Porady OnGeo

Jak zaprojektować teren działki? Inspiracje i trendy

Monika Byś
2024-04-24
~7 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 1, średnia ocen: 5
jak zaprojektować teren działki

Marzysz o pięknym ogrodzie, funkcjonalnym tarasie lub komfortowym podjeździe do garażu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiemy Ci, jak zaprojektować teren działki w taki sposób, aby codzienne korzystanie z własnego podwórka sprawiało Ci radość i satysfakcję. Przejrzyj z nami inspiracje i trendy. 

  • Zanim zajmiesz się projektowaniem terenu działki, sprawdź koniecznie, czy działka znajduje się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz oszacuj ilość ziemi potrzebnej do wyrównania terenu działki.
  • Zaplanuj, gdzie posadzisz swoje rośliny. Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na Twojej działce
  • Pomyśl o małych budynkach gospodarczych lub miejscach do przechowywania w ogrodzie
  • Skorzystaj z OnGeo.pl i sprawdź możliwości swojej działki. 

Wybór odpowiedniej działki pod budowę własnego domu może okazać się trudniejszy od wspinaczki na najwyższy szczyt górski. Poszukiwania odpowiedniej lokalizacji działki, sprawdzanie możliwości zabudowy, wykonanie profesjonalnej diagnozy działki przed zakupem - to wszystko może przyprawić o zawrót głowy.

Aby nieco ułatwić Ci ten proces, przygotowaliśmy w OnGeo.pl check listę rzeczy, które koniecznie musisz sprawdzić przed zakupem działki, aby nie wtopić oszczędności życia w wadliwą działkę.

Pobierz check-listę danych o działce, które musisz poznać, przed zakupem nieruchomości.

Kolejnym krokiem jest budowa domu. Ilość formalności, stresu związanego z wyborem firmy budowlanej lub samodzielne ogarnianie procesu budowy, niezliczona ilość wylanych łez i kropli potu, wydają się gigantycznym wyzwaniem dla właścicieli domu. Kiedy w końcu uda się wybudować dom, mogłoby się wydawać, że możemy odetchnąć z ulgą i na długo cieszyć się świętym spokojem. Ale czy na pewno?

Bo przecież dopiero teraz zaczyna się prawdziwa zabawa - aranżowanie i próba stworzenia idealnego podwórka! Kto powiedział, że urządzenie działki wokół domu to bułka z masłem? Wystarczy przecież kilka krzaków, ścieżka tu, taras tam - a voilà! Ale prawda jest jednak taka, że to zadanie wymaga trochę więcej zmysłu i kreatywności.

Od czego zacząć projektowanie terenu działki?
Od czego zacząć projektowanie terenu działki? 

Od czego zacząć projektowanie terenu działki?

Zanim jednak wyciągniemy łopatę i ruszymy do pracy, warto zastanowić się, czy Twoja działka jest wystarczająco płaska, aby zrealizować pomysł, który masz w głowie. Nawet jeśli budujesz dom na skarpie, sprawdź, czy nie musisz usunąć lub nawieźć ziemię na teren działki.

Analiza kubatury ziemi jest kluczowym etapem przed próbą zagospodarowania terenu, ponieważ pozwala oszacować koszt związany z początkowymi pracami ziemnymi.

Wykonaj analizę objętości ziemi przed pracami ziemnymi w OnGeo.pl

Analiza objętości ziemi to proces oceny ilości ziemi na określonym obszarze, często przeprowadzany w kontekście planowania budowy, inwestycji lub zagospodarowania terenu. Celem analizy kubatury ziemi w OnGeo.pl jest odpowiedź na pytanie, ile ziemi należy nawieźć lub zebrać, aby wyrównać teren do wartości średniej.

Generując Raport o terenie z analizą objętości ziemi otrzymasz:

  • Mapę wysokościową, która przedstawia rzeźbę terenu na badanej działce;
  • Tabelę wysokości, dostarczającą informacji na temat objętości ziemi dla różnych poziomów wysokości.

Na mapie wysokościowej zaznaczamy kolorami cztery strefy wysokościowe - od najniższej (oznaczonej kolorem zielonym), po najwyższą (oznaczoną kolorem czerwonym). Granice stref wyznaczają linię przekroju, na podstawie którego dokonaliśmy obliczenia kubatury ziemi potrzebnej do zniwelowania i wyrównania terenu działki.

Analiza objętości ziemi w Raporcie o terenie
Analiza objętości ziemi w Raporcie o terenie

Więcej na ten temat: Analiza objętości ziemi w Raporcie o działce

Drugą kwestią, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę przed pracami ziemnymi jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W planie miejscowym znajduje się informacja o minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, czyli powierzchni działki, która obowiązkowo powinna pozostać niezabudowana. Za powierzchnię biologicznie czynną uważa się m.in. trawę, rabatę ziemną, grunt obsadzony krzewami i drzewami, oczka wodne oraz rowy i stawy.

MPZP określa, jaka część działki musi pozostać niezabudowana, a także, w jakiej odległości od granic działki można budować obiekty budowlane, a nawet, w uzasadnionych przypadkach, jak wysoki powinien być Twój dom i jaki powinien być kolor dachu i elewacji.

Wracając jednak do powierzchni biologicznie czynnej, przyjmuje się, że zazwyczaj powierzchnia ta wynosi 25% ogólnej powierzchni nieruchomości. Każda gmina ustala jednak własne wytyczne, które mogę różnić się w zależności od przeznaczenia nieruchomości oraz dopuszczonej wielkości działki budowlanej. Sprawdzenie zapisów MPZP leży w gestii inwestora.

Sprawdź, czy Twoja działka została objęta MPZP

Ustalenie, czy na terenie Twojej działki znajduje się plan miejscowy, jest priorytetowym zadaniem, na podstawie którego ustalisz, jaka powierzchnia działki powinna pozostać niezabudowana. Z pomocą przyjdzie Ci Raport o terenie OnGeo.pl.

Generując Raport otrzymasz otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone na mapie granice obowiązujących planów. Jeżeli obszar jest częściowo objęty MPZP lub przebiega na nim granica kilku planów, raport informuje o procentowym i powierzchniowym udziale badanego terenu w każdym z obowiązujących planów.

Jeżeli na wskazanym terenie nie ma obowiązującego planu, zostaniesz o tym również poinformowany w Raporcie o terenie.

Ponadto otrzymasz kontury klasoużytków i ich oznaczenie na mapie, a dodatkowo wszystkie informacje zostaną przedstawione zbiorczo w formie tabelarycznej. 

Jak zaprojektować teren działki?

1.) Zaplanuj strefy wypoczynkowe

Ogród to nie tylko kąt, który miło się przygląda, ale również przestrzeń, która ma spełniać konkretne funkcje. Przy projektowaniu warto uwzględnić różne strefy, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Jedną z kluczowych stref jest ta przeznaczona do relaksu. Może to być przytulny kącik na tarasie, wyposażony w wygodne meble, hamak lub leżaki, gdzie można oderwać się od codzienności i delektować się świeżym powietrzem.

 Dla takich stref warto wybierać miejsca z cieniem lub możliwością zainstalowania osłony przeciwsłonecznej, aby zapewnić sobie schronienie w upalne dni. 

2.) Altana, taras, miejsce na grila - zaplanuj mijesce, gdzie spędzisz pasywny czas w gronie rodziny

Altana lub taras z kompletem mebli ogrodowych, miejsce na grill lub ognisko to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Altana może być miejscem do spożywania posiłków na dworze oraz schronieniem przed deszczem lub wiatrem. Strefa grillowania lub ogniska może stać się centralnym punktem spotkań i wieczornych rozrywek. 

Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie miejsce na palenisko, z dala od łatwopalnych materiałów i z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, aby ognisko nie znajdowało się zbyt blisko domu ani okien, aby uniknąć dostania się dymu do wnętrza. Dodatkowo, zielone strefy, takie jak trawnik czy rabaty kwiatowe, mogą wprowadzić do ogrodu przyjemną atmosferę. Ważne jest jednak dostosowanie ich rozmiaru do dostępnej przestrzeni i własnych możliwości pielęgnacyjnych.

3.) Pomyśl o małych budynkach gospodarczych lub miejscach do przechowywania w ogrodzie

Strefy w ogrodzie powinny odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Wspomniane wcześniej są powszechne i uniwersalne, ale być może my potrzebujemy czegoś innego? Może to być przestrzeń na narzędzia z małym warsztatem, plac zabaw dla dzieci lub wybieg dla psów.

Możemy również zdecydować się na basen, który będzie doskonałą rozrywką w gorące dni. Warto dopasować projekt ogrodu do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań, tworząc przestrzeń, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom i stylowi życia.

4.) Odpowiedni dobór roślin 

Dobór roślin do ogrodu to ważne zadanie, ponieważ od niego zależy nie tylko wygląd ogrodu, ale również jego funkcjonalność. Przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Warunki panujące na działce, czyli nasłonecznienie, rodzaj gleby, poziom wilgotności, ukształtowanie terenu, kierunek wiatru, sąsiedztwo innych roślin;
  • Potrzeby i preferencje, czyli jak chcesz wykorzystywać ogród? Czy ma być miejscem do relaksu, zabawy, uprawy warzyw, a może połączeniem kilku funkcji?;
  • Styl ogrodu, czyli jak chcesz, aby Twój ogród wyglądał? Czy ma być nowoczesny, rustykalny, angielski, japoński, a może inny?
Zaplanuj, gdzie posadzisz swoje rośliny. Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na Twojej działce
Zaplanuj, gdzie posadzisz swoje rośliny. Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na Twojej działce

Pamiętaj, nie kupuj zbyt wielu roślin na raz. Lepiej stopniowo zagospodarowywać ogród i obserwować, jak rośliny się rozwijają. Przed zakupem roślin sprawdź, czy są one zdrowe i wolne od szkodników. Sadź rośliny w odpowiedniej odległości od siebie. Nie wprowadzaj chaosu, każda roślina musi oddychać. Zapewnij roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, takie jak odpowiednia ilość światła, wody i składników odżywczych.

Raport o terenie OnGeo.pl - poznaj możliwości swojej działki

Raport o Terenie OnGeo.pl to przyjazny serwis tworzony przez specjalistów, umożliwiający gruntowną i automatyczną diagnozę działki. Generując Raport o działce użytkownik otrzyma dokument w formacie PDF zawierający mapy, opisy i autorskie analizy dostępnych danych przestrzennych pochodzących z wielu źródeł. 

Główną zaletą serwisu jest szybkość i prostota generowania danych. Cały proces trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line. Usługa Raportów o terenie dostarcza danych na najwyższym poziomie. Użytkownik sam wybiera tematy za które płaci, a do wyboru ma ponad 40 analiz w formie przejrzystych map, wykresów i zestawień tabelarycznych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.