News

Mercedes wybuduje w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów

Monika Byś
2022-12-13
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Mercedes wybuduje w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów

Przedstawiciele rządu, a także firmy Mercedes-Benz Group AG ogłosili powstanie pierwszej fabryki samochodów dostawczych Mercedesa. Jak zapewniają, będzie to pierwsza fabryka elektrycznych pojazdów dostawczych na świecie. Po ogłoszeniu inwestycji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, delegacja firmy spotkała się w MRiT z wiceministrem Grzegorzem Piechowiakiem. 

  • Fabryka firmy Mercedes powstanie w Jaworze w województwie dolnośląskim na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" w Wałbrzychu.
  • Firma zamierza produkować duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (czyli Van Electric Architecture). 
  • Wartość inwestycji szacuje się na około 1,3 mld euro.
  • Planowo inwestycja rozpocznie się już listopadzie 2023, natomiast produkcja - w styczniu 2026 r.

Fabryka firmy Mercedes powstanie w Jaworze w województwie dolnośląskim [zobacz lokalizację na mapie]. Przypominamy, że w tym mieście działa już fabryka baterii do samochodów elektrycznych i silników. Wartość inwestycji szacuje się na około 1,3 mld euro.

mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Mamy kolejny dowód na to, że nasz kraj jest doskonałym miejscem do lokowania przedsięwzięć i co równie ważne, do reinwestycji, ponieważ to już kolejna decyzja Mercedesa o rozpoczęciu produkcji w Polsce.

Mercedes wybuduje w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów

Mercedes-Benz Group AG zainwestuje aż 1,3 mld euro w budowę nowej fabryki samochodów dostawczych. Jak wspomnieliśmy, inwestycja powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" w Wałbrzychu. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób.

Firma zamierza produkować duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (czyli Van Electric Architecture). VAN.EA to podstawa dla wszystkich eVanów Mercedes-Benz w segmencie średnim i dużym, które będą wprowadzane na rynek od 2025 roku.  

Planowo inwestycja rozpocznie się już listopadzie 2023, natomiast produkcja - w styczniu 2026 r.

Źródło: gov.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie
Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.