News

Bon energetyczny w ramach tarczy antyinflacyjnej

Monika Byś
2021-11-08
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 30, średnia ocen: 5
bon energetyczny

Dopłaty do prądu i bon energetyczny dla najuboższych to plan polskiego rządu na walkę z szalejącą inflacją i wzrostem cen paliw i energii elektrycznej. Bon energetyczny będzie wsparciem dla najuboższych gospodarstw domowych.

  • W opinii władz, celem bonu energetycznego ma być złagodzenie efektów wzrastającej ceny paliw i energii oraz szalejącej inflacji.
  • Bon energetyczny otrzyma blisko 2 mln gospodarstw domowych w Polsce.
  • Od stycznia 2022r. można nimi zapłacić rachunki za prąd, gaz, czy zapłacić za paliwo na stacji.
  • Budżet przeznaczony na bony energetyczne wynosi wstępnie 1,5 - 3 mld zł.

Bon energetyczny dla osób zagrożonym ubóstwem energetycznym

Plan wprowadzenia nowych dopłat dla Polaków został ogłoszony przez wiceministra finansów Piotra Patkowskiego początkiem listopada br. na antenie Radia Plus. W opinii władz, celem bonu energetycznego ma być złagodzenie efektów wzrastającej ceny paliw i energii oraz szalejącej inflacji. W rozmowie na antenie Radia Plus mówił:

Chcielibyśmy rozszerzyć krąg osób, które uzyskają pomoc. To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć.

Celem bonu energetycznego ma być złagodzenie efektów wzrastającej ceny paliw i energii oraz szalejącej inflacji.
Celem bonu energetycznego ma być złagodzenie efektów wzrastającej ceny paliw i energii oraz szalejącej inflacji.

Wiadomo już, że bon energetyczny otrzyma blisko 2 mln gospodarstw domowych w Polsce, a kryterium jego przyznawania będzie przede wszystkim dochód w gospodarstwie w przeliczeniu na jedną osobę.

Szczęśliwi posiadacze bonu będą mieli swobodę w zakresie celów, na jaki zostanie przeznaczony. Od stycznia 2022r. można nimi zapłacić rachunki za prąd, gaz, czy zapłacić za paliwo na stacji.

Czy wysoka inflacja będzie się utrzymywać w 2022r.?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że inflacja na początku 2022r będzie się pogłębiać. Nadzieja nastąpi pod koniec roku. Piotr Patkowski mówi:

Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w I i II kw. 2022 r., potem inflacja będzie spadać

Ile będzie kosztował bon energetyczny podatników?

Budżet przeznaczony na bony energetyczne wynosi wstępnie 1,5 - 3 mld zł.

Wysokość wsparcia będzie obliczana z miesiąca na miesiąc.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.