News

Ceny drewna w 2022 roku w Polsce

Monika Byś
2022-05-30
~4 min
Głosów: 41, średnia ocen: 5
Ceny drewna w 2022 roku

Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje. Ile wynoszą zatem aktualne ceny drewna w 2022 r. w Polsce?

  • Zapotrzebowanie na drewno jest obecnie "gigantyczne", zwłaszcza, że wojna na Ukrainie i sankcje wprowadzone na Rosję sprawiły, że eksport ze Wschodu został praktycznie zahamowany.
  • Edward Siarka zaznaczył, że “obecnie podaż jest znacznie niższa niż popyt, co sprawia, że w niektórych regionach toczy się prawdziwa wojna o drewno. Czasy taniego drewna za 200-210 zł za m3 skończyły się bezpowrotnie”.

Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie

Wiceminister odpowiadając na tzw. pytania bieżące posłów, powiedział, że zapotrzebowanie na drewno jest obecnie "gigantyczne", zwłaszcza, że wojna na Ukrainie i sankcje wprowadzone na Rosję sprawiły, że eksport ze Wschodu został praktycznie zahamowany. Przypomniał, że do tej pory z kierunku wschodniego sprowadzano co roku ok. 2 mln m3 tzw. zrębów, które wykorzystywała energetyka oraz ok. miliona m3 drewna do produkcji.

Ceny drewna w 2022 roku

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska 

Obecnie podaż jest znacznie niższa niż popyt, co sprawia, że w niektórych regionach toczy się prawdziwa wojna o drewno. Czasy taniego drewna za 200-210 zł za m3 skończyły się bezpowrotnie.

Zaznaczył, że przedsiębiorcy sami podbijają ceny surowca, przekraczają stawki ofertowe Lasów Państwowych o 300-500 zł za m3.

Siarka zaznaczył również, że uregulowanie tego rynku do końca nie jest możliwe.

mówił Edward Siarka 

Nie mamy instrumentu, który pozwoliłby zablokować eksport do Niemiec.

Zapowiedział jednak, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach do produkcji lokalnej, ale sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.

Liczba wyciętych drzew równoważona nowymi nasadzeniami

Podkreślił też, że Lasy Państwowe prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, co oznacza, że liczba wyciętych drzew jest równoważona nowymi nasadzeniami.

Z przedstawionych przez wiceministra danych wynika, że w latach 2015 - 2020 pozyskiwano w polskich lasach od 35,5 do 41,6 mln m3 drewna rocznie. Przy czym - jak zaznaczył Siarka - największe wycięcia przypadły na rok 2017 (40,6 mln m3) oraz 2018 (41,6 mln m3), kiedy usuwano skutki wichury, która przeszła przez Bory Tucholskie.

Średnie ceny drewna w 2022 roku sprzedawanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Aktualne średnie ceny drewna sprzedawanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe są wskazane w dokumencie: "Informacja o wykonanej sprzedaży wybranych grup sortymentów drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe w latach 2018-2022".

Z dokumentu tego wynika, że w 2022 roku wzrosła istotnie (od 24 % do 71 % w porównaniu do 2021 roku) średnia cena drewna we wszystkich grupach sortymentowych. Zasady sprzedaży drewna w Polsce z lasów państwowych określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Natomiast cenniki detaliczne drewna na terenie poszczególnych nadleśnictw określają decyzjami nadleśniczowie.

Drewno jako surowiec strategiczny. Polskie drewno dla polskich firm

Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy większość polskiego surowca drzewnego będzie przerabiana przez lokalnych przedsiębiorców – deklarował 11 maja 2022 r. w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister rozwoju Waldemar Buda. Gazeta zwraca uwagę, że "wojna w Ukrainie spotęgowała problemy z dostępem do drewna polskich przetwórców tego surowca i branży meblarskiej".

Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego 

Import z Rosji i Białorusi drewna oraz jego półfabrykatów kompletnie stanął. Ukraina, głównie zachodnia, dostarcza nam może 25 % tego co przed wojną.

Według niego “branża od wielu lat apeluje do rządu o podjęcie prac mających na celu promowanie przerobu drewna w kraju”.

mówi Rafał Szefler 

Ostrzegaliśmy, że przekazanie większej puli drewna na aukcje otwarte oraz brak kontroli nad jego eksportem doprowadzi do poważnych zaburzeń w zaopatrzeniu i wzrostu cen. Nikt w Europie nie ma tak liberalnych zasad sprzedaży drewna jak Lasy Państwowe.

Waldemar Buda mówi:

argumentuje szef MRiT

W dialogu z Lasami Państwowymi resort podejmuje działania na rzecz stworzenia jak najbardziej korzystnych rozwiązań dla przetwórców drewna w Polsce. Tego oczekuje m.in. polska branża meblarska, a przypomnę, że pod tym względem jesteśmy europejską potęgą. Więc zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe. Teraz np. podwykonawcy dużych sieci meblowych nie mają surowca do produkcji mebli. A to powoduje, że szukają innych rynków i innych dostawców.

Dopytywany, kiedy możemy spodziewać się konkretów w tej sprawie, minister rozwoju zapewnia, że dla resortu to priorytet.

Waldemar Buda 

Natomiast dla Lasów Państwowych ważna jest również dochodowość działalności. Staramy się ten problem przezwyciężyć. Bo większy, nawet kilkumiliardowy dochód LP w perspektywie roku, dla gospodarki jest niczym w porównaniu z utratą miejsc pracy w sytuacji braku surowca.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.