Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Głosów: 48, średnia ocen: 5
mock

Działka uzbrojona to działka, która ma przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się ile kosztuje uzbrojenie działki. Koszty uzbrojenia działki mogą być różne w zależności od rejonu Polski i dostawcy oraz od mocy przyłącza jego długości i rodzaju.

 • Średni koszt przyłącza napowietrznego to 100 - 150 zł za 1 kW.
 • Cena przyłącza gazowego zależy głównie od lokalizacji sieci gazowej od naszej działki.
 • Koszty uzbrojenia działki w przyłącze elektryczne, kanalizacyjne, wodociągowe i gazowe to całkowity koszt około 18 000 zł.
 • W Raportach o Terenie OnGeo dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz czy Twoja działka jest uzbrojona.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Przed planowaniem budowy, a nawet przed zakupem działki, powinniśmy oszacować, ile będzie nas kosztować uzbrojenie działki w media. Jest to bardzo istotna informacja z punktu widzenia ogólnych kosztów budowy domu. 

Działka nieuzbrojona może być nawet o 25 % tańsza od uzbrojonej w tej samej okolicy. Opłaty za przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej są zróżnicowane i zależą od dostawców. Sam koszt przyłączy zależy przede wszystkim od odległości sieci głównej od domu oraz od mocy przesyłowej. 

Warunki techniczne podłączenia do sieci są konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę. Umowa z dostawcą energii elektrycznej stanowi załącznik do tego wniosku. Powód takiego postępowania jest bardzo prosty - bez prądu nie wykonasz większości robót budowlanych

Cena przyłącza elektroenergetycznego

Przyłącze energetyczne może być napowietrzne oraz kablowe. Przyłącze napowietrzne występuje głównie w starszych budynkach. Obecnie odchodzi się od tego typu przyłączeń na rzecz kablowego (ziemnego) przyłącza. 

Do każdego przyłącza wymagana jest odpowiednia dokumentacja. Należy złożyć wniosek do zakładu energetycznego w celu uzyskania warunków technicznych przyłączenia domu do sieci. We wniosku należy określić przewidywane zużycie energii oraz czas rozpoczęcia poboru. Jako załączniki do wniosku dołączyć trzeba plan sytuacyjny, wypis z rejestru gruntów oraz dokument potwierdzający bycie właścicielem nieruchomości. 

Mając warunki techniczne można podpisać umowę na wykonanie przyłącza z zakładem energetycznym. Gotowe przyłącze odbiera zakład energetyczny i wykonuje inwentaryzację powykonawczą. 

Średni koszt przyłącza napowietrznego to 100 - 150 zł za 1 kW. Koszt przyłącza kablowego jest droższy i wynosi około 140 - 200 zł za 1 kW. W przypadku przyłącza, który ma więcej niż 200 m długości, należy dodatkowo dopłacić 30 - 50 zł za dodatkowy metr. 

W domu jednorodzinnym średnia moc przyłącza wynosi 10 - 15 kW.

Szczegółowy kosztorys:

Cena przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego 

W przypadku przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego należy najpierw wystąpić z wnioskiem o warunki techniczne do wykonania przyłącza. Uzbrojenie działki w te przyłącza niesie za sobą duże koszty oraz wiele formalności. 

Średnie koszty uzbrojenia działki w przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne są podobne i przedstawiają się następująco:

Roboty związane z projektowaniem:

 • Wydanie warunków technicznych koszt 100 - 150 zł
 • Projekt przyłącza kanalizacyjnego lub wodnego 1100 - 2000 zł
 • Opłaty geodezyjne (mapy do celów projektowych, wytyczanie przebiegu przyłącza) 700 - 1100 zł
 • Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – 300 do 600 zł
 • Roboty montażowe przyłącza wodociągowego to koszt 1500 – 1800 zł.
 • Roboty związane z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego to koszt 1200 – 1500 zł

Chcesz poznać szczegółowy koszt przyłącza wody, zajrzyj do artykułu: Jaki jest koszt przyłącza wody do działki?, a jeśli chcesz poznać kosztorys przyłącza kanalizacyjnego, zobacz: Jaki jest koszt przyłącza kanalizacji?

Cena przyłącza gazowego

Cena przyłącza gazowego zależy głównie od lokalizacji sieci gazowej od naszej działki. Tak jak w innych przypadkach najpierw należy wystąpić o warunki techniczne, których koszt to 100 - 150 zł. 

Usługi geodezyjne to koszt 1000 - 1600 zł. Za wykonanie projektu przyłącza zapłacimy 1500 - 2500 zł. 

Koszty przyłącza będą rosnąć wraz z odległością sieci. Za przyłącze o długości do 15 metrów pobierana jest opłata w wysokości 1800 - 2200 zł. Dodatkowo zapłacimy za szafkę gazową z montażem - 300 - 700 zł oraz odbiór przyłącza - 100 - 150 zł.

Szczegółowy kosztorys:

Cena przyłącza światłowodowego

Kiedy mówimy o przyłączach sieci do domu, zazwyczaj bierzemy pod uwagę przede wszystkim sieci: elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną i gazową. W dzisiejszych czasach równie ważną siecią jest sieć światłowodowa. Podłączenie światłowodu może być realizowane bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – drogą ziemną i napowietrzną. Dobór odpowiedniego przyłącza powinien być poprzedzony oględzinami przez ekipę złożoną z fachowców. 

Koszt przyłącza światłowodowego wynosi zazwyczaj 30 zł za każdy metr długości światłowodu liczony od granicy działki do gniazdka abonenta. Aby istniała możliwość przyłączenia, w ulicy znajdującej się w pobliżu działki musi istnieć infrastruktura techniczna. 

Sprawdź zasięg światłowodów w twojej okolicy

Wygeneruj Raport o Terenie i dowiedz się, gdzie podłączone są światłowody w Twojej okolicy, jaki dostawca sieci światłowodowych dostarcza usługę w Twoim regionie oraz jaką prędkość możesz otrzymać.

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający dostęp do światłowodu.

Fragment Raportu o działce - dostęp do światłowodów

Pamiętaj: Usługa Raportu o Terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 200 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Podsumowanie - Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Koszt uzbrojenia działki w przyłącze elektryczne, kanalizacyjne, wodociągowe i gazowe to całkowity koszt około 18 000 zł. Ceny zostały podane orientacyjnie i mogą się różnić w zależności od rejonu Polski oraz stawek dostawcy i wykonawcy. 

Niemniej uzbrojenie związane jest wieloma formalnościami i dość wysokimi kosztami, dlatego przed zakupem działki warto ją zdiagnozować. Informacje na co zwrócić uwagę przy zakupie działki zostały opisane w artykule.

Sprawdź uzbrojenie działki w Raportach o Terenie

Zespół OnGeo.pl ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Od teraz uzbrojenie terenu możesz sprawdzić w Raporcie o Terenie. 

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w temacie “Infrastruktura” pod nazwą “Uzbrojenie działki w media”. Jeśli chcesz otrzymać mapę uzbrojenia terenu należy:

 • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo
 • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz. 
  UWAGA! Temat mapa uzbrojenia działki jest darmowy! Wybierając cały Raport o Terenie zyskasz 20 % rabatu

Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa uzbrojenia terenu, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.

Wybierz uzbrojenie terenu w media w Raportach o Terenie
 • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Nie stresuj się kupnem działki - zdiagnozuj działkę sam. 

Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut. Sam wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz i za co płacisz. 

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o Terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Uzbrojenie terenu w media w Raporcie o działce OnGeo

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Szczepan Sołtysik

Analityk rynku nieruchomości, przedstawiciel portalu OnGeo.pl.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak