Ceny mieszkań w Polsce mimo pandemii cały czas rosną.

Poznaj raporty o terenie w Geoportal OnGeo.pl

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.