News

Dopłaty do zadrzewień śródpolnych dostępne już w czerwcu 2022 r.

Monika Byś
2022-02-28
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-19
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Dopłaty do zadrzewień śródpolnych

Dopłaty do zadrzewień śródpolnych pojawią się w pierwszej połowie 2022 r. Taką informację przekazało MRiRW. Wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych będą mogli otrzymać rolnicy, a także jednostki samorządu terytorialnego. Na co więc będzie można przeznaczyć otrzymane pieniądze?

  • Rolnicy mogą uzyskać dopłaty do zadrzewień śródpolnych. W 2022 r. pomoc finansową w tym zakresie można otrzymać w ramach budżetu PROW 2014-2020.
  • Dopłaty do zadrzewienia rolnicy mogą przede wszystkim wykorzystać na założenie zadrzewień o powierzchni od 0,1 do 0,5 ha i szerokości nie większej, niż 20 m.
  • Zadrzewienia śródpolne można wprowadzić na gruntach ornych. Z kolei w składzie gatunkowym nasadzeń preferuje się gatunki liściaste, które powinny stanowić przynajmniej 90 % udziału.
  • Nabór wniosków o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 lipca 2022 r.

MRiRW poinformowało o publikacji rozporządzenia na podstawie którego rolnicy mogą uzyskać dopłaty do zadrzewień śródpolnych. W 2022 r. pomoc finansową w tym zakresie można otrzymać w ramach budżetu PROW 2014-2020, decydując się przy tym na realizację poddziałania 8.1. Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Dopłaty do zadrzewień śródpolnych w 2022 r. na co przeznaczyć?

Dopłaty do zadrzewienia rolnicy mogą przede wszystkim wykorzystać na założenie zadrzewień o powierzchni od 0,1 do 0,5 ha i szerokości nie większej, niż 20 m. Przy tym, warto podkreślić że zadrzewienia śródpolne można wprowadzić na gruntach ornych. Z kolei w składzie gatunkowym nasadzeń preferuje się gatunki liściaste, które powinny stanowić przynajmniej 90 % udziału.

Dopłaty do zadrzewień śródpolnych będą zróżnicowane, w zależności od ukształtowania terenu.

Poszczególne stawki płatności przedstawiają się następująco:

  • zadrzewienie w warunkach korzystnych – 10 892 zł/ha,
  • zadrzewienie na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12º – 13 664 zł/ha,
  • zabezpieczenie przed zwierzyną – grodzenie 2-metrową siatką metalową – 8,82 zł/mb,
  • zabezpieczenie drzewek 3 palikami – 1 132 zł/ha,
  • ochrona drzewek osłonkami – 1 488 zł/ha.

Ponadto, resort rolnictwa przekazał, że do zadrzewień założonych w ramach PROW 2014-2020 przysługują dopłaty bezpośrednie w roku założenia, jak również w kolejnych latach.

Czy wiesz, że...

W Raportach o Terenie OnGeo możesz sprawdzić udział terenów zadrzewionych w ogólnej powierzchni działki?

W ramach sekcji Pokrycie terenu otrzymasz czytelną mapę z zaznaczonymi klasami pokrycia terenu oraz dodatkowo w formie tabelarycznej ich opis z uwzględnieniem powierzchni oraz udziału w powierzchni ogólnej w obszarze do 200 m od granic działki.

Ponadto w Raporcie o działce znajdziesz analizę ukształtowania powierzchni działki oraz analizę klas bonitacyjnych gleb i kategorię żyzności gruntu.

Zobacz JAK TO DZIAŁA i pobierz PRZYKŁADOWY RAPORT O TERENIE.

Zdiagnozuj działkę jak chcesz i kiedy chcesz. Sprawdź sam bez wychodzenia z domu!

Dopłaty do zadrzewienia i dodatkowe wsparcie w ramach ekoschematów

Dopłaty do zadrzewień śródpolnych w kolejnych latach planuje się objąć pomocą na ich pielęgnację, a także utrzymanie w ramach ekoschematów:

komentarz MRiRW

Ponadto planowane jest wprowadzenie wsparcia (w ramach ekoschematów tj. przyszłych płatności I filara WPR związanych z praktykami podejmowanymi na rzecz ochrony środowiska i klimatu) na utrzymanie tych zadrzewień.

Nabór wniosków o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 lipca 2022 r.

 Źródło: MRiRW, Argofakt

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.