Rynek nieruchomości

Ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę

Monika Byś
2021-12-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-18
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Ceny materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Zapoczątkowane przed blisko rokiem ostre przyspieszenie dynamiki wzrostów cen materiałów budowlanych wciąż trwa. Eksperci szacują, że z tendencja wzrostowa w nowym roku będzie się utrzymywać. O ile jeszcze w styczniu 2021 r. ceny szły w górę w średnim tempie 1,8 % w relacji r/r*, to w listopadzie parametr ten poszybował do blisko 23 %.

*r/r rok do roku

  • Liderami niechlubnej listy materiałów budowalnych o najwyższej tendencji wzrostowej cen są płyty OSB, sucha zabudowa oraz izolacje termiczne. Materiały te wyróżniają się na tle pozostałych horrendalną wręcz skalą zwyżki rzędu 49-80 %.
  • Nadzieje na rychłe wyhamowanie tendencji wzrostowej materiałów budowlanych, o jej odwróceniu nie wspominając, wciąż wydają się mocno iluzoryczne.

Ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę

Dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, RynekPierwotny.pl
Dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, RynekPierwotny.pl

Choć postępująca drożyzna materiałów budowlanych wynika z solidarnego odbicia stawek praktycznie wszystkich składowych prezentowanej grupy towarowej, to jednak trzy z nich - płyty OSB, sucha zabudowa oraz izolacje termiczne wyróżniają na tle pozostałych horrendalną wręcz skalą zwyżki rzędu 49-80 %. Płyty OSB – absolutny lider hossy na rodzimym rynku materiałów budowlanych – drożejące dwa miesiące wcześniej o 124,7 %, teraz wyhamowały do 80 %, co jednak trudno na razie jest uznać za zwiastun szeroko pojętej korekty.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę na dość skromny wymiar rocznej zwyżki cementu i wapnia, czyli materiałów najpowszechniej stosowanych na budowach, które podrożały o zaledwie 6 %, czyli najmniej z całej stawki monitorowanej przez PSB grupy towarowej. Co także warte podkreślenia, w żadnym jej punkcie ponownie nie zanotowano cenowego regresu r/r.

Dynamika cen materiałów budowlanych w listopadzie 2021 r.,RynekPierwotny.pl
Dynamika cen materiałów budowlanych w listopadzie 2021 r., RynekPierwotny.pl

Przyczyny szybkiego tempa wzrostu cen materiałów budowlanych

Wciąż aktualny pozostaje katalog głównych przyczyn wzrostu cen materiałów budowlanych z niesłabnącą hossą na globalnym rynku surowcowym na czele. Pozostaje on pod ogromną presją popytu ze strony największych gospodarek świata. Swoje robią też rosnące koszty energii czy powoli eliminowane, jednak wciąż odczuwalne, zakłócenia w łańcuchach dostaw. Sytuację krajowego popytu dodatkowo komplikuje rekordowo słaba złotówka, windująca koszty niezbędnego do produkcji większości materiałów importu surowców czy komponentów.

Jakie są perspektywy na kolejny rok?

Nadzieje na rychłe wyhamowanie tendencji wzrostowej materiałów budowlanych, o jej odwróceniu nie wspominając, wciąż wydają się mocno iluzoryczne. Niepokojąco wiarygodne prognozy rodzimych branżowych ekspertów na przyszły rok są nieubłaganie pesymistyczne. Mowa tutaj o ogromnych wzrostach cen cementu, kruszyw czy drewna, a więc pozycji najpowszechniej wykorzystywanych w budownictwie. Jeżeli więc globalnej gospodarki poważnie nie zakłóci jakaś czynnik o charakterze nadzwyczajnym, czyli np. definitywne załamanie sektora deweloperskiego w Chinach, wskaźnik dynamiki cen materiałów budowlanych komunikowany przez Grupę PSB, z powodzeniem może już niebawem poszybować na kolejne „niewiarygodne” poziomy.

Źródło:RynekPierwotny.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.