News

Zrealizowana obietnica rządu. Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów

Monika Ojczyk
2021-12-06
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-02-22
Głosów: 9, średnia ocen: 5
Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów

Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów – poinformowało Ministerstwo Finansów. Przydział środków z puli 4 mld zł nastąpił automatycznie, co oznacza, że gminy nie musiały składać wniosków o wsparcie.

  • Środki otrzymało 1714 jednostek samorządu terytorialnego ze wszystkich regionów kraju.
  • Budżet dofinansowanie wynosił 4 mld zł.
  • Podział środków nastąpił automatycznie, na postawie algorytmu i jest oparty jest na danych wskazanych w ustawie w tym zamożności gmin oraz na danych GUS.

Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów

Ministerstwo Finansów w listopadzie zapowiedziało program wsparcia dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Środki otrzymało 1714 gmin ze wszystkich regionów kraju. Budżet dofinansowanie wynosił 4 mld zł. Podział środków nastąpił automatycznie, na postawie algorytmu i jest oparty jest na danych wskazanych w ustawie w tym zamożności gmin oraz na danych Głównego Urzędu Statystycznego GUS na dzień 31 października 2021r.

Otrzymane wsparcie ma być przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne w latach 2021-2024.

Zgodnie z komunikatem resortu finansów 1 mld zł otrzymało 910 gmin z przeznaczeniem na przedsięwzięcia w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, a 3 mld zł do 1528 gmin na realizację inwestycji w zakresie kanalizacji.

Dodatkowym warunkiem otrzymanego dofinansowanie jest wydanie przez gminę co najmniej równowartości otrzymanych środków na inwestycje odpowiednio w zakresie wodociągów lub kanalizacji.

Wiceminister finansów Sebastan Skuza powiedział:

Dobra sytuacja finansów publicznych pozwoliła na przekazanie jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych 4 mld zł na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Pieniądze, które trafiły do 1714 gmin ze wszystkich regionów Polski, podniosą komfort życia ich mieszkańców

Pieniądze trafią do tych JST, które mają w zakresie tego rodzaju przedsięwzięć największe potrzeby. Te pieniądze są im po prostu potrzebne. Znacząco poprawią one komfort życia milionów Polaków i stan środowiska naturalnego.

Pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne, które trafiły na konta gmin, poza poprawą komfortu życia mieszkańców, przysłużą się także trosce o ochronę środowiska.

Tabelę z podziałem środków można pobrać tutaj

źródło: www.gov.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.