Porady OnGeo

Jak sprawdzić dewelopera?

Monika Byś
2023-03-03
~7 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
jak sprawdzić dewelopera

Sprawdzenie dewelopera przed zawarciem umowy kupna nieruchomości pozwala na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy lub zakupu nieruchomości o niskiej jakości. Dzięki wykonaniu prostych czynności, do których potrzebujesz tylko dostępu do Internetu, upewnisz się, czy deweloper działa w sposób transparentny, uczciwy i legalny. Dowiedz się, jak sprawdzić dewelopera i dobrze inwestować pieniądze. 

 • Sprawdzenie dewelopera przed zakupem nieruchomości pozwala na upewnienie się, że firma deweloperska działa legalnie, a wcześniejsze projekty zostały zrealizowane zgodnie z ustalonymi standardami
 • Przy sprawdzaniu dewelopera warto wziąć pod uwagę m.in. certyfikaty i licencje dewelopera, plan miejscowy, pozwolenia na budowę w okolicy, stan inwestycji i inne
 • Dewelopera najprościej sprawdzić w rejestrach przedsiębiorstw i związków deweloperskich i w Internecie. 

Sprawdzenie dewelopera kluczem do udanej transakcji

Zakup nieruchomości to zwykle duża inwestycja, nierzadko podejmowana tylko raz w życiu, dlatego warto upewnić się, że wybrany deweloper działa w sposób transparentny i uczciwy. Sprawdzenie dewelopera przed zakupem nieruchomości pozwala na upewnienie się, że firma deweloperska działa legalnie i posiada wszystkie niezbędne dokumenty o inwestycji budowlanej, takie jak pozwolenie na budowę czy decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki temu można uniknąć problemów prawnych związanych z nieruchomością.

Sprawdzenie dewelopera pozwala również na upewnienie się, że firma ma dobre referencje, a wcześniejsze projekty zostały zrealizowane zgodnie z ustalonymi standardami. Dzięki temu można mieć większą pewność, że nowa nieruchomość zostanie zbudowana w sposób solidny i zgodny z wymaganiami.

Upewnij się, że dewelopera działa w sposób transparentny i uczciwy. W ten sposób unikniesz problemów prawnych związanych z nieruchomością!
Upewnij się, że dewelopera działa w sposób transparentny i uczciwy. W ten sposób unikniesz problemów prawnych związanych z nieruchomością!

Co wziąć pod uwagę przy sprawdzaniu dewelopera?

Przy sprawdzaniu dewelopera warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

 1. Certyfikaty i licencje - upewnij się, że deweloper posiada odpowiednie certyfikaty oraz licencje na prowadzenie działalności deweloperskiej;
 2. Zwróć uwagę na historię firmy - sprawdź, jak długo deweloper prowadzi działalność na rynku, jakie projekty zrealizował w przeszłości oraz jakie opinie ma na temat swojej działalności;
 3. Plan zagospodarowania przestrzennego - sprawdź zapis w planie miejscowym. Dzięki temu dowiesz się, jakie obiekty mogą w przyszłości powstać w okolicy. Możesz to zrobić w OnGeo.pl;
 4. Najnowsze pozwolenia na budowę. Zwróć uwagę, czy w pobliżu mogą w przyszłości powstać inwestycje budowlane, które będą uciążliwe dla mieszkańców - drogi szybkiego ruchu i autostrady, tory kolejowe, fabryki obiekty przemysłowe, wysypiska i inne. Możesz to zrobić w OnGeo.pl;
 5. Ubezpieczenia - upewnij się, że deweloper posiada odpowiednie ubezpieczenia, które chronią kupujących przed ewentualnymi wadami budowlanymi.
 6. Umowa deweloperska - przed podpisaniem umowy deweloperskiej, dokładnie przeczytaj jej treść oraz skonsultuj się z prawnikiem. Upewnij się, że umowa zawiera wszystkie istotne dla Ciebie informacje oraz chroni Twoje interesy jako nabywcy;
 7. Stan inwestycji - przed podpisaniem umowy deweloperskiej, zobacz, w jakim stanie znajduje się inwestycja, którą chcesz kupić. Sprawdź, czy odpowiada ona opisowi i rysunkom przedstawionym w ofercie, a także czy nie ma na niej żadnych wad budowlanych.
 8. Sprawdź, w jakim środowisku znajduje się inwestycja. Upewnij się, że spełnia ona twoje oczekiwania pod względem lokalizacji, otoczenia oraz infrastruktury.

W OnGeo.pl sprawdzisz nieruchomość przed zakupem

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od dewelopera, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

No dobrze, ale jak upewnić się, że deweloper jest godny zaufania?

Jak sprawdzić dewelopera?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić dewelopera, a najważniejsze z nich przedstawia poniższa grafika. 

Jak sprawdzić dewelopera?
Jak sprawdzić dewelopera?

Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej (RDBIG)

Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej to elektroniczna baza danych zawierająca informacje o dłużnikach, czyli osobach fizycznych i prawnych, które mają zaległości w płatnościach. Rejestr ten prowadzony jest przez Biura Informacji Gospodarczej i zawiera informacje o zadłużeniach z różnych źródeł, takich jak banki, firmy leasingowe, firmy windykacyjne, a także o egzekucjach komorniczych. Dzięki temu przedsiębiorcy i klienci indywidualni mogą sprawdzić, czy dana osoba lub firma jest wiarygodnym kontrahentem i czy nie ma zaległości w płatnościach.

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD)

Polski Związek Firm Deweloperskich to organizacja zrzeszająca firmy deweloperskie działające na terenie Polski. PZFD działa na rzecz ochrony interesów branży deweloperskiej oraz na rzecz poprawy jakości usług świadczonych przez firmy deweloperskie.

Sprawdzenie, czy dana firma deweloperska jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich może być ważne z kilku powodów. Po pierwsze, członkostwo w PZFD może świadczyć o tym, że dana firma działa w sposób profesjonalny i przestrzega określonych standardów jakościowych. Ponadto, członkowie PZFD zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki, co może dodatkowo zwiększyć zaufanie klientów.

Warto jednak pamiętać, że brak członkostwa w PZFD nie oznacza automatycznie, że dana firma jest nieuczciwa lub działa nieprofesjonalnie. Dlatego też, podobnie jak w przypadku innych działań mających na celu sprawdzenie dewelopera, warto dokładnie zbadać firmę i jej referencje, a także przeanalizować dostępne informacje na temat jej wcześniejszych projektów.

Polski Związek Pracowników Budownictwa (PZPB)

Polski Związek Zawodowy Pracowników Budownictwa to organizacja zrzeszająca pracowników z branży budowlanej, w tym pracowników firm deweloperskich. PZPB przyznaje tzw. Certyfikat Dewelopera, który potwierdza, że dana firma deweloperska spełnia określone standardy jakościowe i bezpieczeństwa w swojej działalności

Sprawdzenie dewelopera w Internecie 

Sprawdź opinie w Internecie - fora, media społecznościowe i inne. Możesz skorzystać z platform takich jak Google, Facebook, czy osiedle.net, gdzie użytkownicy zamieszczają opinie o deweloperach. Warto zwrócić uwagę na opinie od innych klientów dewelopera. Sprawdź, czy klienci nie zgłaszali problemów związanych z odbiorem nieruchomości, terminem, jakością prac oraz kontaktem z deweloperem. 

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

Krajowy Rejestr Sądowy to rejestr zawierający informacje o wszystkich zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorcach, w tym również o firmach deweloperskich.

Sprawdzenie dewelopera w KRS pozwala zweryfikować, czy dana firma deweloperska jest legalnie zarejestrowana i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Umożliwia także sprawdzenie informacji o zarządzie firmy, w tym o osobach odpowiedzialnych za jej funkcjonowanie. Dodatkowo, Krajowy Rejestr Sądowy pozwala na uzyskanie informacji o sytuacji finansowej firmy, w tym o jej zadłużeniu i zaległych płatnościach. Dzięki temu klient może ocenić, czy dana firma deweloperska jest wiarygodna i czy warto z nią współpracować.

Sprawdzenie Księgi Wieczystej (KW)

W księdze wieczystej znajdują się informacje dotyczące historii prawnej danej nieruchomości, w tym informacje o prawach własności i obciążeniach, takich jak hipoteki, zastawy czy służebności. Dzięki temu można zweryfikować, czy deweloper posiada pełne prawa do nieruchomości, którą chce sprzedać, czy też na nieruchomości ciążą jakieś obciążenia, które mogą wpłynąć na możliwość jej swobodnego wykorzystania w przyszłości.

Sprawdzenie księgi wieczystej pozwala na potwierdzenie, czy nieruchomość nie jest przedmiotem sporów sądowych lub egzekucji komorniczej. Jeśli na nieruchomości ciążą takie obciążenia, może to wpłynąć na jej wartość oraz na możliwość jej wykorzystania w przyszłości. Księga wieczysta zawiera informacje o granicach nieruchomości oraz o ewentualnych prawach przyległych do niej gruntów. 

Po co sprawdzać dewelopera?

Sprawdzanie dewelopera przed zakupem nieruchomości ma wiele korzyści, a oto kilka z nich:

 • Zapewnienie jakości budowy
  Sprawdzenie dewelopera pozwala na upewnienie się, że firma ma dobre referencje, a wcześniejsze projekty zostały zrealizowane zgodnie z ustalonymi standardami;
 • Ochrona finansowa
  Sprawdzenie firmy deweloperskiej pozwala na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy lub zakupu nieruchomości o niskiej jakości;
 • Bezpieczeństwo prawne
  Dzięki sprawdzeniu można uniknąć problemów prawnych związanych z nieruchomością;
 • Lepsza obsługa klienta 
  Dobra firma deweloperska powinna zapewnić klientom odpowiednią obsługę i wsparcie w procesie zakupu nieruchomości. Sprawdzenie dewelopera pozwala na upewnienie się, że firma posiada dobrze wyszkolony personel, który pomoże w rozwiązaniu wszelkich problemów i pytań związanych z zakupem nieruchomości;
 • Większa pewność
  Sprawdzenie dewelopera pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakupu nieruchomości od firmy, która może mieć problemy finansowe lub nie posiadać odpowiednich doświadczeń. 
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.