Porady OnGeo

Pomoc przy zakupie działki - Poradnik OnGeo

Paulina Multan
2021-06-09
~6 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 27, średnia ocen: 5
pomoc przy zakupie działki

Decyzję o zakupie działki najczęściej podejmuje się raz na całe życie. Nie jest to wybór prosty, szczególnie dla nowicjusza w temacie nieruchomości.  Ilość informacji, które należy zweryfikować jest przytłaczająca. Pomoc przy zakupie działki przyda się każdemu, zarówno osobie, która stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak i doświadczonemu inwestorowi, który już w swoim życiu dokonał kilku transakcji zakupu nieruchomości. Zapraszamy do artykułu w którym szczegółowo przedstawimy, jakie kluczowe elementy należy sprawdzić przed zakupem działki.

 • Zapoznaj się z dokumentami formalnymi dotyczącymi nieruchomości: księgą wieczystą i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
 • Równie ważne jest upewnienie się, czy działka posiada dostęp do drogi publicznej. Jest to warunek kluczowy, do uzyskania pozwolenia na budowę.
 • W Geoportalu OnGeo znajdziesz najpotrzebniejsze informacje dotyczące każdej działki w Polsce. Analiza działki przed zakupem jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Zagadnienia, które należy sprawdzić przez zakupem działki, dzielą się na 2 podstawowe grupy:

 • kwestie formalne związane z nabywaną nieruchomością, jej stan prawny.
 • cechy fizyczne działki.

Wszystkie niezbędne parametry, informacje, omówione w niniejszym artykule, odnajdziesz w Raporcie o Terenie OnGeo, do którego będziemy się odwoływać w poszczególnych sekcjach.

Od czego zacząć?

Zmierz się z dokumentami prawnymi.

To nic trudnego. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej działki, koniecznie sprawdź:

 • stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej,
 • czy na wybranym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli tak, zapoznaj się z przeznaczeniem terenu w planie,
 • czy działka jest uzbrojona w media, oraz czy posiada dostęp do drogi publicznej.

Zacznij od postaw - pobierz listę rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki

Zakup działki to decyzja na lata. Nie podejmuj jej pochopnie! Skorzystaj z listy najważniejszych kwestii do sprawdzenia przed zakupem działki, przygotowanej przez doświadczonych ekspertów OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach.

Pobierz checklistę przed kupnem działki

MPZP – sprawdź jakie jest przeznaczenie działki

MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który może być uchwalony na terenie objętym Twoją przyszłą nieruchomością. Przed zakupem działki, dowiedz się czy tak faktycznie jest i zapoznaj się z jego zapisami.

Sprawdź jakie jest przeznaczenie terenu, na którym znajduje się nieruchomość. W zależności od tego na jakie cele kupujesz nieruchomość – mieszkaniowe, usługowe, rolne będzie Cię interesowało jakie przeznaczenie ma teren, który kupujesz. Jeżeli dla wybranej przez Ciebie działki nie ma uchwalonego MPZP, musisz zwrócić się do urzędu gminy lub miasta, właściwego dla Twojej lokalizacji o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

Brak MPZP dla działki? Pozostaje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Pomoc w zakupie działki
Pomoc w zakupie działki

Przeczytaj więcej: Jak sprawdzić MPZP dla działki? Zobacz jakie są możliwości!

Z MPZP dowiesz się nie tylko jakie jest przeznaczenie danego terenu, ale także poznasz wytyczne w zakresie zabudowy obszaru, które nałożone są na dane miejsce. Jeżeli chcesz poznać dokładne warunki jakie musi spełnić zabudowa na tej konkretnej działce, musisz wystąpić o wypis/ wyrys z MPZP.

MPZP - Co znajdę w Raporcie o Terenie?

W Geoportalu OnGeo w bardzo prosty sposób możesz sprawdzić czy wybrana przez Ciebie nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Raport o Terenie oferuje 2 sekcje:

1. MIEJSCOWE PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (MPZP) — ZASIĘG

Dla obszarów z dostępnymi MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone na mapie granice obowiązujących planów.

2. MIEJSCOWE PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (MPZP) — PRZEZNACZENIE TERENU

Jeśli analizowany teren jest objęty MPZP, dla wybranych obszarów możesz uzyskać informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów wyznaczonych w planie (granice, powierzchnia i udział procentowy dla każdego terenu).

Pomoc w zakupie działki - MPZP przeznaczenie terenu
Pomoc w zakupie działki - MPZP przeznaczenie terenu

Księga wieczysta

Księga wieczysta dla działki, którą planujesz kupić jest dokumentem jawnym. Jedyne co potrzebujesz, aby zapoznać się z jej treścią, jest numer księgi wieczystej. Uzyskaj go od właściciela nieruchomości, a następnie skorzystaj z bezpłatnego rozwiązania internetowego dostępnego pod adresem: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu

Co sprawdzić w Księdze Wieczystej, dowiedz się z artykułu Księgi wieczyste działy

 • Dział II Zwróć uwagę na to, kto jest właścicielem nieruchomości. Czy jest nim osoba, która chce Ci sprzedać działkę?
 • Dział III W tym dziale znajdziemy informacje o prawach i roszczeniach, np. prawo pierwokupu, odkupu, dzierżawy, prawo dostępu do urządzeń, służebność przesyłu bądź przejazdu, wszczęcie egzekucji, wywłaszczenia, upadłości, ograniczone prawa rzeczowe.
 • Dział IV Dotyczy hipoteki – określona jest jej wysokość, waluta i wierzyciel hipoteczny.

Dostęp do drogi publicznej

Jeśli kupujesz działkę z celem wybudowania na niej budynku mieszkalnego czy usługowego, kluczowe dla Ciebie będzie sprawdzenie czy działka posiada dostęp do drogi publicznej.

Informacje o dostępie do drogi publicznej znajdziesz w Raporcie o Terenie OnGeo.

Droga publiczna - Co znajdę w Raporcie o Terenie?

 1. DOSTĘP DO DROGI PUBLICZNEJ

Na mapce w Raporcie o Terenie zobaczysz jaka jest lokalizacja danej drogi, natomiast tabela pod mapką zawiera informacje takie jak:

 • numer drogi,
 • kategoria zarządzania,
 • klasa drogi,
 • nawierzchnia,
 • odległość od analizowanej działki.
Raport o Terenie
Raport o Terenie
 • Dostęp do drogi publicznej
Przykładowa analiza z Raportu o Terenie
Przykładowa analiza z Raportu o Terenie
 • Dostęp do drogi publicznej

2. DOSTĘP DO DROGI PLANOWANEJ LUB W BUDOWIE

Poznasz lokalizację przebiegu planowanych inwestycji drogowych oraz dróg w budowie. Analiza wykonywana jest w zasięgu 1 km od wskazanego w Raporcie o terenie obszaru. Dodatkowo przedstawione są informacje dotyczące rodzaju drogi, opis inwestycji oraz odległość od analizowanego terenu.

Ile zaoszczędzisz zamawiając Raport o terenie?

Pomoc przy zakupie działki - w czym jeszcze pomoże Ci Raport o Terenie OnGeo?

Dostępność usług (POI)

Kupując działkę, niezależnie dla jakich celów, zapewne będą Cię interesowały punkty usługowe w okolicy. Planując budowę domu i zamieszkanie w nim, sprawdź gdzie znajduje się najbliższy sklep spożywczy, bankomat, przystanek czy szkoła. Z kolei planując budynek usługowy – dowiedz się, czy w najbliższej okolicy są już punkty świadczące podobny rodzaj usług.

Raport OnGeo zawiera sekcję, dzięki której zaoszczędzisz swój własny czas. Nie będziesz musieć sprawdzać samodzielnie okolicy. Zresztą to zajęłoby mnóstwo czasu.

Otoczenie i obiekty użyteczności publicznej - Przykładowy Raport o Terenie
Otoczenie i obiekty użyteczności publicznej - Przykładowy Raport o Terenie

Co znajdziesz w tej sekcji?

Informacje o lokalizacji obiektów użyteczności publicznej (POI) w odległości 1 kilometra od wskazanego terenu. Miejsca użyteczności publicznej podzielone zostały na grupy:

 • szkoła
 • przedszkole
 • opieka medyczna
 • sklep
 • rozrywka
 • sport i rekreacja
 • basen
 • bank/ bankomat
 • przystanek
 • paczkomat

W analizie lokalizacji dostępności usług (POI) w formie tabeli przedstawiana jest łączna liczba miejsc oraz maksymalnie 10 najbliższych miejsc z danej grupy wraz z podaniem odległości i nazwy danego obiektu.

Nasłonecznienie sezonowe

Obecnie rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania fotowoltaiczne. Dzięki dofinansowaniom na ich wdrożenie, są atrakcyjną propozycją zarówno dla osoby indywidualnej jak i przedsiębiorcy. Jeśli w przyszłości będziesz rozważać skorzystanie z tego rozwiązania, informacja o nasłonecznieniu Twojej działki pomoże podjąć słuszną decyzję.

W tej sekcji Raportu o Terenie znajdziesz informację o nasłonecznieniu terenu oraz nasłonecznieniu dachów budynków na wskazanym przez Ciebie terenie. Zobaczysz miejsca do których dociera mała ilość energii słonecznej - obszary zacienione.

Nasłonecznienie sezonowe - przykładowy Raport o Terenie
Nasłonecznienie sezonowe - przykładowy Raport o Terenie

 

Dzięki widokowi mapy nasłonecznienia zobaczysz jak rozkłada się ilość energii słonecznej docierającej na powierzchnię w charakterystycznych dniach w roku: lato, zima oraz jesień i wiosna, a to pomoże wybrać najlepsze miejsce pod instalację fotowoltaiczną.

Raport o Terenie OnGeo  to źródło cennych informacji na temat Twojej nieruchomości. Jakie jeszcze informacje dostarcza?

Inne tematy Raportu o Terenie OnGeo
 Inne tematy Raportu o Terenie OnGeo

Ile to kosztuje? Sprawdź to!

Przed zakupem możesz dokonać szczegółowej symulacji ceny Raportu. Wystarczy, sprawdź cennik.

Wpisz powierzchnię działki, dla której chcesz wygenerować raport oraz wybierz sekcje tematyczne, które Cię interesują. Cena będzie zmieniać się dynamicznie, w zależności od tego ile zaznaczysz tematów.

Jak zamówić raport o terenie?

Wejdź na stronę OnGeo.pl/raporty i wygeneruj raport w 4 prostych krokach.

 1. Wybierz intersujący Cię teren – możesz to zrobić na trzy sposoby:
  • Zaznacz na mapie konkretną działkę lub kilka sąsiadujących działek za pomocą domyślnie ustawionej funkcji „Wskaż”.
  • Wpisz adres lub nr działki w oknie wyszukiwarki.
  • Wyznacz granice interesującego Cię obszaru za pomocą opcji „Narysuj”.
 2. Generuj raport
  • Prześledź listę tematów raportu dostępnych dla wybranej przez Ciebie lokalizacji i ewentualnie odznacz te, których nie potrzebujesz.
  • Sprawdź cenę, która aktualizuje się na bieżąco w momencie zaznaczania konkretnych zagadnień raportu.
  • Kliknij „Potwierdź”.
 3. Dokonaj opłaty online.
 4. Pobierz raport w wygodnej formie, w pliku PDF.
Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl