Porady OnGeo

Mapa planowanych dróg ekspresowych, autostrad, krajowych

Magdalena Moskała
2021-05-20
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-05-10
Głosów: 27, średnia ocen: 5
budowa drogi ekspresowej

Budowa drogi ekspresowej czy autostrady w pobliżu działki może stanowić nie lada wyzwanie dla potencjalnego kupca, warto sprawdzić ich przebieg na mapie planowanych dróg. Trwająca budowa infrastruktury drogowej, a nawet same jej plany mogą w znaczący sposób podnieść atrakcyjność i wartość planowanej inwestycji lub zupełnie przeciwnie – odstraszyć inwestora. Z tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić przebieg planowanych dróg w najbliższej odległości od wskazanego terenu.

 • Obecnie w Polsce planowana całkowita długość sieci dróg szybkiego ruchu wynosi 4146,5 km.
 • Korzyści wynikające z budowy nowej drogi krajowej, ekspresowej czy autostrady w pobliżu działki budowlanej są kwestią sporną.
 • Dzięki Raportowi o Terenie na geoportalu OnGeo.pl możesz dowiedzieć się o planowanych inwestycji drogowych oraz drogach, których budowa już trwa.
 • Zobacz przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi planowanej.

Mapa planowanych dróg drogi krajowe, ekspresowe i autostrady

Zarządcą dróg Krajowych według Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (z wyłączeniem odcinków dróg krajowych w obrębie miast na prawach powiatu oraz odcinków autostrad płatnych, których zarządcą - po podpisaniu umowy koncesyjnej, staje się koncesjonariusz).

Obecnie (stan na 2021 rok) planowana całkowita długość sieci dróg szybkiego ruchu wynosi 4146,5 km, z czego:

 • autostrady 1693,8 km
 • drogi ekspresowe 2452,7 km

Budowa drogi szybkiego ruchu w pobliżu działki

Korzyści wynikające z budowy nowej drogi krajowej, ekspresowej czy autostrady w pobliżu działki budowlanej są kwestią sporną. Dla osoby prywatnej droga szybkiego ruchu w pobliżu domu jednorodzinnego może stanowić spory problem – hałas, spaliny, zanieczyszczenia. Natomiast dla inwestora, planującego budowę np. centrum handlowego czy hotelu może być to dodatkowy atut. Planując zakup działki warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na atrakcyjność danego terenu, szczególnie te, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą w znaczący sposób wpłynąć na naszą decyzję o zakupie idealnej działki.

Jak sprawdzić przebieg planowanej drogi na mapie planowanych dróg?

Dzięki Raportowi o Terenie na Geoportalu OnGeo.pl możesz dowiedzieć się o planowanych inwestycji drogowych oraz drogach, których budowa już trwa.

Generując Raport o Terenie dotyczący Infrastruktury dostępu do drogi otrzymasz pełna analizę dotyczącą dostępu do drogi publicznej oraz dostępu do drogi planowanej lub w budowie.

W Raporcie znajdziesz:

 1. Mapę planowanych dróg z lokalizacją przebiegu planowanych inwestycji drogowych oraz dróg w budowie w odległości 1 km od wskazanego obszaru.
 2. Tabelę w której przedstawione są informacje dotyczące rodzaju drogi wraz z krótkim opisem inwestycji i odległości od wybranej działki.
 3. W części „Dostęp do drogi publicznej” znajdziesz graficzną analizę terenu z zaznaczonymi 10 najbliższymi drogami oraz wykaz w postaci tabeli z informacjami o:
  • Numerze drogi,
  • Kategorii zarządzania,
  • Klasie drogi,
  • Rodzaju nawierzchni,
  • Odległości od wskazanej działki.

Zobacz przykładowy fragment raportu o terenie dotyczący Dostępu do drogi planowanej lub w budowie oraz obejrzyj filmik instruktażowy jak krok po kroku wygenerować raport.

Fragment Raportu o Terenie OnGeo, mapa planowanych dróg wraz z tabelą.
Fragment Raportu o Terenie OnGeo, mapa planowanych dróg wraz z tabelą.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej informacji na temat generowania raportu oraz dostępnych danych o terenie obejrzyj filmik zamieszczony poniżej.

Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl