Od stycznia rolnicy i ich domownicy będą mogli handlować swoimi produktami w piątki i soboty w miejscach wyznaczonych przez rady gmin. Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników podpisana przez prezydenta
- Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników pozwoli na sprzedaż własnych produktów rolniczych w piątki i soboty.
- Rada gminy ustalałaby dzień sprzedaży detalicznej na drodze uchwały. W tym dniu rolnicy będą zwolnieni od opłaty targowej.
- Przedmiotem handlu będą mogły być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.
- Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników
Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników pozwoli na sprzedaż własnych produktów rolniczych w piątki i soboty.
Celem wprowadzonych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej. Zadaniem samorządu byłoby udostępnianie miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty. Rada gminy ustalałaby dzień sprzedaży detalicznej na drodze uchwały. W tym dniu rolnicy będą zwolnieni od opłaty targowej.
Jak czytamy w komunikacie: Regulacja ma na celu m.in. zwiększenie dochodów w gospodarstwach rolnych, upowszechnianie produktów lokalnych, skrócenie i dywersyfikację kanałów dystrybucji poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Kto skorzysta na ustawie?
Ustawa jest korzystna dla rolnika i jego domowników. Miejsce prowadzenia powinno być zlokalizowane blisko centrum gminy lub miasta lub blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz z dogodną komunikacją. Wyznaczenie miejsca do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników w piątki i soboty należeć będzie do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Rolnicy i ich domownicy prowadzący handel na podstawie ustawy będą zwolnieni z opłaty targowej. Przedmiotem handlu będą mogły być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.
Ustawa nie określa definicji rolnika i domownika. W tym zakresie odsyła do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24).
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
rolniku – rozumie się osobę fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą jako (posiadacz samoistny lub zależny) gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.
Domowniku – rozumie się jako osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Definicje ustawy
Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników zdefiniowała handel jako proces sprzedaży polegający na wymianie produktów rolnych lub spożywczych oraz wyrobów rękodzieła wytworzonych w gospodarstwie rolnym na środki pieniężne.
Wprowadzono także definicję produktów rolnych lub spożywczych, rozumianych jako produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), runo leśne i dziczyzna, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w załączniku I do TFUE, runa leśnego lub dziczyzny.
Źródło: samorzad.pap.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z podpisem prezydenta
- Jak przekształcić ziemię rolną na budowlaną? Odrolnienie ziemi
- Kupno działki rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem
- Nowelizacja ustawy PROW - korzystne zmiany w prawie dla rolników. Staw lub zbiornik wodny bez pozwolenia na budowę.
- Koszty odrolnienia działki przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!