Porady OnGeo

Jak sprawdzić gdzie idzie gaz - mapa przyłączy gazowych

Monika Byś
2021-12-01
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-25
Głosów: 51, średnia ocen: 4.8
Jak sprawdzić gdzie idzie gaz

Gaz ziemny może być wykorzystywany do ogrzewania domu lub do podgrzewania wody użytkowej. Aby móc w pełni korzystać z gazu w domu musisz postarać się o przyłączenie do sieci gazowej, a następnie wybudować przyłącze gazu i instalację wewnątrz domu. Zanim jednak zabierzesz się za procedury formalne, sprawdź uzbrojenie na terenie działki i w jej otoczeniu. Z pomocą przyjdzie Ci mapa przyłączy gazowych dostępna w Raporcie o Terenie. Jak sprawdzić gdzie idzie gaz? To proste – pobierz raport i sprawdź, czy Twoja działka ma dostęp do sieci uzbrojenia terenu!

  • Przedsiębiorstwo gazowe odpowiedzialne za sieć na Twoim terenie, nie ma obowiązku wykonywania przyłącza, jeśli uzna tę inwestycję za nieopłacalną.
  • Przyłącze gazowe do budynku nie zawsze będzie możliwe. Jeśli Twój dom znajduje się w znacznym oddaleniu od sieci gazowej, będzie poważną przeszkodą przyłączenia.
  • Jak sprawdzić gdzie idzie gaz? Pobierz Raport o Terenie OnGeo. Dzięki raportowi o działce nie tylko dowiesz się, czy Twoja działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sieci gazowej.

Czy zawsze mogę przyłączyć się do sieci gazowej?

Przyłącze gazowe do budynku nie zawsze będzie możliwe. Jeśli Twój dom znajduje się w znacznym oddaleniu od sieci gazowej, operator sieci może nie wyrazić chęci poprowadzenia przyłącza do Twojego domu, ponieważ inwestycja będzie sporo kosztować. Przedsiębiorstwu gazowemu nie zawsze się to opłaca, szczególnie jeśli przyłącze będzie dotyczyło niewielkiej liczby gospodarstw domowych.

Pamiętaj, że przedsiębiorstwo gazowe odpowiedzialne za sieć na Twoim terenie, nie ma obowiązku wykonywania przyłącza, jeśli uzna tę inwestycję za nieopłacalną.

Jeśli Twoja działka zlokalizowana jest kilkaset metrów od sieci rozdzielczej gazowej, zaproponuj sąsiadom wspólną inwestycję. Inwestycja wspólna, dla kilku gospodarstw domowych, może skłonić dystrybutora do rozbudowy sieci głównej. 

Mapa przyłączy gazowych - przyłącze gazowe
Mapa przyłączy gazowych - przyłącze gazowe

Mapa przyłączy gazowych

Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest przebieg gazociągu w Twojej okolicy, pobierz Raport o Terenie OnGeo.pl. Dzięki raportowi o działce nie tylko dowiesz się, czy Twoja działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sieci gazowej, ale również czy teren posiada dostęp do sieci elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej oraz gdzie znajdują się urządzenia infrastruktury technicznej.

Mapa uzbrojenia terenu zawiera informacje o istniejących i projektowanych przewodach sieci uzbrojenia terenu i urządzeniach z nimi związanych.

Mapa przyłączy gazowych dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie terenu w media.

Jak sprawdzić gdzie idzie gaz? Instrukcja krok po kroku

  • W pierwszej kolejności wejdź na stronę ongeo.pl w zakładce Raporty o Terenie OnGeo;
  • Wyszukaj i wybierz swoją działkę. Możesz tego dokonać na trzy sposoby:

Użyj pola wyszukiwarki. Wyszukaj działkę po adresie lub po numerze. Poniżej pola wyszukiwarki pojawi się lista podpowiedzi z działkami, które pasują do Twojego zapytania.

 

Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą pola wyszukiwarki
Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą pola wyszukiwarki 

Wskaż na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię działkę. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)

Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie

Narysuj na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię lokalizację działki. Następnie poprzez klikanie i zaznaczanie kolejno punktów zawężających obszar swojego zainteresowania, zostanie zaznaczony wybrany przez Ciebie obszar działki. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)

Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą opcji narysuj
Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą opcji narysuj
  • Zaznacz cechy terenu, które chciałbyś pobrać dla swojej działki. Wybierz Uzbrojenie terenu w media z zakładki Infrastruktura.
Raport o działce. Wybierz uzbrojenie terenu w media w Raportach o Terenie
Raport o działce. Wybierz uzbrojenie terenu w media w Raportach o Terenie
  • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz. W ramach tematu uzbrojenie działki płacisz wyłącznie za stałą część raportu o działce – parametry geometryczne i dane o charakterze katastralnym. Temat mapa uzbrojenia działki jest darmowy!

W Raporcie o działce masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów, co spowoduje, że cena będzie niższa.

  • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Fragment Raportu o Terenie - mapa uzbrojenia terenu
Fragment Raportu o Terenie - mapa uzbrojenia terenu

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Jak sprawdzić gdzie idzie gaz?

Mapa przyłączy gazowych wskazuje gdzie znajdują się gazociągi w Twojej okolicy. Gazociąg oznaczony jest kolorem żółtym i podpisany jest małą literą "g". 

Poniżej prezentujemy fragment raportu o działce na którym widnieje gazociąg podpisany jako gP63.

Jak sprawdzić gdzie idzie gaz? Fragment Raportu o działce
Jak sprawdzić gdzie idzie gaz? Fragment Raportu o działce

Wskazany na powyższej rycinie gazociąg to przewód gazowy podwyższonego ciśnienia o średnicy 63 mm, który został pomierzony w nawiązaniu do osnowy.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.