Porady OnGeo

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu

Paulina Multan
2021-12-15
~7 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 35, średnia ocen: 4.9
dokumenty potrzebne do sprzedaży domu

Sprzedajesz dom i nie wiesz jakie dokumenty będą potrzebne do przeprowadzenia transakcji? Dobrze, że tu jesteś. Z tego artykułu dowiesz się jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży domu. Niezbędne informacje skompresowane w jednym artykule. Czego chcieć więcej? Lektura nie zajmie dłużej niż 5 minut. Bez zbędnego przedłużania - zaczynamy. Sprawdź jakie są dokumenty potrzebne do sprzedaży domu.

 • Sprzedaż domu odbywa się przy udziale notariusza. Umowa sprzedaży ma postać aktu notarialnego.
 • Notariusz powinien przeprowadzić Cię przez proces sprzedaży domu, w tym poinstruować, jakie dokumenty należy przedłożyć w przypadku konkretnej sytuacji prawnej.
 • Najważniejszymi dokumentami potrzebnymi do sprzedaży domu jest odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający posiadanie domu oraz wypis z rejestru gruntów.
 • Jeżeli dom obciążony jest hipoteką, musisz przedłożyć dodatkowe zaświadczenie z banku.

Sprzedaż każdej nieruchomości, a  już w szczególności domu z działką może przysporzyć zawrotów głowy. Ilość formalności do załatwienia jest duża. Jeżeli nie chcesz zwariować lub stresować się, czy uda się skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, warto rozpocząć przygotowania wcześniej, by na spokojnie rozplanować wszystkie wizyty w urzędach jakie będzie należało wykonać.

By doszło do sprzedaży domu, musi zostać zawarta umowa sprzedaży, która ma postać aktu notarialnego. Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży domu? O tym poniżej.

Po pierwsze - dokument stanowiący podstawę nabycia nieruchomości

Jednym z pierwszych dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu jest potwierdzenie nabycia nieruchomości przez zbywcę
Jednym z pierwszych dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu jest potwierdzenie nabycia nieruchomości przez zbywcę

Zacznijmy od tego, że aby sprzedać dom, należy przedłożyć potwierdzenie prawa do dysponowania nim. Musisz więc przedstawić dokument, który potwierdza nabycie przez Ciebie nieruchomości. W zależności od tego, w jaki sposób nabyłaś/nabyłeś nieruchomość, możesz dysponować różnymi dokumentami. Mogą to być:

 • akt notarialny sprzedaży – jeżeli dom został nabyty przez Ciebie drogą kupna;
 • umowa darowizny (także w formie aktu notarialnego) – jeżeli odziedziczyłaś/eś dom. W takim przypadku należy także dostarczyć potwierdzenie opłaty należnego podatku od spadku i darowizny. Jeżeli podatek nie był należy, uzyskane zaświadczenie będzie zawierać taką informację. Dokument ten uzyskasz w Urzędzie Skarbowym. Co ważne, należy go przedłożyć bez względu na stopień pokrewieństwa z darczyńcą oraz bez względu na to czy podatek obowiązywał czy nie.
 • postanowienie spadkowe;
 • akt poświadczenia dziedziczenia.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu wydawane przez starostwo lub urząd miasta:

Kolejnym krokiem  w kompletowaniu dokumentów do sprzedaży domu, będzie udanie się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta i zdobycie kolejnej partii dokumentów. Wśród nich można wymienić

 • wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej w przypadku, gdy działka ma zostać odłączona do nowej księgi wieczystej;
 • zaświadczenie o braku zaległości w opłaceniu podatku od nieruchomości bądź opłaty należnej z tytułu użytkowania wieczystego;
 • zaświadczenie dotyczące objęcia nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu.

Przeczytaj inne nasze artykuły w tematyce budowlanej:

Zabytkowy dom na sprzedaż - wady i zalety

Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia – jak zrealizować inwestycję?

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu - po co do urzędu gminy lub miasta?

Z kolei do urzędu gminy lub miasta należy się wybrać po dokumenty potrzebne do sprzedaży domu, takie jak:

 • zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten pozyskuje się z urzędu gminy lub miasta z odpowiedniej jednostki zajmującej się planowaniem przestrzennym czy architekturą. Możliwe jest, że na terenie sprzedawanej działki nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas, urząd wydaje zaświadczenie o jego braku. A sprzedający powinien zadbać o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
 • zaświadczenie czy sprzedawany dom znajduje się w strefie rewitalizacji lub w Specjalnej Strefie Rewitalizacji;
 • aktualne zaświadczenie potwierdzające brak osób zameldowanych w budynku. Dokument ten wydaje urząd gminy lub miasta odpowiedni dla lokalizacji sprzedawanego domu.  Zatem, przed sprzedażą domu, pamiętaj aby z nieruchomości zostały wymeldowane wszystkie osoby. Wymeldowania można dokonać w urzędzie gminy lub miasta, bądź przez Internet, z użyciem Profilu Zaufanego, więcej przeczytasz TUTAJ.

