Porady OnGeo

TOP 10 największych inwestycji budowlanych 2022

Monika Byś
2023-01-05
~7 min
Post zaktualizowany: 2023-01-25
Głosów: 24, średnia ocen: 5
10 największych inwestycji budowlanych 2022

Kanał Mierzei Wiślanej, budowy i modernizacje infrastruktury drogowej, największa farma wiatrowa na Bałtyku i inne. Zobacz zestawienie Top 10 największych inwestycji budowlanych 2022 r. 

  • O tych inwestycjach budowlanych mówiła Polska w 2022 r. Zobacz zestawienie Top 10 największych inwestycji budowlanych 2022 r. 
  • We wrześniu oddano do użytkowania sztandarową inwestycję PiS - Kanał Żeglugowy przez Mierzeje Wiślaną. 
  • Polska podpisała umowę międzyrządową w sprawie rozwoju energetyki jądrowej z USA. Zgodnie z planami rządu, budowa elektrowni atomowej może ruszyć w 2026 r. i ma zostać ukończona w 2033 r.
  • 30 listopada 2022 r. gazociąg Baltic Pipe o długości 900 km uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski. 
  • Na granicy polsko-białoruskiej powstał mur mający chronić granice Polski przed licznymi migracjami ludności z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki

Rok 2022 nie należał do najłatwiejszych - wojna, wysoka inflacja, podnoszenie stóp procentowych, szalejące ceny energii i żywności... Dzisiaj skupimy się na podsumowaniu największych inwestycji budowlanych 2022 r. Sprawdźmy, czym żył rynek budowlany w ubiegłym roku.

Największe inwestycje budowlane w 2022 r. opracowanie własne OnGeo.pl
Największe inwestycje budowlane w 2022 r. opracowanie własne OnGeo.pl

Uwaga, w przypadku największych inwestycji budowlanych, należy mieć na uwadze, że ich realizacja wymaga wielu lat pracy. Zatem na naszej liście znajdują się zarówno takie, których realizację zakończono w 2022 r. czyli te, które oddano do użytkowania w ubiegłym roku, jak i takie, których zakończenie przewidziano w 2033 r. jednak w u.r. padły kluczowe decyzje w sprawie budowy.

1. Przekop Mierzei Wiślanej

Zaczynamy od sztandarowej inwestycji Prawa i Sprawiedliwości - przekopu Mierzei Wiślanej. Celem budowy kanału jest skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku przez Morze Bałtyckie.

Kanał Żeglugowy przez Mierzeje Wiślaną [zobacz lokalizację na mapie] otwarto 17 września 2022 r. a od 18 września jest dostępny dla jednostek. Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km. Przez samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km, natomiast na rzece Elbląg – także ponad 10 km. Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny, a także stanowisko postojowe.

Kanał żeglugowy Mierzei Wiślanej, źródło: archiwalne zdjęcia lotnicze Na Mapie
Kanał żeglugowy Mierzei Wiślanej, źródło: archiwalne zdjęcia lotnicze Na Mapie

Cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona. Nadal trwają prace na dwóch pozostałych etapach inwestycji I i II. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 2 mld zł.

2. Morskie farmy wiatrowe Baltica 2+3

Morska Farma Wiatrowa Baltica to największa elektrownia wiatrowa na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Inwestycja budowana jest w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, jako wspólna inwestycja duńskiej firmy Ørsted i PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Obecnie spółka realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych oraz czeka na ocenę ośmiu wniosków o kolejne obszary do zabudowy. Rozpoczęła również inwestycję w port serwisowy i Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Ustce.

Projekty składające się na Morską farmę wiatrową docelowo mają osiągnąć moc 2,5 GW. Łącznie obie farmy, czyli Baltic 2+3, zajmą powierzchnię ok. 320 km2, na której może zostać zainstalowanych ok. 180 turbin wiatrowych. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 30 mld zł.

Sprawdź mapę stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych w OnGeo.pl

Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych to tereny, gdzie występuje zakaz budowy obiektów mieszkalnych ze względu na zbyt bliską odległość od elektrowni wiatrowych. Zakaz budowy domu będzie działał nawet wtedy, gdy posiadasz działkę uzbrojoną. Jeśli twoja działka mieści się wewnątrz strefy oddziaływania elektrowni wiatrowych, nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki. 

Strefy ochronne wokół turbin wiatrowych sprawdzisz w OnGeo.pl.

3. Nie dwie, a trzy elektrownie atomowe

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie na Pomorzu w rejonie miejscowości Lubiatowo [sprawdź lokalizację] i Kopalino [sprawdź lokalizację]. W październiku u.r. Polska podpisała umowę międzyrządową w sprawie rozwoju energetyki jądrowej z USA. Zgodnie z planami rządu, budowa elektrowni atomowej może ruszyć w 2026 r. i zostać ukończona w 2033 r.

Lokalizacja pierwszej elektrowni atomowej, OnGeo.pl
Lokalizacja pierwszej elektrowni atomowej, OnGeo.pl

Realizacja całego programu jądrowego, według wyliczeń rządu sprzed kilku lat, miała kosztować około 150 mld zł. Obecnie wiemy, że wartość inwestycji wyniesie nawet 200 mld zł lub więcej.

4. Mur na granicy z Białorusią

14 października 2022 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę specjalną (tzw. specustawę), dzięki której na granicy polsko-białoruskiej powstał mur mający chronić granice Polski przed nielegalnymi migracjami ludności z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Według wstępnych obliczeń szacunkowych, mur na granicy kosztował ponad 1,6 mld zł.

Przypominamy, że najwięcej prób przekroczenia granicy odnotowano w październiku — łącznie 17 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji, Somalii, Iranu, Turcji, a także z Tadżykistanu.

5. Rozbudowa gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstał nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. 30 listopada u.r. gazociąg Baltic Pipe o długości 900 km, uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski (czyli ok. 10 mld m³ gazu rocznie). Eksperci mówią, że inwestycja jest kluczowym elementem uniezależniania się od gazu rosyjskiego. Otwarcie Baltic Pipe nastąpiło 1 października 2022 r.

Gazociąg Baltic Pite, źródło: baltic-pipe.eu
Gazociąg Baltic Pite, źródło: baltic-pipe.eu

Wartość inwestycji szacuje się nawet na 1,6 mld euro.

6. Centralny Port Komunikacyjny (CPK)

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać nawet 40 mln pasażerów rocznie. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 35 mld zł.

W listopadzie 2022 r. CPK ogłosił pierwszy przetarg na budowę tunelu dalekobieżnego w Łodzi. Tunel ma mieć 4 km i będzie częścią linii Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław. Prace mają ruszyć w 2023 r. na zachód od stacji Łódź Fabryczna. Realizacja projektu nastąpi planowo do 2035 r.

7. Budowa fabryki samochodów elektrycznych Mercedesa

Przedstawiciele rządu i firmy Mercedes-Benz Group AG ogłosili powstanie pierwszej fabryki samochodów dostawczych Mercedesa. Jak zapewniają, będzie to pierwsza fabryka elektrycznych pojazdów dostawczych na świecie.

Fabryka firmy Mercedes powstanie w Jaworze w województwie dolnośląskim [zobacz lokalizację na mapie] na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" w Wałbrzychu. Wartość inwestycji szacuje się na około 1,3 mld euro.

8. Elektrownia Szczytowo-Pompowa „Młoty”

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę o współpracy przy budowie Elektrowni Szczytowo–Pompowej „Młoty”. Według planów zlokalizowana na Dolnym Śląsku, Elektrownia Szczytowo-Pompowa „Młoty” [zobacz lokalizację na mapie] o mocy 750 MW ma powstać do 2030 r.

Projektowana elektrownia szczytowo-pompowa Młoty ma być drugą co do wielkości elektrownią tego typu w Polsce (po elektrowni w Żarnowcu). Będzie posiadała moc 750 MW i pojemność przeszło 3,5 GW. Inwestorem będzie polski koncern Grupa PGE. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 4 mld zł.

9. Fabryka SK Nexilis

W połowie 2024 r. na ok. 60 hektarach na terenach powstającej strefy gospodarczej Euro - Park Stalowa Wola - Strategiczny Park Inwestycyjny, ma ruszyć najnowocześniejsza fabryka folii miedzianej do baterii samochodów elektrycznych. Inwestorem jest spółka SK Nexilis z koreańskiej grupy SK.

W roku 2022 nastąpiło symboliczne wbicie łopaty pod budowę wartego nawet 3 miliardy euro zakładu w Stalowej Woli.

10. Inwestycje drogowe - drogi krajowe i program 100 obwodnic miast

W maju 2022 rząd podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 2,7 mld zł na drogi krajowe. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na zwiększenie limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych oraz Programu Budowy 100 Obwodnic. Decyzja ta wiąże się z rosnącymi kosztami inwestycji drogowych, spowodowanymi m.in. wzrostem cen surowców, a także materiałów, w związku z wojną w Ukrainie.

Zwiększone finansowanie pozwoli na wprowadzenie mechanizmu waloryzacji na kontraktach zawartych na realizację dróg krajowych na poziomie maksymalnie 10%. Listę aktualnych inwestycji realizowanych, planowanych, jak również tych już wykonanych, znajdziesz w poście: Inwestycje drogowe w Polsce w 2022

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.