News

4 mld dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Monika Byś
2021-11-08
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-05-27
Głosów: 33, średnia ocen: 5
inwestycje wodno-kanalizacyjne

Jeszcze w 2021r. 1714 gmin z całej Polski otrzyma 4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Podział środków z został przydzielony w sposób automatycznie, gminy nie musiały starać się o dotację.

  • W komunikacie Ministerstwa Finansów z 5 listopada br. dowiadujemy się, że pula środków przeznaczonych na inwestycje wodno-kanalizacyjne wynosi 4 mld zł i dotyczy wsparcia 1714 gmin w Polsce.
  • Otrzymane wsparcie ma być przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne w latach 2021-2024.
  • Na realizację inwestycji wodociągowych środki otrzyma 910 gmin z całej Polski, a na realizację inwestycji sieci kanalizacyjnej środki otrzyma 1528 gmin.

Inwestycje wodno-kanalizacyjne

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w stacji uzdatniania wody w podwarszawskich Ząbkach mówił o potrzebie budowy nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w kraju. W Polsce występuje silna potrzeba wsparcia gmin wiejskich. Według statystyk przytoczonych podczas przemówienia szefa Rady Ministrów, tylko 40% mieszkańców społeczności wiejskiej ma dostęp do kanalizacji i wodociągów. To skandalicznie mało w porównaniu z 90% na skalę miast.

W komunikacie Ministerstwa Finansów z 5 listopada br. dowiadujemy się, że pula środków przeznaczonych na inwestycje wodno-kanalizacyjne wynosi 4 mld zł i dotyczy wsparcia 1714 gmin w Polsce.

Wicepremier finansów – Sebastian Skuza mówi:

Pieniądze trafią do tych JST, które mają w zakresie tego rodzaju przedsięwzięć największe potrzeby. Te pieniądze są im po prostu potrzebne. Znacząco poprawią one komfort życia milionów Polaków i stan środowiska naturalnego

Jak dodają przedstawiciele władz, podział środków nastąpił automatycznie, na postawie algorytmu. Oparty jest na danych wskazanych w ustawie w tym zamożności gmin oraz na danych Głównego Urzędu Statystycznego GUS na dzień 31 października 2021r.

Otrzymane wsparcie ma być przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne w latach 2021-2024.

Polecamy wpis Przyłącze wodno-kanalizacyjne - jak złożyć wniosek?

Inwestycje w sieci wodociągowej

Na realizację inwestycji wodociągowych środki otrzyma 910 gmin z całej Polski. Algorytm przyznający dofinansowanie wziął pod uwagę m.in. udział liczby mieszkańców gminy korzystających z sieci wodociągowych w ogólnej liczbie mieszkańców mniejszy niż 90% oraz poziom zamożności gminy.

Kwota przeznaczona na sieci wodociągowe wynosi 1 mld zł.

Inwestycje sieci kanalizacyjnej

Na realizację inwestycji sieci kanalizacyjnej środki otrzyma 1528 gmin. Algorytm podziału uwzględniał m.in. udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci kanalizacyjnej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 60% oraz poziom zamożności danej gminy.

Kwota przeznaczona na sieci kanalizacyjnej wynosi 3 mld zł, przy czym kwota przeznaczona dla gminy nie może być mniejsza niż 0,9 mln zł i większa niż 5,186 mln zł.

Budowa oczyszczalni ścieków
Budowa oczyszczalni ścieków

Tabelę z podziałem środków można pobrać tutaj

Więcej na temat wsparcia dla samorządów zobacz tutaj

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.