Analiza inwestycji

Kryteria wyboru lokalizacji zamieszkania - ciekawe miejsca w okolicy

Monika Byś
2023-05-10
~8 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
ciekawe miejsca w okolicy

Wybór lokalizacji zamieszkania jest bardzo ważną decyzją, która wpływa na wiele aspektów naszego życia, w tym na nasze codzienne dojazdy, dostępność do potrzebnych nam usług oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Jeśli planujesz wybrać najlepsze miejsce do zamieszkania i zastanawiasz się, jak szybko zdobyć zebrać wszystkie potrzebne informacje na temat tereny, skorzystaj z usługi Raportów o terenie OnGeo.pl 

 • Kryteria wyboru lokalizacji to m.in. bezpieczeństwo, dostępność do pracy i szkół, infrastruktura, dostępność do usług, dostęp do terenów zielonych oraz ciekawe miejsca w okolicy.
 • Przy wyborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i preferencje, a także budżet.
 • Przed wyborem nieruchomości warto zdiagnozować jej wady, uciążliwości, zagrożenia i ograniczenia formalno-prawne. Możesz to zrobić w OnGeo.pl

Wybór lokalizacji zamieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Miejsce, w którym mieszkamy, wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia, takich jak dojazdy do pracy, dostępność do sklepów i innych usług oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Dlatego warto dobrze poznać okolicę, aby w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek. 

Istotnymi kryteriami są m.in. bezpieczeństwo, dostępność do pracy i szkół, infrastruktura, dostępność do usług, a także ciekawe miejsca w okolicy - tereny zielone, obiekty zapewniające rozrywkę (np. kina, teatry) i centra sportowe. Każde z tych kryteriów powinno być dokładnie przeanalizowane, aby wybrać miejsce, które będzie idealne dla naszych potrzeb i preferencji. 

Kierując się wyborem najlepszego miejsca, weź pod uwagę swój budżet. Pamiętaj, że chociaż opcja mieszkania w aglomeracji większych miast wydaje się rozsądna, bo zapewnia łatwy dostęp do zaplecza medycznego i otwiera dla nas rynek pracy, a jednocześnie nie odcina od terenów rekreacyjnych i zielonych, tak, zazwyczaj wiąże się z wysokimi cenami nieruchomości

Przygotowałam dla Państwa praktyczny poradnik, w którym opiszę kryteria wyboru lokalizacji zamieszkania. Zwrócę uwagę na ciekawe miejsca w okolicy oraz obiekty, na które szczególnie należy zwrócić uwagę planując zakup własnych czterech kątów. 

Kryteria wyboru lokalizacji zamieszkania

Przed wyborem idealnej lokalizacji zamieszkania koniecznie zdiagnozuj nieruchomość pod kątem ewentualnych wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych. Szczególnie istotne jest sprawdzenie, czy w sąsiedztwie działki nie jest planowana budowa obiektu lub urządzenia uciążliwego, np. zakładu przemysłowego, farmy fotowoltaicznej, turbiny wiatrowej lub drogi szybkiego ruchu. Sąsiedztwo takiej inwestycji może generować niepotrzebny hałas, wydzielać nieprzyjemne zapachy lub odbijać promienie słoneczne wprost na okna domu. Rzetelną diagnozę nieruchomości dostaniesz w OnGeo.pl

Jeśli już sprawdziłeś/aś nieruchomość przed kupnem, zadbaj o sąsiedztwo, czyli weź pod uwagę czynniki mające wpływ na sam komfort przyszłych mieszkańców. Oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji przyszłego domu lub mieszkania.

1. Bezpieczeństwo 

Istotnym kryterium wyboru lokalizacji jest bezpieczeństwo. Warto wybrać miejsce, gdzie czujemy się bezpiecznie, a także, gdzie wskaźnik przestępczości jest niski. Wybieraj miejsca, gdzie na przyjazd służb mundurowych i ratowników medycznych nie będziesz musiał/a czekać więcej niż 15 minut. 

Sprawdź także, czy działka nie znajduje się na terenie zagrożonym podtopieniami, na terenie zalewowym lub w terenie zagrożonym osiadaniem gruntu. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia nieruchomości, jeśli podczas oceny ryzyka uzna, że działka znajduje się na obszarze o podniesionym ryzyku wystąpienia szkody. Zatem jeśli w przyszłości będziesz poszkodowany np. na skutek powodzi, będziesz mieć problem z wypłatą odszkodowania. 

2. Dostęp do pracy i szkoły

Jeśli nie pracujesz zdalnie, koniecznie sprawdź, ile czasu musisz spędzić w podróży aby dostać się do miejsca pracy. Weź pod uwagę nie tylko czas, jaki musisz poświęcić przemieszczając się przy pomocy samochodu. Zwróć uwagę także na transport kolejowy, autobusowy, drogi rowerowe i stan techniczny chodników. Czy wiesz, że według badań z 2021 roku przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu aż 20% wszystkich miejscowości w Polsce nie ma w ogóle dostępu do transportu publicznego? Zjawisko wykluczenia komunikacyjnego dotyka kilkanaście milionów ludzi w Polsce! 

Jeśli masz dzieci zwróć sprawdź też, ile czasu będą potrzebowały, żeby dostać się do szkoły. Dowiedz się, czy wybierając działkę, nie będziesz zmuszony/a do codziennego podwożenia dzieci na zajęcia. 

3. Dostęp do usług 

Ważne jest, aby w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdowały się potrzebne usługi - sklepy spożywcze, apteki, przychodnie lekarskie, urzędy, miejsca zapewniające rozrywkę dla najmłodszych, np. świetlice, domu młodzieży. Lokalizacja w pobliżu takich obiektów nie będzie wiązała się z koniecznością brania dnia wolnego z pracy na załatwianie spraw administracyjnych. Istotna jest również dobrze wyposażona placówka medyczna, która zapewnia dostęp do specjalistów. W ten sposób porada lekarza specjalisty nie będzie wiązała się z koniecznością rejestracji w wielu punktach obsługi pacjenta. 

4. Poziom hałasu i zanieczyszczenia

Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma źródeł hałasu, takich jak lotniska, autostrady czy duże fabryki, oraz jakiej jakości powietrze jest w danym rejonie. Szczególną uwagę zwróć także powstałe turbiny wiatrowe. 

5. Tereny zielone, formy ochrony przyrody

Dostęp do parków, lasów, ogrodów botanicznych, rezerwatów czy terenów zielonych w okolicy mieszkania, ma pozytywny wpływ na jakość życia oraz zdrowie mieszkańców. Badania pokazują, że czas spędzany na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni pozytywnie wpływa na redukcję stresu, obniżenie poziomu hałasu i poprawę ogólnego samopoczucia.

Formy ochrony przyrody, takie jak parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000, zapewniają ochronę dzikiej przyrody i zróżnicowanej fauny i flory, a także zachowanie naturalnego krajobrazu. Takie tereny są często obfitują w dzikie zwierzęta, co może być atrakcyjne dla miłośników przyrody i pasjonatów turystyki. 

6. Ciekawe miejsca w okolicy

Warto zwrócić uwagę na to, jakie ciekawe miejsca znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być parki, obiekty kulturalne boiska sportowe, ale również tereny zielone i zbiorniki wodne. Wszystko zależy od tego, co lubisz i jaką rozrywkę preferujesz. 

Niektóre z ciekawych miejsc, które warto mieć w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, to na przykład:

 • Parki miejskie - idealne na spacery i odpoczynek na łonie natury;
 • Muzea i galerie sztuki - dla miłośników kultury i sztuki;
 • Kina i teatry - idealne na wieczorne wyjścia;
 • Centra sportowe - dla osób, które lubią aktywny tryb życia;
 • Restauracje i kawiarnie - dla miłośników dobrej kuchni i kawy;
 • Sklepy i centra handlowe - dla osób lubiących zakupy i robienie sobie przyjemności;
 • Plaże, lasy i góry - dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i przyrodę;
 • Zbiorniki wodne, np. jeziora, rzeki, stawy - dla osób lubiących wypoczywać nad wodą. 

Sprawdź lokalizację zamieszkania z OnGeo.pl!

Jeśli planujesz wybrać najlepsze miejsce do zamieszkania i zastanawiasz się, jak szybko zdobyć zebrać wszystkie potrzebne informacje na temat tereny, to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie!

Raport o Terenie OnGeo.pl to narzędzie, które pozwala na szybką i skuteczną diagnozę działki pod kątem unikalnych cech terenu, wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych. Dzięki niemu, w zaledwie 5 minut, samodzielnie i bez wychodzenia z domu, poznasz wszystkie najważniejsze informacje na temat wybranej nieruchomości w Polsce. 

Dzięki raportowi o działce sprawdzisz, jakie obiekty i ciekawe miejsca znajdują się w promieniu kilometra od Twojej działki. Sprawdzisz również czas dojazdu i dojścia do Twojej działki. Analiza zasięgu czasu dojazdu i dojścia może być niezwykle pomocna, jeśli chcesz np. porównać ile czasu zajmie Ci dotarcie do pracy pieszo, a ile pokonanie tej samej trasy samochodem lub jeśli zależy Ci na informacji ile czasu zajmie Twojemu dziecku przejście trasy szkoła-dom. 

Skorzystaj z OnGeo.pl i nie marnuj czasu na żmudne szukanie danych z wielu źródeł. Zaufaj ekspertom w dziedzinie analiz przestrzennych. 

Analiza lokalizacji działki dzięki raportowi o działce - przykład

W celu sprawdzenia ciekawych miejsc w okolicy wybranej działki, wygenerowałam Raport o terenie. Działka, którą wybrałam do tego celu znajduje się w woj. małopolskim, w gminie Biskupice. Darmowy raport tej nieruchomości, pobierzesz TUTAJ

Zwróciłam uwagę, że działka ta znajduje się na peryferiach miasta Krakowa, w odległości ok. 23 km od granic miasta, więc teoretycznie byłoby to idealne miejsce do zamieszkania. Zobaczmy, co na temat lokalizacji nieruchomości względem ciekawych lub uciążliwych miejsc powie nam Raport o terenie. 

Po pierwsze, w promieniu 1 km od granic działki nie ma form ochrony przyrody. To wcale nie znaczy, że to wada, wręcz przeciwnie. Jeśli nieruchomość zlokalizowana byłaby w granicach parku lub rezerwatu przyrody, miałbyś/abyś problem z otrzymaniem pozwolenia na budowę. W okolicy nie ma również obiektów wyróżniających się pod względem wartości przyrodniczej, czyli pomników przyrody ożywionej i nieożywionej. 

Brak form ochrony przyrody w okolicach działki, OnGeo.pl
Brak form ochrony przyrody w okolicach działki, OnGeo.pl

Mapy jednak niespodziankę! Zaledwie 11 i 87 metrów od działki znajdują się aż dwa zabytki nieruchome - chałupy z połowy XIX wieku. 

W pobliżu działki znajduje się zabytek - chałupa z XIX wieku, OnGeo.pl
W pobliżu działki znajduje się zabytek - chałupa z XIX wieku, OnGeo.pl

Na szczęście działka wolna jest od zagrożeń. Nie znajduje się w terenie zagrożonym zalaniem i podtopieniami, a najbliższe aktywne osuwisko znajduje się w odległości 146 metrów od granic działki. Niestety jednak średnioroczne zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi PM 2,5 wskazują, że stan jakości powietrza w obrębie działki jest przekroczony o 1 μg/m³.  

Jeśli chodzi o otoczenie i obiekty użyteczności publicznej wokół działki, to dostęp do usług kształtuje się naprawdę dobrze. W pobliżu działki mamy: 

 • punkty opieki medycznej - w odległości 357 m,
 • liczne sklepy lub supermarkety - najbliższy w odległości 195 m, 
 • dwa paczkomaty - w odległości 181 i 320 m, 
 • ranczo Furia - w odległości 128 m, 
 • pizzerię - 320 m,
 • przystanki autobusowe - najbliższy w odległości 129 m.
Otoczenie i obiekty użyteczności publicznej wokół działki, OnGeo.pl
Otoczenie i obiekty użyteczności publicznej wokół działki, OnGeo.pl

Mapa czasu dojazdu wskazuje, że na podróż do Krakowa należy przeznaczyć około 25 minut, a do Wieliczki ok. 10 minut. 

Mapa czasu dojazdu samochodem do 20 minut od granic działki, OnGeo.pl
Mapa czasu dojazdu samochodem do 20 minut od granic działki, OnGeo.pl
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.