Planując zakup mieszkania, domu lub działki na własny użytek większość kupujących patrzy głównie przez pryzmat swoich emocji. Racjonalne postrzeganie jest nieco przytłumione niezbędnym optymizmem, marzeniami lub pilną potrzebą posiadania własnej posiadłości.
Planujesz zakup mieszkania, domu lub działki? Dowiedz się jak samodzielnie prowadzić transakcje na rynku nieruchomości.
- Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością przeglądania setek ogłoszeń sprzedaży i koniecznością porównywania ofert.
- W ocenie danej oferty sprzedaży może pomóc Ci Raport o terenie, który wygenerujesz w Geoportalu OnGeo.pl.
Kupujący nieruchomość decyduje się ponieść olbrzymi wysiłek życiowy, często związany z kredytem i zrzeczeniem się wielu swobód na rzecz dokonania inwestycji we własną nieruchomość.
Takie poświęcenie wymaga odpowiedniego nastawienia psychicznego, przezwyciężającego niewiarę i sceptycyzm, a tym samym obniżającego ostrożność. To na co kupujący zwraca uwagę, to głównie uwarunkowania i cechy związane z jego wcześniejszym doświadczeniem i wyobrażeniem swojego przyszłego życia. Te cechy, które nie były nigdy przedmiotem doświadczeń kupującego (nabytych lub nauczonych) nie są brane pod uwagę i są przedmiotem ryzyka, a często późniejszych kosztów i dyskomfortu. Poniesione ryzyka uświadamiają się dopiero w procesie inwestycyjnym lub w użytkowaniu.
Kilka milionów ofert nieruchomości i kilka tysięcy miejsc ogłoszeniowych z czego ponad 200 to portale ogłoszeniowe dedykowane nieruchomościom.
Taki zasób informacji oczekuje na przeciętnego człowieka w Polsce poszukującego swojego przyszłego miejsca pobytu – czasowego lub stałego. Ten jeden wybór często zdeterminuje jego przyszłość: dostęp do rynku pracy i zarobków, wielkość wydatków i inwestycje w nieruchomość, codzienne czynności lokomocyjne, grono sąsiadów i relacje społeczne, jakość wdychanego powietrza i poziom hałasu, wartości estetyczne i ponoszone ryzyka. Sumarycznie ten wybór determinuje częściowo sukces bądź porażkę oraz przyszły stan życia i zdrowia wybierającego.
Niestety, w tym wyborze wybierający pozostaje sam! Dlaczego?
Checklista co sprawdzić przed kupnem działki
Przed podjęciem decyzji o zakupie działki, zaufaj profesjonalistom. Nasza szczegółowa check lista, oparta na naszym bogatym doświadczeniu oraz analizie tysięcy raportów o terenie dla klientów, jest wysoce ceniona w Google. Jako portal ongeo.pl, posiadamy największą bazę danych o nieruchomościach, co daje nam unikalną perspektywę. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby podejmować świadome decyzje.
Rozpocznij z OnGeo.pl podróż po własny kąt na ziemi
Wyjaśnimy Ci to w serii artykułów na naszym blogu, porządkujących wiedzę dotyczącą transakcji na rynku nieruchomości. Wspomożemy również Twoje decyzje różnymi narzędziami geoinformatycznymi takimi jak:
Transakcje na rynku nieruchomości w teorii gier
Wykonajmy eksperyment myślowy i zastanówmy się jak teoretycznie wygląda transakcja na rynku nieruchomości. Posłużymy się przy tym teorią gier, bez wchodzenia w jej szczegóły i podstawy metodyczne. Przeanalizujmy jakie szanse i jakie zagrożenia ma w tej rozgrywce gracz kupujący. Co powinien zrobić aby nie przegrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości? Jak przebrnąć przez proces taki jak zakup mieszkania, domu lub działki? Ponieważ gracz sprzedający jest zwykle profesjonalistą, ponosi mniejsze ryzyko dlatego jego pozycję jako gracza nieco pominiemy w rozważaniach.
Twoje preferencje. Nikt za Ciebie nie potrafi określić Twoich preferencji. Preferencje mogą być umotywowane bardzo świadomie wynikać z konkretnej kalkulacji, lub nieświadomie – bazować na intuicji i inteligencji emocjonalnej.
Wiedza i doświadczenie. Na różnym etapie życia każdy z nas ma określony poziom wiedzy i doświadczenia, który nigdy nie jest kompletny. Jako samotny gracz siadasz do partii szachów zwanej „wyborem życiowym” lub „wyborem inwestycyjnym” z wytrawnymi graczami zwanymi pośrednikami lub może mniej doświadczonym sprzedawcą bezpośrednim. Stawka jest wysoka, nie jest zakup kilograma cukru, którego wartość monetarną sprawdzisz w różnych sklepach! Nawet jeśli przepłacisz to strata jest nieistotna. Gracze po drugiej stronie szachownicy chcą wygrać swoje duże pieniądze. Ty nie tyle nie chcesz ich stracić, bo w gruncie rzeczy decydujesz się na ich wydanie, ale raczej chcesz je wykorzystać optymalnie na coś z czego będziesz zadowolony teraz i w przyszłości.
Jeżeli siadasz do gry opartej o kalkulację, posiadasz w zasadzie dwa rodzaje problemów, z którymi się musisz uporać. Decyzje własne oparte o Twoją wyłącznie wiedzę i doświadczenie oraz decyzje strony przeciwnej. Na błędy drugiej strony możesz liczyć w bardzo ograniczonym stopniu. W zasadzie nie powinno się ich brać pod uwagę w strategii. Jeżeli się zdarzają okazje to nie są one raczej dobrym przykładem ani powodem do dumy i materiałem edukacyjnym. Strategia win-lose nie jest przedmiotem rozważań OnGeo.pl. Nie jest trudno ograć nieświadomą staruszkę lub zdesperowanego osaczonego okolicznościami człowieka.
Musisz maksymalizować optymalność decyzji własnych, a to wiąże się z posiadaniem argumentów mierzalnych, dowodowych, których możesz użyć w rzetelnej kalkulacji – tak aby powiedzieć, że decyzję pojąłeś świadomie przy uwzględnieniu maksymalnej do obserwacji liczbie czynników.
Przystępując do samodzielnej transakcji nieruchomości (np. zakup mieszkania) powinniśmy zadać sobie dwa podstawowe pytania:
- Czy znamy reguły gry w transakcjach na rynku nieruchomości?
- Czy posiadamy wystarczające argumenty w tej rozgrywce?
W kolejnych częściach tego cyklu podejmiemy się rozważań na powyższe zagadnienia.
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!