Pamiętaj! Notariuszowi należy dostarczyć zaświadczenie, że pod danym adresem brak jest osób zameldowanych. Nie jest to to samo zaświadczenie co zaświadczenie o wymeldowaniu. Na otrzymanie zaświadczenia o braku osób zameldowanych czasami oczekuje się nawet do 7 dni. Warto więc zawnioskować o nie odpowiednio wcześniej.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu, który jest w trakcie budowy

W przypadku sprzedaży domu w trakcie budowy, konieczne jest przedstawienie pozwolenia na budowę.
 W przypadku sprzedaży domu w trakcie budowy, konieczne jest przedstawienie pozwolenia na budowę.

Jeżeli zbywany budynek pozostaje w trakcie budowy, sprzedający powinien przedstawić również ostateczne pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz projekt budowlany.

Inne dokumenty niezbędne do sprzedaży domu

Kolejnym dokumentem potrzebnym do sprzedaży działki zabudowanej jest świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej nazywany jako certyfikat energetyczny. Dokument ten określa zapotrzebowanie danego budynku mieszkalnego na energię nieodnawialną w skali roku.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

W przypadku gdy podstawą nabycia nieruchomości jest postanowienie spadkowe lub darowizna konieczne będzie okazanie zaświadczenia, wydanego przez Naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego, potwierdzające uregulowanie należnego podatku od spadków i darowizn bądź  zwolnienie z niego lub jego przedawnienie się.

Prowadziłeś działalność gospodarczą w domu, który sprzedajesz? W takiej sytuacji, należy przed sprzedażą mieszkania, wyrejestrować firmę spod tego adresu, a zmiana ta powinna zostać naniesiona na dokument CEIDG.

Pamiętaj! Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu może się różnic od faktycznego stanu prawnego Twojej nieruchomości, dlatego warto skonsultować z notariuszem, jakie dokumenty dotyczą Twojej sytuacji.

Księga wieczysta lub jej numer

Zostawiliśmy sobie ją na koniec, ale nie oznacza to że dokument ten nie jest istotny. Wręcz przeciwnie – bez księgi wieczystej nie ma aktu notarialnego. I tu w zależności jak podejdzie notariusz, może mu wystarczyć sam numer księgi wieczystej, lub cały dokument. Bez obaw. Księgę wieczystą można bezpłatnie uzyskać w Internecie. W tym celu należy skorzystać z przeglądarki Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Pisaliśmy o tym w naszym artykule: Elektroniczne księgi wieczyste

Czemu służy ten dokument? Jest to najważniejszy dokument, w którym zamieszczone są główne informacje o nieruchomości, w tym przypadku o sprzedawanym domu. W niej znajdują się informacje o metrażu, liczbie kondygnacji, danych właściciela, obciążeniach, ograniczeniach prawnych lub hipotekach.

Więcej o księgach wieczystych możesz przeczytać tutaj:

Numer księgi wieczystej a numer działki

Na wpis do księgi wieczystej trzeba uzbroić się w cierpliwość

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jeżeli w dziale III księgi wieczystej znajduje się informacja o wpisie komorniczym, należy uzyskać zaświadczenie od komornika o wysokości zadłużenia. Z kolei w przypadku wpisu o dożywociu, należy przynieść zgodę na wykreślenie lub akt zgonu osoby, która dysponowała tym prawem.

Sprzedaż nieruchomości z budynkiem w trakcie budowy

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu w trakcie budowy
Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu w trakcie budowy

Sprzedaż domu w trakcie budowy jest również możliwe. Oto dokumenty, które musisz przygotować, jeśli zamierzasz sprzedać taki dom:

 • pozwolenie na budowę z klauzulą ostateczności nadaną przez właściwy organ urzędu miasta;
 • dziennik budowy – wydawany jest przez starostę;
 • projekt budowlany.

Sprzedajesz dom obciążony hipoteką? Te dokumenty musisz przedstawić

Sprzedaż domu, który został kupiony na kredyt, a więc obciążonego wpisem hipotecznym, wiąże się z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów. Konieczne jest pozyskanie z banku zaświadczenia, w którym określone zostaje:

 • pozostałe saldo kredytu;
 • wysokość opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu;
 • numer rachunku do spłaty kredytu;
 • warto także uzyskać promesę, w której bank wyraża zgodę na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu.

Zasługujesz, by wiedzieć wszystko o działce, którą sprzedajesz lub kupujesz

Zanim sprzedaż dom, zdiagnozuj działkę na której stoi
 Zanim sprzedaż dom, zdiagnozuj działkę na której stoi

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl, by podjąć dobrą decyzję

Czy dokonałeś diagnozy? Zamów Raport o Terenie OnGeo.pl i bądź już spokojny. W Raporcie o Terenie OnGeo.pl znajdziesz kompleksowe informacje na temat wybranej nieruchomości. Dostępna jest każda działka w Polsce. Sprawdź jak to działa!

Wejdź na Geportal OnGeo.pl, zlokalizuj działkę, wybierz interesujące Cię tematy i pogłębiaj wiedzę na temat wybranej nieruchomości. Raport wygenerujesz już od kilku bądź kilkunastu złotych, a jego cena uzależniona będzie od powierzchni nieruchomości oraz liczby wybranych zakresów tematycznych. Sprawdź jak wygląda przykładowy Raport o Terenie Oneo.pl

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl