Porady OnGeo

Dofinansowanie do wymiany pieca - program „Czyste Powietrze”

Monika Byś
2021-07-09
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 33, średnia ocen: 5
dofinansowanie do wymiany pieca

W ramach programu „Czyste Powietrze” możesz otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na nowy np. gazowy. Od 1 lipca 2021r. uzyskanie dopłaty będzie dużo łatwiejsze, ponieważ wchodzą w życie nowe ustalenia z ubiegłego roku w ramach których m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji. Sprawdź, co zmienia się w  programie „Czyste Powietrze” w 2021r.

 • Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych.
 • Zmiany w programie „Czyste Powietrze” dotyczą: podwyższenia progów dochodowych dla beneficjentów, uruchomienia tzw. ścieżki bankowej w programie oraz dofinansowania do wymiany pieca na bardziej ekologiczny.
 • Po 1 lipca 2021r. będziesz mógł dodatkowo otrzymać dofinansowanie na pellet drzewny o obniżonej emisyjności cząstek stałych.
 • Jeśli zdecydujesz się na montaż kotła na węgiel z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” będziesz miał 6 miesięcy, aby wykonać inwestycję.
 • Maksymalnie na zakup nowego pieca możesz otrzymać 37tys. zł, minimalnie – 3tys. zł.
 • Wygeneruj Raport o Terenie OnGeo.pl i dowiedz się, jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami drobnymi (PM2,5) i średnimi (PM10).

Kilka słów wstępu do programu "Czyste Powietrze"

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest skuteczna walka ze szkodliwą emisją pyłów zawieszonych i zanieczyszczeń.

Program „Czyste Powietrze” wspiera takie inwestycje jak:

 • wymiana drzwi i okien,
 • docieplenie przegród obiektu,
 • instalacje odnawialnych źródeł energii,
 • montaż wentylacji odzyskującej ciepło,
 • wymianę starych pieców tzw. „kopciuchów” i kotłów na paliwa stałe.

Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Jakie zmiany wchodzą w życie od 1 lipca 2021r. w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”:

Podwyższenie progów dochodowych dla beneficjentów

Podwyższenie progów dochodowych będzie upoważniało do wyższych, bezzwrotnych dotacji w ramach programu. Dotacje te mogą wynieść nawet 37tys. złotych. Dotychczasowy próg dochodowy wynosił:

 • 1400zł – dla gospodarstwa wieloosobowego,
 • 1960zł – dla gospodarstwa jednoosobowego.

W ramach zmiany, próg ten zostanie zwiększony do:

 • 1564zł (wzrost 164zł) – dla gospodarstwa wieloosobowego,
 • 2189zł (wzrost o 229zł) – dla gospodarstwa jednoosobowego.

Uruchomienie tzw. ścieżki bankowej w programie „Czyste Powietrze”

Według ekspertów współpraca z bankami pozytywnie wpłynie na ilość złożonych wniosków o dofinansowanie, a co za tym idzie, na poprawę jakości powietrza w Polsce i standardów życia.

Od teraz osoba starająca się o dofinansowanie będzie mogła załatwić wszystkie formalności „w jednym okienku” bankowym. W każdym z wymienionych poniżej banków znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która pomoże w poprawnym wypełnieniu wniosku o dotację i udzieli niezbędnych informacji. Ponadto za zgodą beneficjenta, bank będzie miał możliwość bezpośredniego przesyłania wniosków do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jako pierwsze ścieżkę bankową wprowadzą banki: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Dofinansowanie do wymiany pieca na bardziej ekologiczny

W ramach programu „Czyste Powietrze” możesz starać się o wymianę starego „kopciucha” na nowy - bardziej ekologiczny. Program uwzględnia wnioski o dotacje dla takich urządzeń jak:

 • kotły kondensacyjne - pozyskują energię ze spalania gazu i ze spalin,
 • kotły olejowe,
 • kotły elektryczne,
 • kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasę),
 • urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli pompy ciepła,
 • po 1 lipca 2021r. będziesz mógł dodatkowo otrzymać dofinansowanie na pellet drzewny o obniżonej emisyjności cząstek stałych.

Aby otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca musisz posiadać dom i planować jego termomodernizację, a Twój dochód roczny nie przekracza 100tys. zł. Niestety od dnia 15 maja 2020r. nie otrzymasz dofinansowania w ramach programu dla domu nowo wybudowanego lub ze statutem w trakcie budowy tj. budynku nieodebranego.

Jeśli zdecydujesz się na montaż kotła na węgiel z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” będziesz miał 6 miesięcy, aby wykonać inwestycję.

Dofinansowanie do wymiany pieca – ile możesz dostać?

Jak już wspomniano, wszystko zależy od dochodu przeliczonego na członka rodziny w gospodarstwie domowym. Jeśli Twoje zarobki nie przekraczają 1564zł (po zmianie) w przeliczeniu na osobę, możesz uzyskać aż 75% dofinansowania. Natomiast jeśli w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, kwota ta jest wyższa ale nie przekracza 100tys. zł rocznie - możesz liczyć na 45% dofinansowania.

Maksymalnie możesz otrzymać 37tys. zł, minimalnie – 3tys. zł.

Dowiedz się, jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza na Twojej nieruchomości

Wygeneruj Raport o terenie dla swojej działki i dowiedz się m.in. jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy. W ciągu 5 minut dostaniesz odpowiedź, czy żyjesz w terenie zagrożonym zbyt dużą kumulacją pyłów drobnych, które powodują choroby układu oddechowego.

Dokonaj samodzielnie diagnozy swojej działki!

Raport o Terenie OnGeo.pl - zanieczyszczenia
Raport o Terenie OnGeo.pl - zanieczyszczenia
Sprawdź Raport o Terenie OnGeo
Sprawdź Raport o Terenie OnGeo
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.