News

Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Wartość wniosków przekroczyła 90 mld zł

Monika Byś
2021-12-02
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-01-17
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu

Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Wartość wniosków zgłoszonych przez samorządy, które zgłosiły swój udział w programie inwestycji strukturalnych Polski Ład, wyniosła 93 mld zł.

  • W ramach dofinansowanie programu inwestycji strukturalnych Polskiego Ładu nie było ustalanych żadnych limitów na poszczególne priorytety. To samorządy mogły samodzielnie zdecydować na co przeznaczyć dofinansowanie.
  • Wniosków od samorządów, które chciały wziąć udział w programie Polski Ład, było 7998. Wartość tych wniosków wyniosła 93 mld zł.
  • Wiceminister finansów Piotr Patkowski podkreśla: "To jest dodatkowa oferta rządu, skierowana głównie do samorządów o najmniejszym potencjale inwestycyjnym".

Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka na środowym posiedzenia sejmu poinformowała

W roku 2016 przychody samorządów wyniosły 190 mld zł, w roku 2020 zwiększyły się o 50 %, do 304 mld zł. Nie przełożyło się to na zwiększone inwestycje. Wydatki na inwestycje wynosiły od 24 do 50 mld zł, rekordowy poziom wydatki na inwestycje osiągnęły w 2018 roku, kiedy to było 51 mld zł

Wniosków od samorządów, które chciały wziąć udział w programie Polski Ład, było 7998. Wartość tych wniosków wyniosła 93 mld zł. Komisja, która opiniowała wnioski, miała ogromne problemy, jak to przełożyć na 20 mld zł, które było pierwotnie przeznaczone na program. Ostatecznie pan premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, aby zwiększyć wartość programu o 3,8 mld zł

W ramach dofinansowanie programu inwestycji strukturalnych Polskiego Ładu nie było ustalanych żadnych limitów na poszczególne priorytety. To samorządy mogły samodzielnie zdecydować na co przeznaczyć dofinansowanie.

Polecamy wpis: 4 mld dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Jak zaznacza prezes BGK, w Polsce znajdują się jednostki samorządowe, które od lat nie dostały żadnego wsparcia, więc nie realizowały żadnych inwestycji dla swoich mieszkańców. Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu świadczy tylko o tym, jak duża jest potrzeba organizowania pomocy.

Inwestycje drogowe czy wodno-kanalizacyjne, których dotyczyły wnioski, często czekały wiele lat na środki. Drogi na poziomie gminnym czy powiatowym wymagają ogromnych nakładów, a drogi mają bezpośrednie przełożenie na działalność biznesu. Na ten priorytet, w ramach którego dofinansowanie inwestycji wynosi 95 %, łączna suma wniosków wyniosła 17 mld zł, z czego 5 mld zł to inwestycje wodno-kanalizacyjne. Obecnie 58 % polskich domostw nie ma dostępu do kanalizacji, aby je podłączyć, trzeba wykonać 163 tys. km sieci, co kosztowałoby 60-70 mld - podkreślała Beata Daszyńska-Muzyczka

Drugi nabór w programie inwestycji strukturalnych Polski Ład

Jak zapowiada Pani prezes, wkrótce rozpocznie się drugi nabór wniosków o udział w programie, który – podobnie jak pierwszy – będzie miał charakter pilotażowy.

Zastępczyni szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabela Antos dodała, że komisja oceniająca wnioski brała pod uwagę zasadę proporcjonalności.

Zasada proporcjonalności była bardzo ważna, aby wszystkie samorządy mogły otrzymać środki. Proporcjonalność dotyczyła wielkości samorządów – gminy otrzymywały od kilku do kilkunastu najwyżej milionów, powiaty od kilku milionów do 18 mln zł, większe miasta to już inwestycje rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, a największe inwestycje dotyczą wniosków województw

Fundusz wsparcia nie może zastąpić dochodów własnych samorządów

Wiceminister finansów Piotr Patkowski podkreślił, że środki przekazywane w ramach funduszu Polski Ład nie mają za zadanie zastąpić ani dochodów własnych, ani wydatków własnych samorządów. Mówił:

To jest dodatkowa oferta rządu, skierowana głównie do samorządów o najmniejszym potencjale inwestycyjnym

Źródło: samorzad.pap.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.