Rynek nieruchomości

Dlaczego w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości ukrywana jest dokładna lokalizacja?

Monika Byś
2023-07-25
~4 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
dokładna lokalizacja w ogłoszeniach sprzedaży

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości zwróć uwagę czy sprzedawca podaje dokładną lokalizację działki. Dlaczego to takie istotne? Ukrycie numeru ewidencyjnego działki w ogłoszeniu daje przewagę pośrednikowi i osłabia Twoją pozycję w negocjacjach. Osoba, która nie ma nic do ukrycia, nie będzie miała problemu z podaniem numeru działki, chociażby po to, aby dać możliwość sprawdzenia informacji, jakie podaje w ogłoszeniu. Dane dotyczące wad, zagrożeń, uciążliwości i ograniczeń formalno-prawnych można przecież sprawdzić w kilka minut i to bez wychodzenia z domu. Na czym więc polega problem? Dlaczego w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości wciąż ukrywana jest dokładna lokalizacja?

  • Planujesz zakup działki? Ukrycie numeru ewidencyjnego działki w ogłoszeniu daje przewagę pośrednikowi i osłabia Twoją pozycję w negocjacjach.
  • Dowiedz się z jakich sztuczek korzystają sprzedawcy i dlaczego zależy im, abyś jak najpóźniej poznał dokładną lokalizację nieruchomości.
  • W OnGeo.pl zdiagnozujesz każdą działkę w Polsce w 5 minut bez wychodzenia z domu

Dlaczego lokalizacja i numer ewidencyjny działki są tak ważne?

Lokalizacja i numer ewidencyjny działki pozwalają zdobyć informacje o najistotniejszych cechach nieruchomości (np. dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl). Dzięki nim możesz sprawdzić zarówno cechy fizyczne działki (wymiary i powierzchnia), jak i:

  • zagrożenia, m.in. tereny zalewowe, osuwiskowe, osiadanie terenu,
  • ograniczenia formalno-prawne, m.in. przeznaczenie w planie miejscowym, klasę gruntu,
  • uciążliwości, m.in. strefy ograniczonych możliwości zabudowy, np. elektrownie wiatrowe,
  • inne cechy, m.in. tereny rekreacyjne, sąsiedztwo, czas dojazdu do pracy i szkoły.

Informacja o położeniu daje także możliwość zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami i porównania ich. Nieujawnienie położenia daje przewagę pośrednikowi, któremu zależy, abyś nie dokonał wstępnej oceny przed kontaktem z nim. Pośrednik wykorzystuje wówczas niewiedzę drugiej strony transakcji i wykorzystując techniki manipulacji, zachwala zalety nieruchomości i bagatelizuje jej wady. Wszystko po to, aby korzystnie przedstawić ofertę, a następnie sprzedać ją z jak największym zyskiem. To bardzo nieuczciwe zagranie.

Dlaczego w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości ukrywana jest dokładna lokalizacja?

Pośrednicy często podkreślają troskę o ochronę poufnych danych klienta, jednak głównym motorem ukrywania tych informacji jest możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem. Stroną, która najbardziej korzysta z zatajenia istotnych informacji nie jest właściciel, a właśnie pośrednik. To on ryzykuje utratę swojej prowizji, jeśli potencjalny klient samodzielnie dotrze do interesujących go danych lub zachce na własną rękę skontaktować się z właścicielem działki.

Agentowi zależy na bezpośrednim kontakcie z kupującym, bo to daje mu możliwość dopasowania oferty do potrzeb klienta oraz profilowania i wyróżniania przekazywanych informacji, których kupujący nie mógłby zdobyć bez znajomości lokalizacji nieruchomości.

Nie znasz lokalizacji? Skorzystaj z narzędzia "Filtrowanie działek"

Na szczęście znamy na sposób. W Geoportalu Krajowym Na Mapie znajdziesz narzędzie "Filtrowanie działek", dzięki któremu wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). Dodatkowo, jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film, który przygotowaliśmy na ten temat:

Nie ufaj ślepo pośrednikowi

Zakup nieruchomości wiąże się z ryzykiem i dużym stresem. Nie ma się co dziwić, przecież większość z nas kupuje nieruchomość tylko raz w życiu. Jeśli kupujesz swoją pierwszą nieruchomość – najprawdopodobniej jesteś niedoświadczony i nie posiadasz kompletnej wiedzy o uwarunkowaniach, które wpływają na jej wartość. Niestety agent do którego się zwrócisz, taką wiedzę posiada i zna sztuczki marketingowe, dzięki którym wzbudzi Twoje zainteresowanie. Pośrednik wie również, że zakup nieruchomości traktujesz emocjonalnie, co jest naturalne, jeśli zamierzasz stworzyć tam dom dla siebie i swojej rodziny.

Dopóki pośrednik nie zna Twoich preferencji, upodobań i nie wie, jaką siłą nabywczą dysponujesz, nie ma nad Tobą przewagi. Nie wie, jakich argumentów użyć, żeby zachęcić Cię do kupna. Dlatego tak bardzo zależy mu na osobistym kontakcie lub chociaż rozmowie telefonicznej. Nie podając jednej z najistotniejszych informacji o nieruchomości, ma pewność, że jeśli oferta wzbudzi Twoje wstępne zainteresowanie, będziesz musiał skontaktować się z nim w celu omówienia przedmiotu transakcji.

Jeśli już decydujesz się na kontakt z pośrednikiem, nie licz na jego altruizm, co najwyżej na etyczne postępowanie, które wcale nie oznacza zrzeczenia się korzyści z transakcji.

Jak się przygotować do rozmowy i negocjacji?

Podkreślmy to jeszcze raz, nie daj się zmanipulować agentom nieruchomości! Oczywiście nie uważam, że każdy pośrednik na rynku zamierza Cię oszukać. Zwracam tylko uwagę, że obowiązkiem każdego kupującego jest przeprowadzenie gruntownej diagnozy nieruchomości. Nawet jeśli Twój pośrednik wykonuje swoją pracę z pełnym zaangażowaniem i wykazuje najlepsze cechy dobrego sprzedawcy, nie podejmuj ryzyka i samodzielnie podejmij się sprawdzenia działki. Najlepiej zrobisz, jeśli przeprowadzisz badanie jeszcze przed rozmową z agentem. Dlaczego? Sprawdzisz tym samym wiarygodność pośrednika i zyskasz argument w negocjacjach.

Zwróć uwagę na ograniczenia formalno-prawne, możliwe zagrożenia i uciążliwości czy też cechy fizyczne działki, które wpływają na jej wartość. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, aby samodzielnie sprawdzić nieruchomość w profesjonalny sposób. Wszelkie informacje o każdej nieruchomości w Polsce znajdziesz w księdze wieczystej (przypisanej osobno do każdej nieruchomości) oraz w Raporcie o terenie OnGeo.pl. Nie dowiesz się jednak niczego nie znając dokładnego położenia działki – czyli jej adresu bądź numeru ewidencyjnego.

Jak sprawdzić działkę przed zakupem?

OnGeo.pl to największa baza danych przestrzennych w Polsce dostępna online. Aby sprawdzić działkę, wskazujesz ją, wybierasz cechy które Cię interesują i... już po 5 minutach otrzymujesz dokument w formie przejrzystego Raportu o Terenie. Możesz skorzystać z wyszukiwania po numerze ewidencyjnym, po adresie, lub po prostu wskazać działkę na mapie.

Księgę wieczystą możesz sprawdzić online w wyszukiwarce numerów ksiąg wieczystych online Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby to zrobić, należy wpisać numer księgi wieczystej, która Cię interesuje. O numer księgi wieczystej poproś właściciela nieruchomości.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.