Porady OnGeo

Jak wycenić mieszkanie samodzielnie? Zrób to sam!

Monika Byś
2021-05-24
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-05-10
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Jak wycenić mieszkanie

Kupno mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem. W zależności od tego, czy panujesz kupić, czy sprzedać mieszkanie, wycena ma dla Ciebie inne znaczenie. Ustalenie ostatecznej wartości mieszkania musi być korzystne dla obu stron transakcji. Wycena nieruchomości to nie takie proste zadanie. Jak się za to zabrać? Jak wycenić mieszkanie samodzielnie? Czy zawsze będziesz potrzebować profesjonalisty? Niniejszy artykuł jest kolejnym z serii: jak samodzielnie oszacować wartość nieruchomości.

 • Najlepszym sposobem jest porównanie cen rynkowych podobnych nieruchomości z lokalnych ogłoszeń.
 • Podana wartość nieruchomości w ogłoszeniach jest zazwyczaj ceną zawyżoną. Celem takiego zabiegu jest możliwość negocjowania ceny ostatecznej z kupującym.
 • Jeśli stwierdzisz, że samodzielna wycena mieszkania jest zbyt pracochłonna, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, czyli pośredników nieruchomości lub rzeczoznawców majątkowych.
 • Dzięki Geoportalowi OnGeo Nieruchomości możesz z łatwością porównać oferty sprzedaży nieruchomości w Twojej okolicy. Dodatkowo możesz zamieścić swoje ogłoszenie i cieszyć się ze sprawnej sprzedaży. Dzięki temu odpowiedź na pytanie, jak wycenić mieszkanie, nasuwa się sama!

Tak naprawdę wartość nieruchomości do celów sprzedażowych możesz wyliczyć samodzielnie. Ustalenie wartości mieszkania w mieście nie stanowi dużego problemu. Najlepszym sposobem jest porównanie cen rynkowych podobnych nieruchomości z lokalnych ogłoszeń. Ogłoszenia takie znajdziesz zarówno w prasie, w serwisach internetowych, jak i na profesjonalnych portalach poświęconych nieruchomościom. Jednym z takich portali jest Geoportal OnGeo Nieruchomości.

Chcesz sprzedać dom, działkę, mieszkanie?

Z nami zyskujesz więcej!

Ogłoszenia na Geoportalu OnGeo to precyzyjna prezentacja sprzedawanej nieruchomości i wektorowe przedstawienie jej geometrii — oraz szczegółowy opis, pozwalający klientowi poznać wszystkie mocne strony Twojej oferty. Dzięki temu odpowiedź na pytanie, jak wycenić mieszkanie, nasuwa się sama!

Dla dokładnego zaprezentowania nieruchomości możesz dodać do 32 zdjęć i filmów.

Możesz też wyróżnić swoje ogłoszenie. To Ty określasz, w jakim przybliżeniu na mapie będzie widoczne Twoje ogłoszenie. Ogłoszenie na 30 dni wystawisz za darmo, a na rok już od 14,76 brutto.

Pamiętaj! Podana wartość nieruchomości w ogłoszeniach jest zazwyczaj ceną zawyżoną. Celem takiego zabiegu jest możliwość negocjowania ceny ostatecznej z kupującym. Niestety zdarza się również, że cena podana w ogłoszeniu jest zupełnie nieadekwatna do tego stanu faktycznego mieszkania. Ma to związek z wartością sentymentalną nieruchomości. Dlatego poniżej znajdziesz wskazówki, co powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyceny mieszkania.

Co musisz wziąć pod uwagę ustalając cenę mieszkania?

 1. Na wartość mieszkania wpływa przede wszystkim jego lokalizacja. Niestety jest to ta cecha nieruchomości, na którą nie mamy żadnego wpływu. Mieszkanie znajdujące się w centrum miasta będzie na pewno droższe od takiego, które znajduje się na obrzeżach, nawet jeśli ma ono dużo mniejszy metraż.
 2. Metraż mieszkania. Zdecydowanie lepiej sprzedają się większe mieszkania w których swobodnie może zamieszkać rodzina. Czy to zasada? Nie. W przypadku osób młodych, które nie planują zakładania rodziny lub studentów, posiadanie małej kawalerki jest bardziej atrakcyjne. Ponadto na rynku pojawia się coraz więcej architektów wnętrz, którzy specjalizują się w małych mieszkaniach i dzięki odpowiedniej aranżacji i barwom wnętrz są w stanie optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że nawet mały pokój będzie bardzo funkcjonalny i przytulny.
 3. Stan techniczny. To cecha nieruchomości na jaką masz realny wpływ. Jeśli mieszkanie, które zamierzasz sprzedać, wymaga odświeżenia, warto zainwestować nawet niewielką kwotę w celu napraw ewentualnych uszkodzeń i usterek.
 4. Rozmieszczenie pomieszczeń i oświetlenie w pokojach. O ile nie masz wpływu na metraż i rozmieszczenie pokoi w mieszkaniu (szczególnie w bloku), o tyle na pewno możesz zabawić się z oświetleniem wnętrz. Jasne i doświetlone pomieszczenia zawsze będą wydawały się bardziej przytulne i przestronne.
 5. Dostęp do infrastruktury usługowej i publicznej. To cecha nieruchomości związana z lokalizacją. Mieszkanie zlokalizowane bliżej obiektów użyteczności publicznej (szkoła, ośrodki kultury) mogą być droższe.
 6. Rok budowy. Intuicyjne jest sformułowanie, że budynek z lat 70-tych ubiegłego wieku nie będzie tak atrakcyjny jak nowopowstały budynek.
 7. Stan prawny. Warto zapoznać się z księgą wieczystą w celu sprawdzenia, czy np. mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zwiększyć wartość mieszkania, zapoznaj się z treścią artykułu

Jak podnieść wartość mieszkania?

Jak wycenić mieszkanie profesionalnie?

Jeśli stwierdzisz, że samodzielna wycena mieszkania jest zbyt pracochłonna, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Dla pracowników agencji nieruchomości, wycena mieszkań jest chlebem powszednim, więc zlecenie im obsługi jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Osoby te znają się na aktualnych trendach i mają doświadczenie przy negocjacjach z klientami. Niestety – agencja nieruchomości zazwyczaj liczy sobie od 2 do 5% prowizji od osiąganej przy sprzedaży ceny transakcyjnej.

Pamiętaj! Oszacowanie wartości mieszkania przez pośrednika nie jest dokumentem urzędowym! Takie uprawnienie ma wyłącznie operat szacunkowy nieruchomości.

Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do artykułu:

Czym jest operat szacunkowy nieruchomości?

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.