Analiza inwestycji

Planujesz zakup mieszkania, domu lub działki? Dowiedz się jak samodzielnie prowadzić transakcje na rynku nieruchomości.

Szczepan Sołtysik
2019-02-12
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 70, średnia ocen: 5
ongeo_1200x628px_18

Planując zakup mieszkania, domu lub działki na własny użytek większość kupujących patrzy głównie przez pryzmat swoich emocji. Racjonalne postrzeganie jest nieco przytłumione niezbędnym optymizmem, marzeniami lub pilną potrzebą posiadania własnej posiadłości.

  • Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością przeglądania setek ogłoszeń sprzedaży i koniecznością porównywania ofert. 
  • W ocenie danej oferty sprzedaży może pomóc Ci Raport o terenie, który wygenerujesz w Geoportalu OnGeo.pl.

 

Kupujący nieruchomość decyduje się ponieść olbrzymi wysiłek życiowy, często związany z kredytem i zrzeczeniem się wielu swobód na rzecz dokonania inwestycji we własną nieruchomość.

Takie poświęcenie wymaga odpowiedniego nastawienia psychicznego, przezwyciężającego niewiarę i sceptycyzm, a tym samym obniżającego ostrożność. To na co kupujący zwraca uwagę, to głównie uwarunkowania i cechy związane z jego wcześniejszym doświadczeniem i wyobrażeniem swojego przyszłego życia. Te cechy, które nie były nigdy przedmiotem doświadczeń kupującego (nabytych lub nauczonych) nie są brane pod uwagę i są przedmiotem ryzyka, a często późniejszych kosztów i dyskomfortu. Poniesione ryzyka uświadamiają się dopiero w procesie inwestycyjnym lub w użytkowaniu.

Kilka milionów ofert nieruchomości i kilka tysięcy miejsc ogłoszeniowych z czego ponad 200 to portale ogłoszeniowe dedykowane nieruchomościom.

Taki zasób informacji oczekuje na przeciętnego człowieka w Polsce poszukującego swojego przyszłego miejsca pobytu – czasowego lub stałego. Ten jeden wybór często zdeterminuje jego przyszłość: dostęp do rynku pracy i zarobków, wielkość wydatków i inwestycje w nieruchomość, codzienne czynności lokomocyjne, grono sąsiadów i relacje społeczne, jakość wdychanego powietrza i poziom hałasu, wartości estetyczne i ponoszone ryzyka. Sumarycznie ten wybór determinuje częściowo sukces bądź porażkę oraz przyszły stan życia i zdrowia wybierającego.

Niestety, w tym wyborze wybierający pozostaje sam! Dlaczego?

Checklista co sprawdzić przed kupnem działki

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki, zaufaj profesjonalistom. Nasza szczegółowa check lista, oparta na naszym bogatym doświadczeniu oraz analizie tysięcy raportów o terenie dla klientów, jest wysoce ceniona w Google. Jako portal ongeo.pl, posiadamy największą bazę danych o nieruchomościach, co daje nam unikalną perspektywę. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby podejmować świadome decyzje.

Pobierz checklistę i uniknij kosztownych błędów!

Rozpocznij z OnGeo.pl podróż po własny kąt na ziemi

Wyjaśnimy Ci to w serii artykułów na naszym blogu, porządkujących wiedzę dotyczącą transakcji na rynku nieruchomości. Wspomożemy również Twoje decyzje różnymi narzędziami geoinformatycznymi takimi jak:

Wygeneryj
Geoportal OnGeo.pl

Transakcje na rynku nieruchomości w teorii gier

Wykonajmy eksperyment myślowy i zastanówmy się jak teoretycznie wygląda transakcja na rynku nieruchomości. Posłużymy się przy tym teorią gier, bez wchodzenia w jej szczegóły i podstawy metodyczne. Przeanalizujmy jakie szanse i jakie zagrożenia ma w tej rozgrywce gracz kupujący. Co powinien zrobić aby nie przegrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości? Jak przebrnąć przez proces taki jak zakup mieszkania, domu lub działki? Ponieważ gracz sprzedający jest zwykle profesjonalistą, ponosi mniejsze ryzyko dlatego jego pozycję jako gracza nieco pominiemy w rozważaniach.

Twoje preferencje. Nikt za Ciebie nie potrafi określić Twoich preferencji. Preferencje mogą być umotywowane bardzo świadomie wynikać z konkretnej kalkulacji, lub nieświadomie – bazować na intuicji i inteligencji emocjonalnej.

Wiedza i doświadczenie. Na różnym etapie życia każdy z nas ma określony poziom wiedzy i doświadczenia, który nigdy nie jest kompletny. Jako samotny gracz siadasz do partii szachów zwanej „wyborem życiowym” lub „wyborem inwestycyjnym” z wytrawnymi graczami zwanymi pośrednikami lub może mniej doświadczonym sprzedawcą bezpośrednim. Stawka jest wysoka, nie jest zakup kilograma cukru, którego wartość monetarną sprawdzisz w różnych sklepach! Nawet jeśli przepłacisz to strata jest nieistotna. Gracze po drugiej stronie szachownicy chcą wygrać swoje duże pieniądze. Ty nie tyle nie chcesz ich stracić, bo w gruncie rzeczy decydujesz się na ich wydanie, ale raczej chcesz je wykorzystać optymalnie na coś z czego będziesz zadowolony teraz i w przyszłości.

teoria
etapy gry

Jeżeli siadasz do gry opartej o kalkulację, posiadasz w zasadzie dwa rodzaje problemów, z którymi się musisz uporać. Decyzje własne oparte o Twoją wyłącznie wiedzę i doświadczenie oraz decyzje strony przeciwnej. Na błędy drugiej strony możesz liczyć w bardzo ograniczonym stopniu. W zasadzie nie powinno się ich brać pod uwagę w strategii. Jeżeli się zdarzają okazje to nie są one raczej dobrym przykładem ani powodem do dumy i materiałem edukacyjnym. Strategia win-lose nie jest przedmiotem rozważań OnGeo.pl. Nie jest trudno ograć nieświadomą staruszkę lub zdesperowanego osaczonego okolicznościami człowieka.

Musisz maksymalizować optymalność decyzji własnych, a to wiąże się z posiadaniem argumentów mierzalnych, dowodowych, których możesz użyć w rzetelnej kalkulacji – tak aby powiedzieć, że decyzję pojąłeś świadomie przy uwzględnieniu maksymalnej do obserwacji liczbie czynników.

Przystępując do samodzielnej transakcji nieruchomości (np. zakup mieszkania) powinniśmy zadać sobie dwa podstawowe pytania:

  • Czy znamy reguły gry w transakcjach na rynku nieruchomości?
  • Czy posiadamy wystarczające argumenty w tej rozgrywce?

W kolejnych częściach tego cyklu podejmiemy się rozważań na powyższe zagadnienia.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl