News

Wsparcie dla samorządów z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Monika Byś
2021-11-09
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-03
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Wsparcie dla samorządów z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

W grudniu ruszy trzecia tura składania wniosków o wsparcie dla samorządów z Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF, ang. European City Facility). W ramach projektu samorządy mogą otrzymać dofinansowanie na przygotowanie koncepcji dla projektów, które przyczyniają się do rozwoju wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Pula jaką może otrzymać samorząd w tej odsłonie wynosi do 60 tys. euro.

  • Celem dofinansowania jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
  • Beneficjenci będą mieć obowiązek wykorzystać wsparcie na działania niezbędne do przygotowania koncepcji inwestycyjnej.
  • Program wspiera gminy, władze lokalne, ich ugrupowania oraz lokalne podmioty publiczne.
  • W ramach EUCF każdy samorząd, który zakwalifikuje się do programu może otrzymać 60 tys. euro na poprawę efektywności energetycznej w gminach i miastach.
  • Wnioski o wsparcie można składać do 17 grudnia 2021r. do godziny 17:00.
  • 9 listopada br. o godzinie 10:00 odbędzie się webinarium poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym ze składaniem wniosków.

Jakie są założenia projektu? Na co można przeznaczyć przyznane środki?

Celem dofinansowania jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.

Beneficjenci będą mieć obowiązek wykorzystać wsparcie na działania niezbędne do przygotowania koncepcji inwestycyjnej, np. na przeprowadzenie technicznych studiów wykonalności, analizy rynkowej, prawnej, ekonomicznej i finansowej. Przyznana dotacja nie finansuje jeszcze samej inwestycji, a jedynie pokrywa koszt mobilizacji zasobów i dostępu do usług w ramach opracowania koncepcji inwestycyjnej.

Polecamy wpis: Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kto może otrzymać dofinansowanie? Ile wyniesie dofinansowanie?

Program wspiera gminy, władze lokalne, ich ugrupowania oraz lokalne podmioty publiczne. W ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego każdy samorząd, który zakwalifikuje się do programu może otrzymać 60 tys. euro na poprawę efektywności energetycznej w gminach i miastach.

Program wsparcie EUFC zakłada cztery nabory wniosków. Pierwsza tura rozpoczęła się w 2020r., a przeznaczono na nią 1,8 mln euro. Wsparcie otrzymało 30 beneficjentów z 14 krajów. Druga tura zakończyła się w maju w 2021r. i w ramach tej edycji przyznano 4,14 mln euro wsparcia dla 69 wnioskodawców z 19 krajów. Łączny budżet programu przeznaczony na cztery odsłony wynosi 12 mln euro.

Wsparcie dla samorządów z Europejskiego Instrumentu Miejskiego czwarta edycja

Wnioski o wsparcie można składać do 17 grudnia 2021r. do godziny 17:00.

Wnioskodawcy muszą posiadać politycznie zatwierdzony plan klimatyczno-energetyczny oraz wykazać zaangażowanie polityczne w rozwój swojej koncepcji inwestycyjnej poprzez list poparcia podpisany przez burmistrza lub innych odpowiednich przedstawicieli politycznych.

Wszystkie informacje na temat kwalifikowalności i procesu składania wniosków online można znaleźć w oficjalnym dokumencie zaproszenia oraz wytycznych dla wnioskodawców.

Oficjalny dokument zaproszenia dostępny tutaj

Wytyczne dla wnioskodawców dostępne tutaj

Wsparcie dla samorządów z EUCF - webinarium informacyjne

9 listopada br. o godzinie 10:00 odbędzie się webinarium poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym ze składaniem wniosków. Webinarium obędzie się zdalnie na  platformie Zoom Meeting. Podczas tego bezpłatnego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję na żywo zadać pytania ekspertowi krajowemu i posłuchać m.in.:

  • jak złożyć wniosek, czyli o przebiegu procesu aplikowania,
  • kto może złożyć wniosek, czyli o kryteriach kwalifikowalności,
  • co jest potrzebne, czyli o wymaganych dokumentach,
  • jakich błędów unikać podczas składania wniosków.

Organizatorzy zachęcają do rejestracji na to wydarzenie poprzez użycie formularza.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.