Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Podatek katastralny - co warto wiedzieć?

Głosów: 11, średnia ocen: 4.5
mock

Co jakiś czas powraca temat wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. I za każdym razem budzi to wiele emocji wśród właścicieli nieruchomości. Czym w rzeczywistości jest podatek katastralny i jak działa? Jakie niesie za sobą zagrożenia i czy ma jakieś zalety? 

  • Podatek katastralny jest naliczany zależnie od wartości katastralnej nieruchomości.
  • W krajach europejskich, w których obowiązuje ta taksa, jej wysokość waha się średnio od 0,3 % do 2 % wartości nieruchomości rocznie, a sposób naliczania oraz zastosowane systemu ulg i zwolnień z podatków różni się w poszczególnych krajach. 
  • Podatek katastralny ma pozytywny wpływ na politykę przestrzenną kraju.

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to jeden z możliwych sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym jego wysokość jest naliczana zależnie od wartości katastralnej nieruchomości. Stąd też pochodzi inna nazwa podatku – łac. ad valorem, czyli “od wartości”.

Obecnie, wiele państw na świecie stosuje podatek katastralny w swoich systemach podatkowych. Przed II wojną światową obowiązywał on także w Polsce.

Podatek katastralny, a podatek od nieruchomości — czym się różnią?

Kataster, czyli podatek katastralny różni się od obecnie płaconego podatku od nieruchomości sposobem jego naliczania. Wysokość podatku od nieruchomości dla osób fizycznych jest obliczana na podstawie powierzchni gruntu, powierzchni użytkowej budynków lub wartości budowli. 

Podatek katastralny natomiast płacony jest od wartości nieruchomości. Wartość nieruchomości, określona przez rzeczoznawcę jest wpisana do bazy danych zwanej katastrem nieruchomości, a od niej rocznie płacony jest procentowo podatek. Jego wysokość ustalana jest odgórnie przez fiskusa, a nie tak jak w obecnie obowiązującym systemie ustalany przez lokalne samorządy.

Podatek katastralny w innych krajach

W krajach europejskich, w których obowiązuje ta taksa, jej wysokość waha się średnio od 0,3 % do 2 % wartości nieruchomości rocznie, a sposób naliczania oraz zastosowane systemu ulg i zwolnień z podatków różni się od siebie w zależności od państwa.

Obecnie obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości jest ok. 10-krotnie niższy niż może wynosić podatek katastralny, przy założeniu stawki na średnim europejskim poziomie 1 %. W zależności od wartości nieruchomości ten wzrost może być kilkudziesięciu lub nawet 100-krotnie wyższy. Wystarczy wziąć za przykład 30-metrowe mieszkanie, w centrum dużego miasta, w zabytkowej kamienicy. Obecnie, kiedy pod uwagę brana jest powierzchnia użytkowa nieruchomości - podatek wynosi kilkadziesiąt złotych w skali roku. Diametralna różnica nastąpiłaby w przypadku zastosowania podatku katastralnego o wyżej wspomnianej 1 % wysokości — kiedy podstawą opodatkowania byłaby wartość mieszkania — niewielkiego, ale w prestiżowej lokalizacji.

Przykładowe stawki podatku katastralnego na świecie
Przykładowe stawki podatku katastralnego na świecie

Minusy i plusy wprowadzenia podatku katastralnego

Jak widać na powyższym przykładzie, kataster może oznaczać wielokrotny wzrost obciążenia finansów właścicieli nieruchomości, a na jego wysokość znaczny wpływ będzie miała lokalizacja nieruchomości, forma zabudowy, wiek nieruchomości i jej ogólny stan i standard, a nie jej powierzchnia.

W dyskusji o negatywnych skutkach wprowadzenia tego podatku w Polsce głównie wymienia się fakt, że przy obecnym poziomie zarobków Polaków, większości nie byłoby stać na podatek ustalony w wysokości średnio stosowanej w krajach Europy. Wprowadzenie go miałoby także wpływ, np. na wzrost cen wynajmu czy ruchy relokacyjne – wysokie koszty opodatkowania zmuszą wielu właścicieli drogich nieruchomości na przeniesienie się do tańszych mieszkań.

Oczywiście wpływy z podatku katastralnego byłyby korzystne dla stanu budżetu państwa, zwiększyłby znacząco dochody jednostek terytorialnych. W krajach, w których podatek jest stosowany ma on pozytywny wpływ na politykę przestrzenną. Wspomina się także o zwiększeniu przejrzystości, a co za tym idzie także bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami dzięki zastosowaniu ogólnie obowiązującej wyceny nieruchomości. Wymóg dokładnej wyceny każdej nieruchomości doprowadziłaby także do pozytywnego w długoterminowej perspektywie uporządkowania planów zagospodarowania przestrzennego i kwestii własności konkretnych lokali.

Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak