Gminy umożliwiają pozbywanie się ścieków w sposób niebezpieczny dla środowiska - powiedział w środę Przemysław Fedorowicz z delegatury NIK w Katowicach na sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Dodał, że polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy.
Polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy. Tak wykazała kontrola NIK
- Ponad 80 % zawartości szamb trafia do środowiska w stanie surowym - twierdzi wicedyrektor katowickiej delegatury NIK. Oznacza to, że polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy.
- Zdaniem Romualda Lenkajtisa z Agencji Wspierania Ochrony Środowiska ponad 93 % zawartości szamb trafia bezpośrednio do środowiska.
- Według danych GUS niemal 30 % Polaków nie ma dostępu do kanalizacji. 90 % z nich mieszka w budynkach, przy których istnieją szamba.
Kontrola Najwyższej Izby Kontroli
Wicedyrektor katowickiej delegatury NIK, prezentując wyniki kontroli zabezpieczenia wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniami ściekami komunalnymi pochodzącymi z obszarów nieskanalizowanych mówił, że "ponad 80 % zawartości szamb trafia do środowiska w stanie surowym".
Co prawda przyznał, że to o 10 % mniej niż wykazała kontrola sprzed 10 lat „ale w tym tempie osiągnięcie prawidłowego stanu zajmie nam 90 lat" - dodał.
W ocenie NIK gminy nie zapewniają właściwej ochrony wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniem ściekami komunalnymi pochodzącymi z szamb. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zbadali 28 gmin w 9 województwach. Sprawdzano gminną infrastrukturę do odbioru ścieków, egzekwowanie wywozu nieczystości i szczelność szamb, czyli - jak powiedział Przemysław Fedorowicz - kluczowe elementy systemu gospodarki ściekami.
Jego zdaniem mamy do czynienia z faktycznym przyzwoleniem gmin na nielegalne pozbywanie się ścieków. W związku z tym, że organy samorządowe nie korzystają z narzędzi, jakie mają by dyscyplinować właścicieli nieruchomości (kontrola umów, przymusowy wywóz nieczystości na koszt właściciela) taki proceder jest obarczony niewielkim ryzykiem.
Polecamy wpis: Nawet 315 mln zł kar dla gmin za niespełnienie dyrektywy ściekowej. Nowe prawo wodne
Rozwój infrastruktury służącej do oczyszczania ścieków jest niezadowalający. Polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy
Większość gmin posiadała oczyszczalnie zbyt małe do potrzeb, albo nie miała ich wcale. Ale nawet ta niewystarczająca infrastruktura była wykorzystywana jedynie w 30 % - powiedział przedstawiciel NIK na sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Polecamy wpis: Gminy nie mają obowiązku budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych
Romuald Lenkajtis z Agencji Wspierania Ochrony Środowiska, organizacji eksperckiej monitorującej problemy ekologicznej, zgodził się z wynikami kontroli w ogólności, ale polemizował z danymi liczbowymi. Jego zdaniem ponad 93 % zawartości szamb trafia bezpośrednio do środowiska.
Przewodniczący komisji, Tomasz Ławniczak z PiS, podkreślił, że poprawa sytuacji jest wielkim wyzwaniem dla gmin na najbliższe lata.
Znaczna pula środków została przeznaczona, zwłaszcza dla gmin popegeerowskich, zwłaszcza na inwestycje wodno-kanalizacyjne, z programów Polski Ład i Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - dodał.
Polecamy wpis: Zrealizowana obietnica rządu. Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów
Według danych GUS niemal 30 % Polaków nie ma dostępu do kanalizacji, a 90 % z nich mieszka w budynkach, przy których istnieją szamba.
Źródło: Samorzad.pap.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Samorządy otrzymają prawo do kontroli opróżniania szamb. Będą kary za niewykonanie obowiązku
- 4 mld dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne
- Zrealizowana obietnica rządu. Są pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla samorządów
- Obszar bezodpływowy na działce – sprawdź, czy po opadach działka zostanie zalana
- Nawet 315 mln zł kar dla gmin za niespełnienie dyrektywy ściekowej. Nowe prawo wodne
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!