Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę gospodarowania nieruchomościami oraz udzielania zamówień publicznych. Wyniki kontroli wykazały poważne nieprawidłowości, wśród których najczęściej wymieniano: brak aktualnych planów wykorzystania zasobu gminnego, nierzetelne wykazy nieruchomości przeznaczonych do zbycia oraz wadliwa ewidencja. NIK uznaje to za problem na skalę całego kraju.
NIK: Fatalne gospodarowanie nieruchomościami w gminach
- Kontrola obejmowała gminy województwa mazowieckiego w latach 2018-2022, w których kontrolerzy zidentyfikowali szereg naruszeń ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz procedur związanych z zamówieniami publicznymi.
- Najczęstsze nieprawidłowości w gospodarowaniu nieruchomościami przez gminy to brak aktualnych planów wykorzystania zasobu gminnego, nierzetelne wykazy nieruchomości przeznaczonych do zbycia oraz wadliwa ewidencja
- W połowie gmin zaobserwowano nierzetelne prowadzenie ewidencji gruntów, co uniemożliwiało dokładne określenie stanu posiadania.
- W prawie połowie gmin wystąpiły rozbieżności między ewidencją gminną a powiatową oraz gminną ewidencją środków trwałych.
Fatalne gospodarowanie nieruchomościami w gminach
W kontrolowanych gminach stwierdzono naruszenia ustawy o gospodarce nieruchomościami. Żadna z gmin nie przestrzegała obowiązku opracowywania i publikowania planów wykorzystania zasobu nieruchomości. Nie sporządzano także wykazów nieruchomości przeznaczonych do różnych form transakcji. Kontrolerzy uznali, że te uchybienia naruszały zasady transparentności obrotu nieruchomościami gminnymi.
W połowie gmin stwierdzono nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji gruntów, co uniemożliwiało dokładne określenie stanu posiadania. W jednej gminie nawet nie ujęto nabytych działek, co skutkowało finansową nieprawidłowością na kwotę blisko 4 milionów złotych.
Sprawdź dane z ewidencji gruntów w OnGeo.pl
Część informacji zawartych w EGiB i wiele innych możesz sprawdzić w Geoportalu OnGeo.pl.
Generując Raport OnGeo.pl otrzymasz czytelną mapę z Twoją działką, która będzie analizą danych pochodzących z ewidencji gruntów i budynków. Oprócz mapy działki i jej sąsiedztwa otrzymasz ponadto paramenty geometryczne nieruchomości, czyli długość, szerokość, powierzchnię oraz współczynnik kształtu w osobnej tabeli.
Dodatkowo otrzymasz dane o dokładnym położeniu administracyjnym nieruchomości wraz ze współrzędnymi jej geometrycznego środka, identyfikator i numer działki ewidencyjnej, powierzchnię urzędową oraz grupę rejestrową działki.
W ramach analizy gruntu w Raporcie o Terenie możesz również zdobyć informacje o klasie bonitacyjnej gruntu. Dodatkowo Raport dostarczy Ci informacji o konturach klasoużytków i ich oznaczeniach na mapie.
Pamiętaj jednak, że dane pobierane są bezpośrednio z baz danych urzędów powiatów i miast, dlatego ich dostępność uzależniona jest od portali samorządowych. Brak danych oznacza, że dany urząd ich nie udostępnia!
Dodatkowo, różnice między ewidencją gminną a powiatową oraz ewidencją środków trwałych występowały w prawie połowie gmin.
Przeczytaj także:
Jeśli chodzi o obroty nieruchomościami, gminy ogólnie zabezpieczały własne interesy, jednak pojedyncze przypadki wskazały na brak zgody rady gminy wójtów na takie transakcje.
W kwestii zamówień publicznych, większość gmin przestrzegała przepisów, chociaż pojawiły się pewne uchybienia, np. opóźnienia w publikacji planów postępowań oraz przekazywania nierzetelnych danych.
Czego dotyczyła kontrola NIK?
Kontrola gospodarowania nieruchomościami i zamówieniami publicznymi w wybranych gminach województwa mazowieckiego w latach 2018-2022 obejmowała urzędy miast i gmin w ośmiu miejscowościach. Decyzję o kontroli podjęto na podstawie wcześniejszych nieprawidłowości w regionie mazowieckim oraz sygnałów o podobnych problemach w całym kraju. Sprawdzono również procedury udzielania zamówień publicznych i ich realizacji.
Nagłośnienie tych nieprawidłowości skutkowało 45 wnioskami pokontrolnymi, z których 36 dotyczyło gospodarowania nieruchomościami. NIK uważa, że konieczne są regularne kontrole, zwłaszcza w gminach, które nie były objęte ostatnimi kontrolami regionalnych izb obrachunkowych.
Źródło: NIK
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!