Rynek nieruchomości

Jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom z wykorzystaniem Raportu o Terenie

Monika Byś
2022-07-05
~6 min
Post zaktualizowany: 2023-01-24
Głosów: 46, średnia ocen: 5
ogłoszenie sprzedaży działki w otodom

Wystawiasz działkę na sprzedaż lub planujesz jej zakup w portalu Otodom? A może szukasz prostego sposobu na sprawdzenie ogłoszenia sprzedaży działki? Mamy dla ciebie najlepsze rozwiązanie - zdiagnozuj i sprawdź działkę w Raporcie o OnGeo.pl i nie daj się zaskoczyć. W niniejszym wpisie pokażemy ci jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom z wykorzystaniem Raportu o Terenie.

 • Zastanawiasz się jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom - skorzystaj z diagnozy działki w Raportach o Terenie OnGeo.pl
 • Dzięki usłudze Raportów o Terenie możesz nie tylko sprawdzić informacje o nieruchomości potrzebne do wystawienia jej na sprzedaż, ale przede wszystkim dowiesz się, czy wybór działki np. pod budowę domu jest dobrą decyzją. 
 • W treści artykułu znajdziesz przykłady sprawdzenia działki z serwisu Otodom z Raportem o działce. 

Jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom z wykorzystaniem Raportu o Terenie

Dzięki usłudze Raportów o Terenie możesz nie tylko sprawdzić informacje o nieruchomości potrzebne do wystawienia jej na sprzedaż, ale przede wszystkim dowiesz się, czy wybór działki np. pod budowę domu jest dobrą decyzją. Przykładowo:

 • Jeśli wybrana działka posiada wady formalno-prawne, m.in.: ma niekorzystny zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - działka znajduje się w strefie ochrony zabytków, sanitarnej cmentarza lub na terenie rezerwatu przyrody lub innej - może okazać się, że budowa domu będzie uciążliwa lub w ogóle niemożliwa do zrealizowania;
 • Działka może leżeć na terenie zalewowym lub osuwiskowym, co może skutkować nie wydaniem pozwolenia na budowę domu. Natomiast jeśli urzędnik wydający decyzję o pozwoleniu na budowę przeoczy fakt, że działka znajduje się na problematycznym terenie, wyda decyzję pozytywną i dom ostatecznie powstanie, możesz mieć problem z ubezpieczeniem nieruchomości. Ubezpieczyciel na pewno weźmie pod uwagę, na jakim terenie powstał dom i obciąży cię dodatkowymi kosztami;
 • Działka znajduje się w pobliżu uciążliwych miejsc, urządzeń lub obiektów, które negatywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców. Może okazać się, że w bliskiej odległości planuje się budowę drogi szybkiego ruchu, co zwiększy zanieczyszczenie powietrza w sąsiedztwie oraz znacznie zwiększy hałas;
 • Inne zagrożenia, uciążliwości ZOBACZ JAKIE
Geoportal
Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport

Chcesz wiedzieć jak pobrać Raport o Terenie? Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku. Zobacz również film instruktażowy. 

Sprawdź ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom w Raporcie o Terenie

Przedstawimy 2 przykłady działek budowlanych wystawionych w serwisie otodom. Następnie zdiagnozujemy nieruchomości pod kątem uciążliwości, wad, zagrożeń i innych.

1. Działka budowlana w województwie zachodniopomorskim, pow. koszaliński, Strzeżenice

Opis: W ofercie na sprzedaż działka budowlana w miejscowości Strzeżenice, obręb 0019, gmina Będzino, województwo zachodniopomorskie. Mała wieś tuż przed nadmorską miejscowością - Mielno. Dostęp do morza ok. 3 km, do jeziora Jamno ok. 2 km. W krajobrazie dostrzegamy również morskie wydmy oraz rozległy pas ścieżek rowerowych. Numer działki 173/43 - 1000 m2. Warunki zabudowy zostały wydane na zabudową bliźniaczą wraz z infrastrukturą techniczną. Przyłącza:

 • woda - w drodze,
 • gaz - w drodze,
 • prąd - w drodze.

Sprawdźmy to z Raportem o Terenie. Sprawdźmy czy działka nie posiada wad, zagrożeń i uciążliwości.

Przede wszystkim w opisie działki brakuje nam wymaganych wymiarów działki budowlanej. W Raporcie o Terenie z łatwością otrzymamy tę informacje, a ponadto dostaniemy współrzędne tej działki, współczynnik kształtu, a nawet sprawdzisz grupę rejestrową.

Fragment Raportu o Terenie
Fragment Raportu o Terenie - działka budowlana w województwie zachodniopomorskim, pow. koszaliński, Strzeżenice

Zgodnie z naszymi danymi działka posiada wymiary 51 x 20 m, jest prostokątna i należy do grupy rejestrowej 15, czyli spółki prawa handlowego, a to oznacza, że właścicielem nieruchomości nie jest osoba fizyczna.

Dane z egib
Dane z egib - działka w woj. zachodniopomorskim, Strzeżenice

Działka posiada dostęp do grogi publicznej poprzez drogę o nawierzchni gruntu naturalnego, która nie należy do gminy, więc o jej stan muszą zadbać właściciele działek do których prowadzi droga. 

Dostęp do drogi publicznej
Dostęp do drogi publicznej - działka w woj. zachodniopomorskim, Strzeżenice

Jeśli chodzi o uzbrojenie terenu, to w promieniu 200 m od działki nie ma żadnych linii napowietrznych, ani słupów, więc doprowadzenie prądu do domu drogą nadziemną będzie kosztowne. Ponadto w ogłoszeniu jest informacja, że prąd dostępny jest w drodze - możliwe, ale nie w najbliższej okolicy. Z danych GESUT pochodzących z urzędu powiatowego wynika, iż w okolicy nie ma sieci energetycznej podziemnej. Jest za to faktycznie gaz i wodociąg. Działka nie ma również dostępu do światłowodu.

Uzbrojenie - działka w woj. zachodniopomorskim, Strzeżenice
Uzbrojenie - działka w woj. zachodniopomorskim, Strzeżenice

Działka znajduje się również na obszarze chronionego krajobrazu - w Koszalińskim Pasie Nadmorskim. Jeśli chodzi o uciążliwości to w odległości 148 m od granic działki znajduje się tor kolejowy z sezonowym ruchem pasażerskim. Taka odległość może powodować hałas w sezonie letnim.

uciążliwości
Uciążliwości - działka w woj. zachodniopomorskim, Strzeżenice

W odległości 1 km od działki nie ma szkół, sklepów, obiektów sportowych, ani punktów opieki zdrowotnej, ale są 2 przystanki autobusowe w odległości około 0,5 km.

2. Działka budowlana w województwie małopolskim, pow. krakowski, Michałowice

Opis: Sprzedam działkę 26 ar. położoną w Michałowicach przy ul. Górnej obok posesji o nr 59 dojazd również od ul. Leśnej, numer działki 999/4. Można wybudować dwa domy lub cztery bliźniaki wymiary 26 x 100 m. Wszystkie media na działce. Cena 38 000 zł. za ar. 

Sprawdźmy to z Raportem o Terenie. Sprawdźmy czy działka nie posiada wad, zagrożeń i uciążliwości. 

Zacznijmy od wymiarów działki budowlanej, gdyż zgodnie z naszymi obliczeniami na podstawie udostępnionych materiałów geodezyjnych urzędów, długość działki wynosi 106 m (w ogłoszeniu 100 m). Działka należy do osób fizycznych. 

Fragment Raportu o Terenie
Fragment Raportu o Terenie - działka budowlana w woj. małopolskim, Michałowice
Dane z egib - działka w woj. małopolskim, Michałowice

Nieruchomość posiada faktycznie wszystkie niezbędne media - wodę, gaz, prąd, światłowód, lecz nie ma kanalizacji miejskiej. Domostwa w pobliżu posiadają jednak kanalizację lokalną - przydomową oczyszczalnie ścieków lub szambo.

Uzbrojenie
Uzbrojenie - działka w woj. małopolskim, Michałowice

Działka leży na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - numer uchwały XVIII/100/2016. Przeznaczenie w mpzp - F.2MN.06, czyli Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

MPZP - działka w woj. małopolskim, Michałowice

Nieruchomość znajduje się na terenie objętym ochrona przyrody - Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, a w okolicy 104 m od działki znajduje się stanowisko archeologiczne z epoki kamienia.

Formy ochrony przyrody
Formy ochrony przyrody - działka w woj. małopolskim, Michałowice

Działka nie posiada uciążliwości, ani zagrożeń, a w odległości 994 m od granicy działki zlokalizowana jest przychodnia lekarska. W pobliżu są również liczne przystanki autobusowe.

Wstaw ogłoszenie sprzedaży działki w Otodom z Raportem o Terenie

Wejdź na stronę otodom.pl w zakładkę "dodaj ogłoszenie", a następnie wybierz opcję "sprzedam działkę". Teraz uzupełnij informacje podstawowe o działce, czyli nadaj tytuł ogłoszeniu i zaproponuj cenę.

Uatrakcyjnij ogłoszenie - tytuł ogłoszenia, cena działki i zdjęcia

 1. Tytuł ogłoszenia musi zawierać najważniejsze informacje o nieruchomości. Aby uatrakcyjnić ogłoszenie, wpisz unikalną cechę twojej działki, np. blisko lasu, 100 m od centrum miasta, itp. W ten sposób zainteresujesz potencjalnego kupca do zakupu działki lub chociaż do wyświetlenia ogłoszenia, a to już pierwszy sukces.
 2. Nie ustalaj zbyt niskiej ani zbyt wysokiej ceny działki. Zapoznaj się z średnią ceną ofertową działek budowlanych dla twojej okolicy. Średnia cena dla Polski w marcu 2022 dla działki budowlanej o powierzchni 800 - 1200 m2 (na postawie średniej ceny za 1 m2 dla województw) wynosi 186 zł/m2.
 3. Zadbaj o zdjęcia nieruchomości. Ważne jest, aby przedstawiały faktyczny, uporządkowany stan zagospodarowania działki. Istotne jest również, aby były wyraźne i jasne. W załączniku możesz również załączyć fragmenty Raportu o Terenie i tym samym pokazać się jako uczciwy właściciel, który nie ukrywa wad, uciążliwości i zagrożeń wynikających z sąsiedztwa lub ukształtowania działki.

Jeśli już zainteresowałeś potencjalnego kupca chwytliwym tytułem, atrakcyjną ceną i profesjonalnymi zdjęciami, wykorzystaj szansę, aby uatrakcyjnić swoje ogłoszenie i odpowiednio ją zareklamować.

Wygeneruj Raport o Terenie i dołącz go do swojego ogłoszenia. Raport możesz dołączyć jako zdjęcie lub również możesz udostępnić dostęp potencjalnym kupcom. Pamiętaj, że wybierając wszystkie tematy dostępne w Raporcie zyskać aż 20 % rabatu.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.