Rynek nieruchomości

Ceny stali 2022, jakie są przewidywane ceny stali

Monika Byś
2022-05-31
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-26
Głosów: 37, średnia ocen: 4.9
Ceny stali

Od połowy 2020 roku ceny wyrobów stalowych zaczęły dynamicznie rosnąć. Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto. Sytuacja na rynkach materiałów budowlanych jest coraz gorsza i niepewna. Deweloperzy ostrzegają, że jeśli wysokie ceny utrzymają się dłużej, przyniosą duże zmiany również na polskim rynku nieruchomości. Dlaczego ceny stali tak bardzo rosną?

  • Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę.
  • Z końcem maja i początkiem czerwca obserwujemy spadki. Za tonę prętów żebrowanych fi 12 mm od 30 maja - 5 czerwca 2022 zapłacimy od 4906 zł do 5191 zł netto
  • Jeśli ceny budowy wzrosną, odbije się to negatywnie na rynku mieszkaniowym. Duże inwestycje publiczne również są zagrożone.

Tragiczna sytuacja polskich przedsiębiorców pod podwyżce cen stali. Do czego wykorzystuje się stal?

Stal jest wykorzystywana w bardzo wielu gałęziach gospodarki, przez co jej rosnące w zastraszającym tempie ceny są tak dotkliwe. Ze stali korzysta się przede wszystkim w budownictwie. Oznacza to, że jedną z grup, które najdotkliwiej odczują skutki podwyżek cen stali są osoby budujące dom lub planujące remont. 

Jednak chyba najbardziej podwyżki dotkną branżę deweloperską. Niestety oznacza to, że jeśli ceny budowy wzrosną, odbije się to negatywnie na rynku mieszkaniowym. Duże inwestycje publiczne również są zagrożone. Budowa dróg i budynków użyteczności publicznej pochłania ogromne ilości tego metalu.

Przemysł motoryzacyjny jest następną ofiarą tej tragicznej sytuacji. Tutaj również stal i produkty z niej wykonane są kluczowe. Dla tej branży jest to kolejny potężny cios po pandemii COVID-19 i problemach z półprzewodnikami. Wiele fabryk działających w branży automotive już wstrzymało lub ograniczyło produkcję z powodu wyjątkowo niskich zamówień.

Notowania głównych surowców na rynku światowym, źródło: Comtrade - HS, PKO Bank Polski

Od połowy 2020 r. ceny wyrobów stalowych zaczęły dynamicznie rosnąć

Już od połowy 2020 roku ceny stali i wyrobów stalowych zaczęły dynamicznie rosnąć. Jedną z przyczyn są zwyżki ceny rudy żelaza i złomu stalowego. W 2021 r. silne wzrosty ceny notował węgiel koksujący. Głównym powodem takich tendencji cenowych było utrzymanie przez Chiny produkcji stali (w większości metodą wielkopiecową) na wysokim poziomie nawet w trudnym 2020 r. Przyczyniło się to do zmniejszenia opłacalności produkcji stali metodą wielkopiecową w stosunku do metody EAF (łuku elektrycznego).

Początek 2022 to z kolei okres bardzo dynamicznych wzrostów cen złomu. Widoczne jest to również na rynku lokalnym. Wybuch wojny w Ukrainie wywołał dalsze, bardzo dynamiczne, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen wyrobów stalowych. Występują również fizyczne braki niektórych produktów stalowych.

Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?

Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto).

Z końcem maja i początkiem czerwca obserwujemy spadki, co potwierdzają też indeksy cen stali PUDS. Za tonę prętów żebrowanych fi 12 mm od 30 maja - 5 czerwca 2022 zapłacimy od 4906 zł do 5191 zł netto (od 6035 zł do 6384 zł brutto).

Ceny stali według PUDS od 30 maja do 5 czerwca 2022 r., źródło: puds.pl

W ubiegłym roku również mieliśmy do czynienia z ogromnymi wahaniami cen stali zbrojeniowej. Wtedy za tonę prętów fi 12 mm trzeba było zapłacić od ok. 3900 zł do 5600 zł brutto za tonę.

Porównując ceny z ubiegłego roku, z tymi dzisiejszymi, widać, że aktualne podwyżki są bardzo dotkliwe dla wszystkich inwestorów, którzy rozpoczynają budowę.

Drożeje nie tylko stal. W 2022 r. odnotowano wzrost cen innych materiałów budowlanych i usług

Ogromna niepewność na rynku oraz doświadczenia zdobyte podczas pandemii skłaniają firmy do robienia dużych zapasów. Przedsiębiorstwa wykupują ogromne ilości stali i innych materiałów budowlanych w obawie przed kolejnymi przerwami w dostawach oraz jeszcze większymi wzrostami cen.

Niestety dla nasz takie działania pogłębiają niedobór produktów na rynku, potęgując tylko już i tak duże problemy. Wiele firm woli zamrozić kapitał, trzymając zapasy w magazynach, niż ryzykować ich wyczyszczenie i późniejsze niedobory materiałów budowlanych.

Podwyżkom ulegają również ceny drewna. Nałożone przez Unię Europejską sankcje na Białoruś, które obejmują między innymi ten surowiec, tylko pogorszyły i tak bardzo złą sytuację. Import drewna z Białorusi zmalał praktycznie do zera, a przed wojną, było to aż 25 % całego zapotrzebowania Polski.

Dowiedz się więcej: 

Dlaczego ceny stali w 2022 roku tak bardzo wzrosły?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że stal to stop żelaza z węglem, a więc właśnie tych surowców, których odczuwany coraz silniejszy brak na rynku. Główną przyczyną tego stanu jest wojna w Ukrainie, gdyż zarówno Ukraina, jak i Rosja to znaczący producenci stali, a także rudy żelaza i węgla.

Blachy, pręty i profile - mimo, że bardzo drogie - znikają ze składów w zastraszającym tempie. Przedłużająca się wojna bardzo pogarsza sytuację na rynku i wywołuje obawy, że najbliższe dostawy stali zostaną poważnie zaburzone, a brak tych materiałów na budowie oznacza zagrożenie dla ciągłości procesu budowlanego. Naturalną koleją rzeczy jest chęć zabezpieczenia się deweloperów na niepewną przyszłość. Przedsiębiorcy zatem wykupują stal ze składów i robią zapasy.

Niestety dla nas oznacza to, że sytuacja na rynku stali znacząco podniesie w najbliższym czasie ceny domów i mieszkań.

Źródło: PUDS, PKO BP: “Analizy Sektorowe, Monitoring branżowy", wnp, muratorplus, businessinsider, własne

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.