News

Wskaźnik parkingowy w końcu wykreślony? Czy to koniec z blokadą inwestycji mieszkaniowych

Monika Byś
2024-02-27
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
wskaźnik parkingowy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje usunąć przepis z lex deweloper, który skutecznie blokuje inwestycje mieszkaniowe. Chodzi o wskaźnik parkingowy, przez który każdego roku buduje się o kilkadziesiąt tysięcy mieszkań mniej, niż powinno. 

Lex deweloper miał ułatwić budowę mieszkań w dużych miastach. Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (zwana lex deweloper) pozwala budować na uproszczonych zasadach budynki wielorodzinne na terenach zdegradowanych

Niestety 12 maja 2023 roku na skutek nowelizacji tejże ustawy wprowadzono wskaźnik parkingowy, skutkiem czego liczba wydanych uchwał lokalizacyjnych spadła. PZFD i eksperci domaga się usunięcia wskaźnika parkingowego, który powoduje, że mieszkania stają się droższe

Wskaźnik parkingowy to prawdziwy niewypał

Na skutek nowelizacji lex deweloper z 2023 roku powstał przepis, który mówi, że na każde mieszkanie realizowane w trybie ww. ustawy poza strefą śródmiejską przypadało 1,5 miejsca postojowego, zaś w strefie śródmiejskiej odpowiednio 1 miejsce. Taki zapis nierzadko wręcz blokuje nowe inwestycje mieszkaniowe, które w dobie kryzysu na rynku nieruchomości, są na wagę złota. 

Ostatnie dane statystyczne opublikowane przez GUS wskazują, że deweloperzy oddają do użytkowania nawet 25% mniej mieszkań, niż w 2023 roku. Jednocześnie ceny nieruchomości wciąż rosną, choć tempo wzrostu jest nieporównywalnie niższe niż jeszcze rok temu. W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania jedynie 14,8 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 22,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. 

Zapis dotyczący wskaźnika parkingowego obowiązuje niecały rok, a już odbił się istotnie na rynku nieruchomości. Pierwotna wersja lex deweloper nie była tak sztywna, jeśli chodzi o miejsca parkingowe. O tym, ile miejsc parkingowych należy przygotować decydowała rada gminy. 

Lex deweloper a reforma planistyczna. Zmiana ustawy może nie wystarczyć

Reforma planistyczna skróciła okres obowiązywania lex deweloper o 2 lata. Według planu ustawa przestanie obowiązywać na początku 2026 roku. Tak krótki czas nie pomoże realnie zmienić sytuacji deweloperów. Nawet, jeśli nowelizacja ustawy, które skutkiem będzie cofnięcie zmian z maja 2023 roku, dojdzie do skutku, to nadal wiele inwestycji deweloperskich nie zostanie zrealizowanych. 

Przedstawiciele PZFD postulują zatem o przedłużenie ważności ustawy lex deweloper co najmniej do 2030 roku lub do czasu, aż każda z gmin nie uchwali planu ogólnego. Eksperci pozostają przy swoim i twierdzą, że uchwalenie planów do 2026 roku przez wszystkie gminy w Polsce jest nierealne do zrealizowania. Mamy początek 2024 roku, a na razie jedynie 62 gminy pracuje nad planem dla swojego terytorium. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.