News

Kolejne 8 mld zł na wydatki bieżące dla samorządów

Monika Byś
2021-11-19
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-16
Głosów: 30, średnia ocen: 5
8 mld zł na wydatki bieżące dla samorządów

Rząd ogłasza nowe wsparcie z budżetu państwa. Tym razem chodzi o 8 mld zł na wydatki bieżące dla samorządów i to one zdecydują na co wydać przyznane pieniądze. Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiada, że za następne lata również zaplanowano wsparcie, by dochody samorządów nie spadały.

  • Subwencja w 2022 r. wyniesie 8 mld zł na wydatki bieżące dla samorządów. To one zdecydują na co wydać przyznane pieniądze.
  • Rząd zapowiada, że wsparcie dla samorządów będzie kontynuowane w latach kolejnych.
  • Celem subwencji będzie zapewnienie, by dochody samorządów nie spadały wraz z szalejącą inflacją.

8 mld zł na wydatki bieżące dla samorządów

Wiceminister finansów Piotr Patkowski na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki mówił:

Ani rząd, ani parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości nie zapominają o (...) dochodach i wydatkach bieżących samorządów. Dochody bieżące są dużym przedmiotem zainteresowania samorządów z powodu tego, że przy wdrażaniu korzystnych dla obywateli reform samorządy razem z rządem będą wspólnie, w proporcji połowa do połowy, ponosiły koszty związane z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku.

Minimum 3 mld zł w latach kolejnych

Rząd zapowiada, że wsparcie dla samorządów będzie kontynuowane w latach kolejnych. Celem subwencji będzie zapewnienie, by dochody samorządów nie spadały wraz z szalejącą inflacją.

Samorządy będą miały także potrzeby jeśli chodzi o dochody i wydatki bieżące także w roku 2023 i w latach kolejnych. W roku 2023 wejdzie subwencja rozwojowa, to jest rozwiązanie, które będzie wynosiło minimum 3 mld zł i będzie waloryzowane o wskaźnik realnego wzrostu PKB, czyli również o wskaźnik inflacji.

Tym samym wiceminister podkreślał, że w przypadku gdy zaproponowana kwota 3 mld zł nie pokrywa całości różnicy pomiędzy kwotą referencyjną, ustaloną przez samorządy w wieloletnim planie finansowym w maju tego roku, a ich dochodami w roku 2023, czy w latach kolejnych, rząd będzie ustawowo zobowiązany, aby tę różnicę pokryć. Wówczas kwota ta wzrośnie automatycznie.

Wejdzie także w życie rozwiązanie, które spowoduje, że samorządy nie będą mogły w kolejnym roku budżetowym mieć mniejszych dochodów bieżących niż w poprzednim roku. (...) To jest zabezpieczenie i zapewnienie dla samorządów, że w przypadku kolejnych ustaw, które te dochody mogłyby uszczuplić, żadna strata nie nastąpi i ta różnica będzie pokrywana – mówił Patkowski

Polecamy wpis: 4 mld dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.