Porady OnGeo

Podatek katastralny - co warto wiedzieć?

Szczepan Sołtysik
2019-07-17
~4 min
Post zaktualizowany: 2021-04-22
Głosów: 70, średnia ocen: 5
podatek_katastralny_blog_ongeo

Co jakiś czas powraca temat wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. I za każdym razem budzi to wiele emocji wśród właścicieli nieruchomości. Czym w rzeczywistości jest podatek katastralny? Jak działa? Jakie niesie za sobą zagrożenia i czy ma jakieś zalety? O tym wszystkim piszemy w niniejszym wpisie.

  • Podatek katastralny jest naliczana zależnie od wartości katastralnej nieruchomości.
  • W krajach europejskich, w których obowiązuje ta taksa, jej wysokość waha się średnio od 0,3% do 2% wartości nieruchomości rocznie, a sposób naliczania oraz zastosowane systemu ulg i zwolnień z podatków różni się od siebie w zależności od państwa
  • Podatek katastralny ma pozytywny wpływ na politykę przestrzenną Kraju.

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to jeden z możliwych sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym jego wysokość jest naliczana zależnie od wartości katastralnej nieruchomości, stąd też pochodzi inna nazwa podatku – Ad valorem od łacińskiego znaczenia Od wartości.

Obecnie, wiele państw na świecie stosuje podatek katastralny w swoich systemach podatkowych, a przed II wojną światową obowiązywał on także w Polsce.

Podatek katastralny a podatek od nieruchomości — czym się różnią?

Kataster, czyli podatek katastralny różni się od obecnie płaconego podatku od nieruchomości sposobem jego naliczania. Wysokość podatku od nieruchomości dla osób fizycznych jest obliczana na podstawie powierzchni gruntu, powierzchni użytkowej budynków lub wartości budowli. Podatek katastralny natomiast płacony jest od wartości nieruchomości. Wartość nieruchomości, określona przez rzeczoznawcę jest wpisana do bazy danych zwanej katastrem nieruchomości, a od niej rocznie płacony jest procentowo podatek. Jego wysokość ustalana jest odgórnie przez fiskusa, a nie tak jak w obecnie obowiązującym systemie ustalany przez lokalne samorządy.

Wycena nieruchomości narzędzia dla rzeczoznawców

OnGeo.pl uruchomił internetowy rejestr cen i wartości nieruchomości OnGeo Ceny. Serwis przeznaczony jest dla rzeczoznawców majątkowych oraz osób zawodowo związanych z rynkiem nieruchomości, zapewnia dostęp do narzędzi umożliwiających prowadzenie własnych baz cen transakcyjnych i wartości nieruchomości. Jednym z atutów OnGeo Ceny jest mechanizm importu danych w formacie GML. Dane te są udostępniane przez starostwa powiatowe lub urzędy miast.

Przeczytaj więcej o OnGeo Ceny w artykule ONGEO CENY – REJESTR CEN I WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI

Kataster w innych krajach

W krajach europejskich, w których obowiązuje ta taksa, jej wysokość waha się średnio od 0,3% do 2% wartości nieruchomości rocznie, a sposób naliczania oraz zastosowane systemu ulg i zwolnień z podatków różni się od siebie w zależności od państwa.

Obecnie obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości jest ok. 10-krotnie niższy niż może wynosić podatek katastralny, przy założeniu stawki na średnim europejskim poziomie 1%. W zależności od wartości nieruchomości ten wzrost może być kilkudziesięcio lub nawet 100-krotnie wyższy. Wystarczy wziąć za przykład 30-metrowe mieszkanie, w centrum dużego miasta, w zabytkowej kamienicy. Obecnie, kiedy pod uwagę brana jest powierzchnia użytkowa nieruchomości, podatek wynosi kilkadziesiąt złotych w skali roku. Diametralna różnica nastąpiłaby w przypadku zastosowania podatku katastralnego o wyżej wspomnianej 1% wysokości — kiedy podstawą opodatkowania byłaby wartość mieszkania — niewielkiego, ale w prestiżowej lokalizacji.

Kataster
Przykładowe stawki podatku katastralnego na świecie

Minusy i plusy wprowadzenia podatku katastralnego

Jak widać na powyższym przykładzie, kataster może oznaczać wielokrotny wzrost obciążenia finansów właścicieli nieruchomości, a na jego wysokość znaczny wpływ będzie miała lokalizacja nieruchomości, forma zabudowy, wiek nieruchomości i jej ogólny stan i standard, a nie jej powierzchnia.

W dyskusji o negatywnych skutkach wprowadzenia tego podatku w Polsce głównie wymienia się fakt, że przy obecnym poziomie zarobków Polaków, większości nie byłoby stać na podatek ustalony w wysokości średnio stosowanej w krajach Europy. Wprowadzenie go miałoby także wpływ, np. na wzrost cen wynajmu czy ruchy relokacyjne – wysokie koszty opodatkowania zmuszą wielu właścicieli drogich nieruchomości na przeniesienie się do tańszych mieszkań.

Oczywiście wpływy z podatku katastralnego byłyby korzystne dla stanu budżetu państwa, zwiększyłby znacząco dochody jednostek terytorialnych. W krajach, w których podatek jest stosowany ma on pozytywny wpływ na politykę przestrzenną. Wspomina się także o zwiększeniu przejrzystości, a co za tym idzie także bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami dzięki zastosowaniu ogólnie obowiązującej wyceny nieruchomości. Wymóg dokładnej wyceny każdej nieruchomości doprowadziłaby także do pozytywnego w długoterminowej perspektywie uporządkowania planów zagospodarowania przestrzennego i kwestii własności konkretnych lokali.

Ceny mieszkań w Raportach o Terenie OnGeo

W Raportach o Terenie OnGeo.pl są dostępne Mapy cen mieszkań. Jest to analiza obejmująca podstawowe statystyki określające średnią wartość cen mieszkań dla danego terenu oraz wartości skrajne – najwyższą oraz najniższą cenę. Podana średnia wartość cen jest średnią ważoną, a nie wyłącznie średnią arytmetyczną skrajnych wartości mieszkań, co pozwala na bardziej realne oddanie rzeczywistych cen za m2.

Pobierz

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

ONGEO CENY – REJESTR CEN I WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI

INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH – SPRAWDŹ CO ZAWIERA RAPORT O TERENIE ONGEO.PL

CENY GRUNTÓW ROLNYCH – ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA ZIEMIĘ?

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl