News

Tak wygląda wykluczenie komunikacyjne na mapach

Monika Byś
2022-11-04
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-01-25
Głosów: 24, średnia ocen: 5
wykluczenie komunikacyjne na mapach

Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu opublikowało mapę wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Wnioski są dramatyczne.

  • Od czasu przemian ustrojowych w Polsce (po 1989 r.) rośnie liczba miast, miasteczek i wsi, do który transport możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem samochodu.
  • Do 20% miejscowości w Polsce nie dojeżdża transport publiczny. 
  • Mapa wykluczenia komunikacyjnego opublikowana na Tweeterze zrobiła w internecie piorunujące wrażenie, bo rzeczywiście jest przygnębiająca.

Wykluczenie transportowe to w większości przypadków brak możliwości dostania się do określonej miejscowości przy pomocy transportu publicznego. Od czasu przemian ustrojowych w Polsce (po 1989 r.) rośnie liczba miast, miasteczek i wsi, do który transport możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem samochodu.

pisze Paweł Rydzyński, prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu

Zjawisko wykluczenia komunikacyjnego dotyka kilkanaście milionów ludzi w Polsce.

Rządzący od lat zapewniają o walce z wykluczeniem komunikacyjnym, jednak najnowsze dane opublikowane przez Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu dowodzi, że sytuacja jest poważniejsza niż się powszechnie uważa. Mapa zrobiła w internecie piorunujące wrażenie, bo rzeczywiście jest przygnębiająca.

Wykluczenie komunikacyjne na mapach

Stowarzyszenie opublikowało mapę (powstałą we współpracy z dr Arielem Ciechańskim z Polskiej Akademii Nauk) dokumentującą zlikwidowane linie kolejowe oraz obszary, na jakich działały w przeszłości zlikwidowane przedsiębiorstwa autobusowe PKS.

Wykluczenie komunikacyjne na mapach, Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu
Wykluczenie komunikacyjne na mapach, Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu, źródło: Tweeter/@SET

Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu na Twitterze:

komentarz Stowarzyszenia we wpisie na Tweeterze

‼️ Oto wydanie drugie poprawione „potwora”, czyli mapy linii kolejowych, na których od początku III RP zawieszono ruch pasażerski ‼️ Bazą do stworzenia mapy był sieciowy rozkład jazdy pociągów na lata 1988-89.

Wykluczenie komunikacyjne w Polsce
Wykluczenie komunikacyjne w Polsce, źródło: Tweeter/@SET

Na czerwono zaznaczono na mapie odcinki z zawieszonym ruchem pasażerskim. Część z tych linii została już rozebrana, natomiast inne istnieją fizycznie, ale są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu kolejowego. Na jeszcze innych prowadzony jest ruch, ale tylko towarowy. Kreski zielone to odcinki, gdzie prowadzony jest ruch pasażerski, ale „niekompletny”, czyli np. sam ruch dalekobieżny bez ruchu regionalnego albo pociągi kursujące tylko w weekendy, wakacje czy wybrane dni tygodnia.

Z transportem publicznym jest bardzo źle

Do 20% miejscowości w Polsce nie dojeżdża transport publiczny. Drugie tyle posiada go w minimalnym zakresie (pojedyncze kursy tylko w dni nauki szkolnej). Dostępu do transportu publicznego tak naprawdę nie ma kilkanaście milionów Polaków. A za 1,5 roku będziemy obchodzić 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Źródło: Tweeter, transport-publiczny.pl

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. Raport możesz wygenerować dla dowolnego miejsca (działki/terenu) w Polsce. Usługa dostępna jest on-line, dla każdego. Cena raportu wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych - w zależności od wybranego zakresu raportu i powierzchni terenu. Raport zostanie przygotowany w kilka minut od zamówienia. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.